Když někde zaslechnete pojem syrová strava, pravděpodobně si představíte studené neupravené jídlo, což vyděsí nejen zaryté odpůrce zeleniny. V poslední době se hodně mluví o vitariánském životním stylu, jehož přívrženci konzumují jídlo pouze v jeho původní podobě, čili v té nejzdravější a nejpřirozenější formě, která je nejpříznivější pro náš organismus. Vitariáni se snaží přesvědčit většinovou populaci o nesporných výhodách syrové, neboli raw stravy. My jsme pro vás připravili tříchodové menu, abychom vás vyvedli z omylu, že syrová strava nemůže být chutná.
Proč tento způsob stravování získává v poslední době tak velkou oblibu? Při raw stravě nekonzumujete nic, co prošlo teplotou nad cca 45 °C, nic vařeného, pečeného, smaženého a grilovaného. To znamená, že nezatěžujete své tělo žádnými chemickými přídavnými látkami, „éčky“, barvivy, konzervanty a sladidly.
Na našich třech pokrmech vám chceme ukázat, že syrová strava není jen kus mrkve položený na talíři a obložený hráškem, ale velmi výživná a chutná strava. Ochutnejte polévku, hlavní jídlo i dezert a posuďte sami, jestli stojí za to pozměnit stravovací návyky.
Špenátovo-dýňová polévka
- 1 až 2 hrsti čerstvého špenátu
- stejné množství dýně Hokkaidó
- zralé avokádo
- 1 mrkev
- mletý nebo drcený kmín
- česnek, kari, růžová sůl
- kousek řapíkatého celeru
Do mixéru dejte 1 hrnek vlažné vody, přidejte všechny ingredience kromě koření, soli a česneku. Rozmixujte do hladka a přidejte koření a sůl kromě česneku. Přelijte do kastrůlku, přidejte česnek a opatrně ohřejte na maximální teplotu 42 °C.
Houbové ravioli z červené řepy
Ingredience na těstoviny z řepy:
- červená řepa
- olivový olej
- citronová šťáva z 1 až 2 citronů
- 1 stroužek česneku
- 1 lžíce agávového sirupu
Nejdříve nakrájíme řepu na co nejtenčí plátky a vykrajovátkem vytvoříme požadované tvary. Do malé uzavíratelné nádoby dáme olivový olej, citronovou šťávu, agávový sirup, nastrouhaný česnek a všechno dobře promícháme. Do marinády vložíme vykrojené plátky řepy. Nádobu uzavřeme a necháme přes noc v ledničce.
Ingredience na houbovou nádivku:
- hrst kešu ořechů
- pár plátků sušených hub
- špetku soli
Ořechy i houby nechte každé zvlášť přes noc namočené ve vodě. Vodu z obojího slijte, z hub si nechte stranou. Vše rozmixujte tak, aby vznikla jemná nádivka s co nejmenšími kousky. Podle potřeby přidáte vodu z hub, aby byla krásně krémová. Pak vyndejte plátky řepy z ledničky a vysušte je ubrouskem. Na každý plátek řepy namažte nádivku a přikryjte druhým plátkem.
Čokoládový brownie dezert
Ingredience na těsto:
- 4 hrnky vlašských ořechů
- 30 vypeckovaných datlí
- půl lžičky vanilky
- 2/3 hrnku speciálního raw kakaa
Ingredience na čokoládovou polevu:
- 3 lžíce panenského kokosového oleje
- 3 lžíce raw kakaa
- 1,5 lžíce agávového sirupu
Ingredience na ozdobení:
- hrst nasekaných vlašských ořechů
Nejdříve si připravíme těsto na korpus. V mixéru rozmixujeme vlašské ořechy a teprve potom přidáme ostatní suroviny. Vše rozmixujeme na lepkavé těsto, formu vymažeme kokosovým olejem a vysypeme kokosem. Těsto pečlivě vtlačíme do formy. Rozmixujeme všechny ingredience na polevu a nalijeme ji na korpus. Dort ozdobíme ořechy a dáme na půl hodiny do ledničky. Přejeme vám dobrou chuť!