Menu
WomanOnly
Recepty na oběd Snadné

Svatomartinská husa, tradice a recepty. Co má společného Martin a pečená husa?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

Doba přípravy: 3 hod

Svatomartinská pečená husa se podává zásadně na svátek svatého Martina, který se slaví 11. listopadu. Odkud pochází tato tradice a co to vlastně znamená? Které recepty na svatomartinskou husu jsou nejlepší?

Svatomartinská tradice a její význam

Svátek svatého Martina je u nás docela významný a velmi příjemný. Jedlíci se těší na vynikající svatomartinskou husu se švestkovou omáčku, nebo třeba na takzvané martinské rohlíky. Co tedy mají husy společného se svatým Martinem?

Svatomartinská tradice vychází hned ze tří legend. První vypráví o tom, že husy rušily svatého Martina, který žil ve 4. století při kázání, a proto skončily na pekáči. Druhá legenda je zajímavější. Svatý Martin se prý před zvolením biskupem ze skromnosti schovával v husníku a husy ho svým kejháním prozradily. A máme tady ještě třetí legendu. Svatý Martin byl pohřben 11. listopadu, což je zrovna období, kdy se před zimou zabíjely husy a lidé si pochutnávali na výživné pečínce před počátkem adventního půstu, proto vzniklo spojení Martina s husami a začalo se udržovat jako tradice.

Svatý Martin také tradičně jezdí na bílém koni, neboť v tento den se obvykle očekává první sníh.

Tradice porcování svatomartinské husy

Také porcování husy má svá pravidla, která vycházejí z tradice. Nejlepší sousta si nechával hospodář, křídla měli sluhové, aby lítali při práci, majordomus či výše postavený sluha měl nárok na stehno. Kůže z nohou husy se prý dávala do bot, aby se lidem nepotily nohy a aby se jim netvořila kuří oka.

Tradičně se také pekly svatomartinské rohlíky označované jako svatomartinské rohy či podkovy svatého Martina, jimiž dívky obdarovávaly své vyvolené.

Recept na svatomartinskou husu se švestkovou omáčkou

Suroviny

6 porcí

Na omáčku

Postup přípravy

Postup:

  1. Z omyté a osušené husy oddělíme krk a konce křidélek a zvenku i zevnitř ji důkladně osolíme. Necháme uležet do druhého dne. 
  2. Omytá jablka rozčtvrtíme a vykrojíme jádřince. 
  3. Na másle zkaramelizujeme cukr, přidáme nadrobno nakrájené 3 šalotky a čtvrtky ze 4 jablek. 
  4. Husu naplníme směsí a otvor uzavřeme.
  5. Kůži na prsou na více místech nakrojíme, aby se tuk dobře vypékal, husu vložíme do pekáče prsy dolů, přikryjeme vrchní částí pekáče a dáme ji péct do vyhřáté trouby. 
  6. Pečeme zhruba 2 hodiny a v průběhu pečení obracíme a podléváme. Čirý tuk (bez přípečků) během pečení sbíráme. 
  7. Upečenou husu vyjmeme, sádlo slijeme a husu vložíme zpět do pekáče. Zbytek šalotek a jablek rozkrojíme na čtvrtky a obložíme jimi husu. 
  8. Dopékáme ji odkrytou a dokřupava cca 20 minut.

Švestková omáčka

  1. Sušené švestky zalijeme vodou a rozvaříme. 
  2. Po vyvaření vody přilijeme víno a směs zredukujeme. 
  3. Ponorným mixérem rozmixujeme dohladka, osolíme, opepříme, zakápneme pár kapkami citronu a nakonec zjemníme máslem. 


TIP: Doporučuji udělat si z přípravy martinské husy menší rituál. Pozvěte zúčastněné již na přípravu husy. Popíjení svatomartinského vína s přáteli a pečení husy je tip na skvěle strávené odpoledne, které se se sklenkou vína určitě protáhne do noci.

 

Ohodnoťte tento recept:
5
Právě čtete

Svatomartinská husa, tradice a recepty. Co má společného Martin a pečená husa?