Známe ji všichni, roste téměř všude kolem nás, někteří ji dokonce považují za obtížný plevel. Ne každý však ví, že smetanka lékařská neboli pampeliška má obdivuhodné léčivé a očistné účinky na naše tělo.
Smetanka je známa převážně svým blahodárným působením na trávicí soustavu. Čistí a podporuje činnost jater, napomáhá tvorbě žluči, čímž usnadňuje trávení tučnějších jídel. Zároveň tato bylina pomáhá čistit ledviny a působí mírně močopudně.
Opominout bychom neměli ani její detoxikační účinek. Zbavuje totiž tělo jedů a čistí krev, čímž pozitivně ovlivňuje mimo jiné i kvalitu pleti. Vedle těchto účinků také snižuje cholesterol a přispívá ke snížení krevního tlaku.
Příprava čaje z pampelišky je jednoduchá
Čaj z pampelišky lze připravovat z čerstvých či sušených listů nebo kořene. Čaj z listů připravíme tak, že čtvrt hrnku čerstvých nebo jednu čajovou lžičku sušených listů zalijeme horkou vodou a necháme pět minut vylouhovat.
U sušeného kořene krátce povaříme jednu vrchovatou čajovou lžičku ve čtvrt litru vody a necháme louhovat patnáct minut.
Pampelišku můžeme i jíst
Svému zdraví můžeme také výrazně prospět, pokud budeme smetanku lékařskou běžně používat v kuchyni. Listy lze připravovat na způsob špenátu. Ideální je však jejich přidávání do salátů. Syrové a čerstvé jsou totiž bohaté na vitamín C, A, D, B, betakaroten, stejně tak jako na draslík, křemík a vápník. Obsahují dokonce o polovinu více železa než špenát.
Konzumovat lze i sušený rozmixovaný kořen, čímž můžeme ušetřit čas věnovaný přípravě čaje.
List i kořen chutnají lehce nahořkle, což opět vyhovuje našim často přetěžovaným játrům.