Menu
WomanOnly
Bylinky

Řebříček obecný zastavuje krvácení. Co jste o něm ještě nevěděli?

Řebříček je známá bylinka, která se užívá v mnoha čajových směsích. Jeho čas přichází od května a června, kdy začíná kvést. Kromě toho, že je krásný i do vázy, můžete si jej nasušit jako bylinku. Co o řebříčku víme, pro koho není vhodný a jak s ním zacházet?

Řebříček obecný, kde roste a co se z něj sbírá

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je naše oblíbená bylinka. Z lidových názvů můžete znát třeba také myší chvost nebo myší ocásek či žebříček. Řebříček je totiž také pojmenovaný podle toho, že jeho listy připomínají žebřík. Latinský název zase asociuje řebříček s bájným Achilleem, který si touto bylinkou ošetřoval svá zranění z trojské války.

Bylinku najdeme na suchých stanovištích, loukách, kolem cest, i na zahrádkách. Kvete od konce května a začátku června až do září. Květy bývají bílé, ale také narůžovělé, růžové, u některých zahradních druhů až krvavě rudé. Řebříček má zvláštní pach, pro někoho může být nepříjemný, někomu voní. Připomíná lehce aroma typické třeba pro vratič či pelyněk. Sbírají se hlavně jeho květy, případně nať.

Všestranné účinky řepíku. K čemu sloužil našim předkům?

Řebříček a jeho účinky

Řebříček obsahuje silice, hořčiny, flavonoidy, třísloviny, ale i alkaloidy. Působí velmi dezinfekčně, močopudně, žlučopudně. Podporuje trávení a tvorbu trávicích šťáv a žluče, tiší kašel a velmi výrazně působí na celý krevní oběh. Tlumí krvácení a potlačuje křeče během menstruace. Používá se k zastavení krvácení a dezinfekci ran při různých zraněních, také v případě vnitřního krvácení a zánětů střev či celého trávicího traktu, nebo u gynekologických zánětů. Je ideální i na hemoroidy a ekzémy, zejména ve formě obkladů a koupelí.

Kromě vnitřního použití ve formě čaje lze tedy řebříček využít k sedacím koupelím u hemoroidů a gynekologických zánětů, dále k oplachování ran a ekzémů, vředů a zanícené pokožky, anebo i ke kloktání při angínách a zánětech v ústech. Řebříček se dá nasušit k přípravě odvaru, ale můžete si také vyrobit řebříčkové víno či řebříčkovou mast. Obdobně jako pelyněk bývá i přísadou některých likérů, například i absintu nebo vermutu.

Řebříčkové víno:

V 1 litru bílého vína necháme macerovat 50 g čerstvých nebo sušených květů řebříčku po dobu jednoho až dvou týdnů v uzavřené nádobě na slunci. Poté scedíme a uchováváme v tmavé láhvi v chladu a temnu. Popíjíme po troškách jako zdravotní likér při trávicích obtížích a zánětech v těle.

Čaj z řebříčku:

Sušený řebříček v množství 1 vrchovatou čajovou lžičku přelijte půl litrem vroucí vody − do velkého hrnku. Nechte louhovat a můžete popíjet po dobu 3 až 5 dnů v souvislosti s bolestí a silným krvácením při menstruaci, při gynekologických zánětech či zánětech trávicího traktu. Nepijte čaj dlouhodobě a nepřehánějte to s množstvím řebříčku. Čerstvé nebo sušené kvítky řebříčku v malém množství lze přidat do vlastních čajových směsí, nebo do gynekologických čajových směsí v kombinaci s kontryhelem, maliníkem, ale i mátou a podobně.

Sedací koupel z řebříčku:

Pro vnější použití lze připravit silnější odvar, nejčastěji je to množství několik lžic sušeného řebříčku (100 g) na 1 litr vody. Odvar pak lze i naředit a použít k oplachování pokožky, k sedacím koupelím při gynekologických zánětech a hemoroidech. Můžeme si připravit také nejprve studený macerát, tzn. bylinku necháme macerovat v chladné vodě půl dne, poté macerát s bylinkami nejprve zahřejeme a necháme projít varem, dáme další chvíli louhovat, scedíme a následně použijeme.

Bylinky a plody, které můžete sbírat v červenci. Udělejte si zásoby na zimu!

Řebříček − nežádoucí účinky

Řebříček nepatří mezi 100 % bezpečné bylinky, které bychom si mohli popíjet jak se nám zlíbí. Není vhodný pro těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Neměl by se užívat dlouhodobě a ani ve větších dávkách. Mezi nežádoucí účinky patří podrážděnost, nevolnost, bolesti hlavy, závratě, dezorientace − podobně jako u příznaků otravy. Řebříček totiž patří mezi lehce toxické drogy, může způsobit i otravu dobytku, který se ho napase.

Zajímavostí je, že řebříček odpuzuje hmyz a komáry a také patří mezi magické rostliny. Kdo jej drží v ruce nebo nosí u sebe, zbavuje ho strachu a dodává mu odvahu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Řebříček obecný zastavuje krvácení. Co jste o něm ještě nevěděli?