Patříte mezi ty, kteří se nemohou nabažit salátu coleslaw z fastfoodu? V tom případě jistě oceníte recept na originální salát coleslaw z čerstvých surovin, který si doma připravíte raz dva. Tento zelený salát se skvěle hodí zejména ke grilovanému masu, nicméně i když si ho dáte jen tak, chybu rozhodně neuděláte.
Recept na klasický salát coleslaw
Slovo coleslaw pochází z nizozemského výrazu koolsla a znamená jednoduše zelný salát. Základními surovinami jsou hlávkové zelí a majonéza, obvykle se přidává také mrkev, cibule, křen, vinný ocet a další suroviny, které salát skvěle dochutí. Aby byl salát coleslaw skutečně dokonalý, je potřeba zeleninu nakrájet na dostatečně tenké proužky a poté hotový salát nechat minimálně hodinu odležet v lednici.
Coleslaw podáváme například s grilovaným či smaženým masem a hranolky, popřípadě jej můžeme použít jako dresink do plněných sendvičů.
Postup přípravy
- Hlávkové zelí a cibuli nakrájíme na kratší tenké proužky, mrkev nastrouháme na hrubém struhadle.
- Dresink připravíme smíchání ostatních ingrediencí – majonézy, křenu, hořčice, vinného octa, cukru a citronové šťávy. Nakonec přidáme čerstvý mletý pepř a sůl dle chuti.
- Nakrájenou zeleninu dobře promícháme s dresinkem. Originál salát coleslaw necháme uležet alespoň 1 hodinu v lednici.
Další varianty salátu coleslaw
Receptů na coleslaw je celá řada, nicméně dvě ingredience – bílé hlávkové zelí a majonéza – se vyskytují v každém z nich. Často se lze setkat například se salátem coleslaw s podmáslím, které doplňuje majonézu. Jiné recepty zase neobsahují ingredience jako vinný ocet, hořčici nebo křen.
Salát coleslaw si můžeme poměrně jednoduše připravit také ve veganské verzi. Na vegan coleslaw budeme potřebovat sojanézu, kterou nahradíme klasickou majolku. Ostatní suroviny z výše zmíněného receptu je možné použít.