Krásné slunečné dny barevného podzimu brzy vystřídá mlhavé a chladné období. To s sebou neodmyslitelně přinese i první chřipky a nachlazení. Všichni kolem budou kašlat a jejich červené nosy budou prozrazovat silnou rýmu. A přitom stačí sáhnout do bohaté nabídky léčivých rostlin a předzásobit se bylinkovými čaji a uzdravujícími lektvary. Naučte se vyrobit si jeden takový přímo doma.
Tymián obecný – rodný bratr mateřídoušky
Tymián a mateřídouška pocházejí ze stejné čeledi hluchavkovitých rostlin. Mají velmi podobný vzhled a stejné léčivé účinky. O mateřídoušce se všeobecně ví, že působí příznivě proti kašli. A přesto tymián má mnohem více léčivých silic. Proto při výrobě medicíny proti kašli sáhneme dnes právě po něm.
Čerstvý nebo sušený
Z tymiánu se používají listy a kvetoucí vrcholky. A to jak čerstvé, tak sušené. Tymián je v lidovém léčitelství znám jako přírodní antibiotikum a antiseptikum. Silice v něm obsažené doslova ničí zhoubné bakterie. Dá se použít jako dezinfekční prostředek na různá kožní onemocnění, výborně dezinfikuje trávicí trakt a dýchací cesty. V nich současně bojuje se suchým dráždivým kašlem a dokáže zmírňovat i projevy astmatu. Díky dezinfekčním účinkům výborně léči bolest v krku, zbavuje rýmy a čistí zahleněné plíce. Pokud jste se již nyní pro tuto bylinu nadchli, přejděme zvolna k výrobě tymiánového sirupu proti kašli.
Sladká medicína pro děti i dospělé
Z tymiánu si můžeme doma připravit lahodný a účinný sirup. Zde vám přinášíme osvědčený recept:
- 250 ml vody
- 200 g cukru krystal (bílý nebo třtinový)
- Tymián (buď 2 vrchovaté lžíce sušeného, nebo 3 velké košaté větvičky čerstvého)
Vodu a cukr svařte tak, aby se cukr úplně rozpustil. Poté do něho nasypte tymián a 2 minuty povařte. Poté nechte směs v hrnci vychladnout a několik hodin uležet. Tymián se vylouhuje a vznikne tak lahodný sirup s léčivými účinky. Poté směs slijte přes jemný cedník do skleněných lahviček a uchovávejte v lednici. Při kašli a nachlazení užívejte 4 čajové lžičky denně.