Menu
WomanOnly
Kuřecí maso Snadné

Biryani – recept na indické jídlo s neodolatelnou vůní

Martina Havlíčková

Martina Havlíčková

Doba přípravy: 45 min

Znáte biryani a víte, že původně to ani není indické jídlo? Zkuste si uvařit jednu z verzí tohoto dnes již tradičního indického pokrmu, určitě nebudete litovat. Přinášíme masovou i vegetariánskou verzi, která provoní nejenom vaši kuchyni orientálními dálkami.

Dávný pokrm indických vládců

Biryani pochází pravděpodobně z Persie a je to pokrm z rýže a specifického koření. Historikové a kuchaři spekulují o dvou verzích, jak se toto tradiční indické jídlo mohlo dostat na území Indie. První vypraví o říši Mughalů (turkický stát na území dnešního indického subkontinentu), druhá vypráví o arabských obchodnících, kteří recept na biryani spolu s kořením přivezli do jižní Indie. Během 19. století se pak tento pokrm šířil do celé oblasti indického subkontinentu. Původně bylo biryani aristokratickým jídlem, které jejich kuchaři (vegetariánští hinduisté) upravili do rostlinné a taky levnější varianty, aby se dostalo i mezi obyčejný lid. A tak se postupem času stalo, že v Indii existuje minimálně 40 různých druhů biryani, od masových variant až po ty skutečně veganské.

Recept na tikka masala. Kuře v pikantní omáčce jako z restaurace

Základem biryani je chuťově výrazné koření

Jiný kraj, jiný mrav – a taky jiné koření! Obzvláště v Indii. Každý region používá jinou kombinaci koření, ale i přesto se dá říci, že základem jsou ta koření, která zvýrazňují a maximalizují chuť pokrmu. Dokonce lze dnes již sehnat i speciální Biryani koření. Samozřejmě se v tradičních receptech používá co nejvíce původních surovin – kokosové a kozí mléko, máslo ghí, koriandr, kurkuma, badyán, chilli, zázvor, garam masala, kari listy, fenykl, římský kmín, kardamom, citrónový tymián, muškátový oříšek, bobkový list.

Můžete tedy s našimi následujícími recepty trochu experimentovat a vyměnit některé kořenící přísady za jiné. Nakonec co může být lepšího, než mít pokaždé trochu jinak orientálně provoněný byt a ani není třeba používat žádné aromalampy. Protože tohle jídlo zkrátka božsky voní!

Tip: Na toto jídlo se tradičně nejvíce používá rýže Basmati.

Kuřecí Biryani

Suroviny

2 porce

Na kuře

Na kuře

Do směsi

Postup přípravy

  1. Maso si nakrájíme na menší kousky a v míse smícháme s bílým jogurtem a kořením. Důkladně promícháme a necháme odležet – pokud chcete skutečně rozleženou marinádu, můžete nechat i do druhého dne, minimálně však půl hodiny.
  2. S přípravou rýže si dáme práci, aby byla krásně sypká a nelepila se – základem všeho je řádné propláchnutí a zbavení rýže přebytečného škrobu (voda již nebude bílá). Pokud ji dostatečně nepropláchneme, bude rýže lepivá a to nechceme. Promytou Basmati rýži namočíme do studené vody a necháme ležet do té doby, než se připraví masová směs.
  3. V hrnci rozehřejeme olej a přidáme nakrájenou cibuli nebo šalotku a osmahneme velmi lehce dozlatova. Přidáme marinované maso a důkladně propečeme ze všech stran.
  4. Dolijeme do hrnce zbylou marinádu, přiklopíme pokličkou a dusíme pod pokličkou na nejmírnějším plameni tak, aby maso bylo měkké a šťavnaté.
  5. Jakmile budeme mít maso podušené a stále si bude udržovat šťavnatost, přichází fáze dodělání směsi. Přidáme kelímek bílého jogurtu, garam masalu, chilli a vše promícháme. Na směs s masem vysypeme namočenou rýži a zalijeme kokosovým mlékem, osolíme.
  6. Vrstevnatou směs nemícháme a pouze přiklopíme pokličkou a přivedeme k varu. Jakmile se začne směs vařit, zmírníme plamen na minimum a necháme rýži, aby se uvařila do měkka. Po té sporák vypneme a necháme celou směs ještě dojít – to by mělo trvat maximálně 15 minut.
  7. Nakonec můžeme biryani pokapat citrónovou šťávou a podávat lehce nakypřené vidličkou.

Jak se stravovat v zimě podle ájurvédy, proč nepít kávu a jak si posílit imunitu?

Zeleninové biryani

  • 350 g basmati rýže
  • lžíci až dvě ghí
  • 2 brambory
  • 1 mrkev
  • 1 – 2 papriky (zelená a červená)
  • ½ květáku (může být mražená směs s květákem a popřípadě mrkví)
  • 1-2 cibule
  • 150 ml rostlinného vývaru
  • 2 lžičky mletého koriandru
  • 2 lžičky kari
  • 1 lžička kurkumy
  • 1 lžička sladkého chilli
  • 1 lžička římského kmínu

Postup přípravy:

Nejprve si připravíme rýži tak, že ji pořádně propláchneme a necháme okapat. V přiměřeně velkém hrnci mezitím rozpustíme máslo ghí a na něm orestujeme rýži – stačí minuta, dvě – než se uvolní rýžové aroma. Rýži následně zalijeme vodou a vaříme přibližně 15 minut pod poličkou do měkka. Odstavíme z plotny a ještě necháme pod pokličkou dojít.

V samostatném hrnci uvaříme na kolečka nakrájenou mrkev a na kostičky nakrájené brambory. Až budou mrkev a brambory poloměkké, přidáme natrhaný květák a uvaříme do měkka a slijeme zbylou vodu. Případně lze použít mraženou zeleninu.

Ve větší pánvi si orestujeme cibulku a po chvíli přidáme na kratší plátky nakrájenou papriku. Cibuli spolu s paprikou dusíme několik minut do změknutí a pak přidáme zeleninu.

Opět směs krátce restujeme, aby se vypařila přebytečná voda ze zeleniny. Přidáme zvolené koření a vše smažíme dalších několik minut. Nakonec zalijeme zeleninovým vývarem a důkladně zamícháme.

U této úpravy můžete zvolit hned dvě varianty – buď do vytvořené směsi zamícháme basmati rýži a můžeme podávat, nebo můžeme přistoupit k pečené variantě.

Pečené biryani dáme do předehřáté trouby na 180°C a pečeme 30 minut.

Dobrou chuť, nebo jak se říká v hindštině śauq se khāie.

Ohodnoťte tento recept:
0
Právě čtete

Biryani – recept na indické jídlo s neodolatelnou vůní