Ranní nevolnost v těhotenství je věčný strašák spousty žen. Pravdou však je, že ne všechny ženy jí trpí. Některé vůbec, jiným se vyhnou ranní obtíže, ale trápí se během dne. Většinou ale odezní po třetím měsíci a další období jsou bezproblémová. Existuje pár rad, jak si během doby spojené s nevolnostmi pomoci.
Na vině nevolnostem je vzestup těhotenských hormonů v prvním trimestru těhotenství. Žena má většinou žaludek jako na vodě a přestože má hlad, nemá na jídlo valnou chuť. S prvním trimestrem často bývá spojená také větší únava a následně nechuť k jakémukoliv pohybu mimo postel.
Pravidelná strava
Pravidelná strava by měla být základ pro každou nastávající maminku. Nejenže je to důležité pro dobrý vývoj vašeho děťátka, ale ulevíte si tak od nepříjemností jako jsou právě ranní nevolnosti.
Stravujte se v malých porcích 5x – 6x denně a oběd si klidně rozvrhněte na dvakrát. Jezte kdykoliv pocítíte hlad a pro jistotu s sebou vždy mějte něco po ruce.
Snídaně v posteli
Pro dobu těhotenství jsou snídaně do postele dobrým řešením. Nejedné mamince se totiž udělá nevolno právě ve chvíli, kdy vstane z lůžka. A tak mějte na nočním stolku nachystané suchary, rohlík nebo sušenky a sklenici s vodou, které sníte než vstanete.
Čerstvý vzduch
Spoustě ženám se dělá špatně z nevětraného vzduchu v místnosti a např. i kuchyňských výparů. A tak často větrejte, spěte při otevřeném okně a snažte se pohybovat do sytosti na čerstvém vzduchu.
Bílkoviny k snídani
Dejte si k snídani potraviny bohaté na bílkoviny, např. jogurt, vajíčka, sýr. Bílkoviny se poměrně dlouho tráví a organizmus zasytí na delší dobu.
Relaxace, i po ránu
Pokud nemusíte, nevstávejte okamžitě po probuzení. Chvíle strávená v posteli po probuzení vám může od nevolností pomoci. Stejně tak si zkuste najít chvilku odpočinku po jídle. Např. po obědě se chvíli natáhněte a odpočívejte.
Homeopatie
Od nevolností vám může pomoci i homeopatie. Zkonzultujte tuto alternativu s ošetřujícím lékařem, dříve než se do ní sama pustíte.
Pitný režim
Nezapomínejte na pitný režim. Pít je důležité, abyste zabránily dehydrataci (pokud nevolnost doprovází i zvracení). Vodou též ošálíte prázdný žaludek a vody lehce sycené CO2 usnadňují zažívání. Pokud již do sebe nejste schopná dostat žádné tuhé jídlo, můžete po troškách popíjet např. jogurtová či kefírová mléka.