Příprava klasické holandské omáčky je zdlouhavá a poměrně složitá. Hrozí při ní připálení žloutků i zdrcnutí másla. Naštěstí si můžete recept na holandskou omáčku zjednodušit a výrazně urychlit. Chuť přitom zůstane stále perfektní.
Ušetřete si čas i námahu
Pro přípravu klasické holandské omáčky je potřeba nejprve zredukovat ocet s vínem a pepřem. Následně se musí vyšlehat žloutky ve vodní lázni a nakonec ještě přidat zredukované máslo. Postup si však elegantně zjednodušíte použitím mixéru, a to klasického nebo tyčového. Jako první do mixéru patří žloutky, které se vyšlehají společně s trochou vody a citrónové šťávy. Mezitím v hrnci rozpustíte máslo a to poté postupně přiléváte a zašleháváte do žloutkové směsi. Díky této fintě se nemusíte bát ručního šlehání, zdrcnutého másla ani připálených žloutků ve vodní lázni.
3 tipy jak zahustit omáčku. Moukou, škrobem či vajíčkem
Rychlá holandská omáčka
Suroviny:
- 125 g másla (nejlépe přepuštěného)
- 2 žloutky
- 1 lžíce citrónové šťávy
- 1 lžíce vody
- sůl
- pepř
Postup:
- V hrnci rozpusťte máslo při teplotě kolem 100 stupňů Celsia.
- Do mixéru nalijte citrónovou šťávu a vodu. Přidejte žloutky a směs osolte a opepřete podle chuti.
- Směs krátce rozmixujte a po chvilce začněte do mixéru po troškách přilévat rozpuštěné máslo a postupně ho zašlehávat.
- Omáčka musí být jemná a ingredience dobře propojené. Nemixujte ji ale příliš dlouho, stačí jen do té doby, než omáčka zesvětlá a mírně zhoustne.
- Omáčku ochutnejte a v případě potřeby ještě okořeňte nebo osolte.
Tipy pro dokonalou holandskou omáčku
Čerstvá vejce
Vždy kupujte čerstvá vejce, nejlépe z domácího chovu. Tepelně neupravená vejce totiž mohou být zdrojem nebezpečných bakterií včetně salmonelózy. Z tohoto důvodu by holandskou omáčku neměly jíst malé děti, těhotné ženy ani lidé se sníženou imunitou. Pokud nepatříte do rizikové skupiny a přesto se nákazy bojíte, použijte pasterované žloutky.
Nebojte se upravit poměry surovin
Pokud máte rádi hustší omáčky, přidejte trochu více másla, díky kterému omáčka zhoustne a lehce ztuhne. Stejného výsledku můžete dosáhnout i ubráním jednoho žloutku.
Největší vejce na světě a dalších 9 šílených faktů o vajíčkách
Servírujte co nejdříve
Omáčku co nejdříve podávejte. Jakmile totiž začne chladnout, povrch postupně okorává a může se dokonce i zdrcnout. Ideální teplota omáčky se pohybuje mezi 50 a 63 stupni Celsia.
Trvanlivost můžete prodloužit
Potřebujete si omáčku připravit den dopředu? Pak do ní přidejte i lžičku škrobu, který stabilizuje její strukturu.
Jak vyrobit přepuštěné máslo? Zlepšete chuť vašich jídel!
Máslo běžné nebo přepuštěné?
Přepuštěné máslo neboli ghí bude v holandské omáčce chutnat skvěle, ale nutné rozhodně není.