Ač se to nezdá, z hub se dá vytvořit bezpočet vynikajících jídel. Vedle klasických polévek nebo smaženice jsou oblíbené třeba i omáčky. Často se kombinují se smetanou, ve které houby skutečně vyniknou a hodí se k masu nebo jen tak ke knedlíkům. Ale uvařit se z nich dá i guláš.
Lišky na smetaně
- 400 g lišek
- 30 g másla
- 1 cibuli
- 200 ml smetany
- bobkový list, mletý pepř, citronovou šťávu, sůl
- 1 lžíci hladké mouky
Na másle zpěníme na drobno nakrájenou cibuli, přidáme na kousky nakrájené lišky, kmín a vše společně podusíme. Měkké houby ososlíme a zalijeme vodou, navíc přidáme bobkový list. Když se voda odpaří, přidáme smetanu s rozmíchanou moukou, okořeníme a přidáme citronovou šťávu. Nakonec krátce povaříme. Podávat můžeme třeba jenom s chlebem.
Svíčková z hub
- 500 g hub
- 100 g slaniny
- 100 g kořenové zeleniny
- 2 cibule
- nové koření, bobkový list, pepř, jalovec
- 2 dl mléka
- 2 dl šlehačky
- rostlinný olej
Kořenovou zeleninu nastrouháme a podusíme se slaninou na oleji. Pak ji zaprášíme moukou a podlijeme mlékem. Po chvíli omáčku rozmixujeme a rozvaříme v ní kousky hub, nejlépe se hodí hřibovité.
Podle chuti pak můžeme přidat šlehačku, je-li omáčka příliš řídká, zahustíme ji hladkou moukou. Podáváme s houskovými knedlíky a brusinkami.
Houbový guláš
- 700 g hub
- 100 g anlické slaniny
- 2 velké cibule
- 2 rajčata, 1 papriku, feferonku
- cibulovou nať
- olej
- mletou sladkou papriku, drcený kmín, sůl, bujon
- 3 lžíce kečupu
- 200 ml smetany
- 2 lžíce hladké mouky
Houby nakrájíme na větší kousky. Cibuli a slaninu pokrájíme na drobno a zpěníme na oleji. Pak ji zasypeme paprikou a přidáme houby, dusíme.
Asi po patnácti minutách přidáme nakrájená rajčata, papriku, feferonku, kečup, bujon, kmín a asi 3/4 litru vroucí vody. Vše dusíme do měkka.
Než je guláš hotový, přidáme smetanu s rozmíchanou moukou a podle potřeby dokořeníme. Pak ještě povaříme a můžeme podávat.