Každý rok je to stejné – na vánoční svátky se těšíme, ale zároveň se děsíme toho, abychom v lednu zapnuli zip u oblíbených kalhot. Vánoce a Silvestr se v posledních letech staly především svátky dobrého jídla a pití. Určitě se shodneme na tom, že bez sladkého vánočního cukroví to nejde, jak ale mlsat bez výčitek svědomí? Vynechejme nezdravé suroviny a naučme se péct zdravěji a dietněji.
Mouka
Říkáte si, že bez mouky, cukru a másla neupečete jediný druh? Možná tomu nebudete věřit, ale dneska už to jde. Začněte moukou, která se dá nahradit hned několika druhy podstatně zdravějších variant. Vyzkoušejte letos například mouku špaldovou, pohankovou nebo grahamovou, které na českém trhu rozhodně nejsou novinkou.
Tuky
Máslo vyměňte za kvalitní rostlinný olej, nejlépe v bio kvalitě. Péct se dá ale i bez něj, a to s využitím bílého jogurtu, mléka nebo tvarohu.
Cukr
Také bílý cukr už dávno není „in“ v našich kuchyních, cukr třtinový vám asi představovat nemusíme. Ten poskytuje tělu kromě energie alespoň malé množství potřebných látek jako vitaminy, minerály a aminokyseliny, ale jeho neblahý vliv na obezitu nebo vznik zubního kazu je ve finále stejný. Proto doporučujeme sladit přírodními sirupy s nižším obsahem energie – nejznámější je bezesporu javorový sirup, ale použít můžete také sirup kukuřičný nebo rýžový.
Hodně oblíbený je ovocný cukr, známý také pod názvem fruktóza, nebo tropická rostlina stévie. Mnoho hospodyněk nedá dopustit na med, který je oproti bílému cukru obohacen o mnoho minerálních látek.
Čokoláda
Velmi častou přísadou nejen do vánočního cukroví bývá čokoláda. Pokud se jí nechcete zříct úplně, vybírejte opravdu kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa a nebo zkuste karob nebo karobové bonbony pro výrobu čokolády. Karob, čili svatojánský chléb, jsou asi 20 cm dlouhé lusky, které se melou na prášek podobný kakau. Jde o zdravější variantu kakaa a čokolády, protože obsahuje méně tuků a má asi o třetinu nižší kalorickou hodnotu.
Existují i další tipy, které stojí za to vyzkoušet, jako používání pečícího papíru místo vymazávání plechu, silikonových pečících forem, kypřícího prášku bez fosfátů, domácí marmelády bez přidaného cukru nebo sušeného nesířeného ovoce místo kandovaného. My jsme to letos také zkusili zdravě a přinášíme vám tři druhy velmi jednoduchého a rychlého odlehčeného vánočního cukroví.
Nepečené mandlové hříbečky
- 170 g jemně namletých mandlí
- 150 g fruktózy
- 1 bílek
- 3 lžičky bio kakaa
Mandle smícháme s fruktózou a většinou bílku, zpracujeme v těsto. Z něj oddělíme asi třetinu, do které zapracujeme kakao. Z obou těst vyválíme válečky, ze kterých ukrajujeme kousky a tvarujeme hříbečky. Klobouček z vnitřku potřeme zbytkem bílku a pak slepujeme s nožičkou.
Rýžové kokosové rohlíčky
- 150 g rýžové krupice nebo rýžového nápoje
- 500 ml vody
- 100 g mletého kokosu
- 2 bílky
- 60 g fruktózy
- čokoláda s vysokým obsahem kakaa na polevu
Nejprve si z rýžové krupice uvaříme kaši, kterou ještě teplou osladíme fruktózou. Necháme vychladnout, ale ne úplně, aby kaše neztuhla. Do mírně teplé kaše zamícháme kokos, z bílků ušleháme tuhý sníh, který zlehka zašleháme do kaše. Směsí naplníme formičky, nejlépe silikonové. Troubu si předehřejeme na 160°C, abychom kokosky spíše sušili, než pekli, a to více než hodinu, dokud nejsou uvnitř suché. Po vychladnutí namáčíme do čokolády rozpuštěné ve vodní lázni.
Karobové kostky s ořechy
- 600 g karobových bonbonů
- 300 g ořechů (pistácie, vlašské ořechy, mandle)
Poslední recept je nejjednodušší a zvládnou ho i vaše děti. Mandle a pistácie spařte horkou vodou, aby změkly a nasekejte je. Ve vodní lázni rozpusťte karob, který už není nutné doslazovat. Připravte si plech s pečícím papírem, na který nalijte směs smíchanou s ořechy a nechte ztuhnout. Po ztuhnutí nakrájejte na kostky a pochoutka je hotová. Přejeme vám dobrou zdravou chuť!