Kdo nezná kynuté buchty, jako by nebyl. Ne každý se však hrne do jejich pečení, a to hlavně ze strachu z přípravy kynutého těsta. Přijde vám tento typicky český moučník jako příliš velké sousto? Zkuste ho upéct podle receptu níže a uvidíte, že vaše obavy byly zbytečné.
Jak na české kynuté buchty?
Ačkoliv se to na první pohled možná nezdá, příprava kynutého těsta není žádná věda. Důležité je nepospíchat, aby mělo dostatek času na kynutí. Nechejte ho kynout alespoň hodinu, aby zhruba zdvojnásobilo svůj objem. Poté jej stačí rozdělit na několik kousků, naplnit tvarohem, mákem a povidly a upéct. Kynuté buchty podávejte ještě teplé se sklenicí čerstvého mléka.
Postup přípravy
- Do dostatečně velké mísy prosejeme mouku a vytvoříme v ní důlek. Do ní rozdrobíme droždí, které zasypeme krupicovým cukrem a zalijeme vlažným mlékem. Mléko nesmí být příliš horké, jinak kvásek nevzejde. Kvásek necháme zhruba 15 minut kynout.
- Přidáme žloutky, zchladlé rozpuštěné máslo a špetku soli. Vypracujeme hladké těsto, které necháme kynout asi 1 hodinu, aby zhruba zdvojnásobilo svůj objem.
- Mezitím si připravíme náplně. Na makovou náplň svaříme mléko s vanilkovým cukrem a mákem. Kdo chce, může přidat také rum dle chuti. Dáváme pozor, aby se nám náplň nepřipálila.
- Na tvarohovou náplň utřeme tvaroh s vanilkovým cukrem, přidáme žloutek, citronovou kůru, změklé máslo a dobře promícháme. Při používání ručního mixéru je nutné dát pozor, aby se tvaroh nepřešlehal, protože by z buchet mohl vytéct.
- Vykynuté těsto rozdělíme na 28 až 32 kusů podle toho, jak velké buchty chceme. Každý kousek rozmáčkneme na placku, doprostřed dáme náplň a zabalíme.
- Pekáček vymažeme rozpuštěným máslem a naplníme ho buchtami, které pokládáme spojem dolů. Máslem pak potřeme i jednotlivé buchty. V pekáčku je můžeme nechat ještě zhruba půl hodiny kynout.
- Kynuté buchty dáme do trouby rozehřáté na 180 ºC a pečeme přibližně půl hodiny dozlatova.