Jogurt vzniká prokysáním mléka, smetany nebo podmáslí či jejich směsí. Pravý jogurt mi měl obsahovat minimálně deset milionů živých mikroorganismů na jeden gram, což je pozitivní zpráva nejen pro střevní mikroflóru. Jak si takovou zdravou pochoutku vytvořit doma? Přinášíme vám jednoduchý recept.
Jednou z hlavních předností jogurtu je jeho schopnost obohacovat střevní flóru, spolupůsobí tak i jako prevence onemocnění tlustého střeva a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Navíc obsahuje mléčný tuk, vápník, fosfor, magnesium a řadu vitaminů B a vitamin A.
Na přípavu jogurtu si nachystejte:
- 600 ml čerstvého polotučného nebo tučného mléka (ne trvanlivého)
- 175 – 200 g bílého jogurtu s živými kulturami
- 1 lžičku cukru
- sušené mléko
- ovoce a přísady na případné douchucení
Postup:
Mléko vlijeme do rendlíku a přivedeme k varu, následně odstavíme z ohně a necháme vychladnout na 45 °C .
Tip: V případě, že nemáme teploměr, vyzkoušíme teplotu mléka prstem, mělo by být o něco teplejší než je pro kůži příjemné.
Když má mléko odpovídající teplotu, přelijeme ho do středně velké sterilizované misky a postupně všleháme živý jogurt. Můžeme přidat i cukr, jogurt pak nebude tak kyselý, ale sladký také ne.
Misku zakryjeme čistou potravinářskou fólií a zabalíme do několika vrstev utěrek. Pak ji necháme asi 10 hodin stát na teplém místě, dokud hmota nestuhne.
Hotový jogurt přendáme do čisté nádoby nebo do skleniček a můžeme konzumovat.
Tip: Jednoduchý dezert připravíte tak, že do přírodního jugurtu vmícháte libovolné přísady jako je ovoce, nastrouhaná čokoláda či oříšky a javorový sirup.
Jogurt znali už faraonové
V některých částech světa patří jogurt do jídelníčku už mnoho tisíciletí. Bohu ho prý obětovali bibličtí patriarchové, znali ho i egyptští faraonové a v Indii patří k národním pokrmům. Mnoho národů si ho vážilo natolik, že si nevěsty s sebou do nového domova odnášely do začátku kultury k výrobě jogurtu jako součást věna.
Do evropského jídelníčku se dostal jogurt z východu, nejprve jako lék. Údajně se tak stalo už v 16. století díky francouzskému králi Františku I. Ten trpěl zažívacími potížemi a nikdo z dvorních lékařů ho neuměl vyléčit. Požádal tedy o pomoc lékaře z Istanbulu, který krále vyléčil podáváním jogurtu z ovčího mléka.
Přísady by měly tvořit maximálně 30 % hmotnosti
Z výživového hlediska jsou vhodné spíše méně sladké jogurty z plnotučného nebo alespoň polotučného mléka, které neobsahují zbytečně přidané látky. Přísady by měly tvořit maximálně 30 % hmotnosti výrobku.