Kdo by nemiloval marcipán! Neodmyslitelně patří ke každému nezdravému mlsání v cukrárně, ale také k Vánocům a pečení vánočního cukroví. Jak se vyrábí pravý tradiční marcipán a jak si jej můžete připravit doma sami? Poradíme vám několik skvělých tipů, jak snadno a rychle vyrobit to nejlepší marcipánové cukroví, a to třeba i zdravěji a bez cukru!
Jaký je rozdíl mezi pravým a nepravým marcipánem?
Marcipán je tradiční nepečená cukrářská hmota, která se vyrábí z mandlí a cukru. Rozlišujeme pravý a nepravý marcipán. Zatímco pravý marcipán obsahuje velký podíl mandlí a připravuje se tradičními postupy, ten nepravý mandle neviděl ani z rychlíku. Nepravý marcipán se totiž většinou vyrábí z náhražek. Dává se do něj především sušené mléko a vaječný bílek, ale hlavně také obsahuje nezdravá aromata. Pokud narazíte na typický pouťový marcipán, většinou obsahuje jen spoustu cukru a umělých aromat a barviv. Byť by byly tyto marcipánové figurky sebelákavější a sebebarevnější, honem odtrhněte zraky svých dychtivých dětí od těchto nezdravých sladkostí a raději si s nimi vyrobte pravý domácí marcipán sami!
Marcipán se totiž často využívá ke zdobení dortů různými barevnými a líbivými figurkami. Pokud zrovna neholdujete “éčkům” a máte ponětí o jejich škodlivosti, zkuste si sehnat přírodní barviva, například ze zelených řas či špenátu, z mrkve, červené řepy a podobně, a nekupujte zdraví škodlivá umělá barviva k výrobě marcipánu. Koneckonců pravý marcipán může zůstat i neobarvený, i tak přece neztratí na své skvělé chuti a bude rozhodně více přirozený.
Marcipán sám o sobě obsahuje hodně cukru, už proto by se jím mělo šetřit. Rozhodně není vhodný pro diabetiky a osoby s výraznou nadváhou a dalšími zdravotními problémy. Pokud si ale občas chcete osladit život, a třeba hlavně na Vánoce, dopřejte si. Navíc domácí marcipán si můžete vyrobit také z alternativ cukru, například z medu nebo obilného sladu, tudíž sladká bomba nemusí být tolik nebezpečná ani pro cukrovkáře.
Anýz na kašel, plynatost i menstruační bolesti. Jak ho využít a pěstovat?
Historie výroby marcipánu sahá stovky let zpátky
Marcipán pochází z Orientu, odtud se rozšířil do Evropy, zejména do přímořských zemí jako Španělska, Portugalska a Itálie. Zpočátku byl ceněn jako pochoutka pro bohaté, která má i své léčebné účinky, u nás postupem času zlidověl. Staročeský marcipán nebyl vždy pravý, tedy z mandlí, ale vyráběl se podomácku, často z vaječného bílku a cukru. Neodmyslitelnou součástí marcipánu byl anýz.
Jak vyrobit pravý marcipán a obarvit jej přírodním způsobem
Postup výroby pravého marcipánu není vůbec složitý. Potřebujete k tomu jen mandle, nebo mandlovou pastu, a moučkový cukr, případně jiné sladidlo, například med, rýžový sirup, agávový sirup nebo čekankový sirup. S tekutým sladidlem se marcipán hodně lepí, proto je pak zapotřebí více sušiny, tedy ideálně ještě mandlové moučky, obzvláště pokud marcipán vyrábíte z mandlové pasty, která obsahuje přirozeně spoustu mandlového oleje. Jde o to vytvořit tu správnou konzistenci. Základem pro výrobu pravého marcipánu jsou však vždy jen mandle a cukr, nic víc.
Jak si vyrobit perníkové koření a proč bychom ho měli používat
Klidně ale dle vzoru staročeských a orientálních receptů přidejte koření. Hodí se zejména anýz, ale třeba i kardamom, bílý pepř, perníkové koření, masala, sušený zázvor nebo bio strouhaná citrónová kůra. Aby se vám navzájem nepobily základní chutě, vždy raději volte jedno koření a ve velmi malém množství, aby byl marcipán jemný a zachovala se jeho původní přirozená mandlová chuť. Jakmile si způsob výroby marcipánu osvojíte, můžete pak začít experimentovat.
Zajímavou volbou může být i máčení marcipánu ve šťávě z ovoce či zeleniny, aby se vám krásně přírodně zabarvil. K tomuto účelu lze využít neředěnou čerstvou šťávu z borůvek, malin, z červené řepy nebo třeba špenátu.
Milujete sladké? Kardamom dokáže eliminovat negativní účinky cukru
Tip na přírodní obarvení domácího marcipánu:
Nejlepší je zapracovat při výrobě marcipánu prášek z lyofilizovaného ovoce, tedy ovoce sušeného mrazem. Dle volby barvy volte i prášek, například malinový, jahodový, borůvkový, broskvový a tak dále dle dostupnosti ovoce. Lyofilizované ovoce si můžete zakoupit i ve specializovaných prodejnách zdravé výživy na váhu a jednoduše jej doma nadrtit na prášek. Nezapomeňte však, že hotový marcipán (obarvený lyofilizovaným ovocem) bude po zvoleném ovoci samozřejmě i chutnat!
Proč je pravý marcipán zdravější?
Pravý marcipán obsahuje pouze cukr a hlavně mandle, nic víc. Není vhodný pouze pro diabetiky, pokud nenahradíme cukr, a také pro osoby alergické na ořechy. Mandle však nepatří k takovým alergenům jako například arašídy nebo lískové ořechy a mnoha alergikům nevadí.
Víte, proč jíst ořechy? Zkuste ořechovou pomazánku a recepty na další ořechová jídla
Nepravý marcipán však přináší mnohem více nevýhod. Když opomeneme již samo o sobě nezdravé mandlové aroma a případná umělá barviva, do falešného marcipánu se také přidává sušené mléko a vaječný bílek. Tyto dvě složky patří mezi nejčastější potravinové alergeny, navíc syrový vaječný bílek může představovat další nebezpečí. Bílek sice neobsahuje cholesterol, pokud bychom chtěli myslet i na tohle, ale protože marcipán patří mezi nepečené cukroví, pracujeme vlastně se syrovým vajíčkem, které přímo konzumujeme. Hrozí tedy riziko přenosu případné infekce a syrové vejce je o to větším alergenem.
Skladování marcipánu – pravý vydrží mnohem déle!
A rovnou se dostáváme i ke skladování marcipánu. Nepravý neboli falešný marcipán rozhodně nevydrží tak dlouho jako marcipán pravý. Kvůli obsahu sušeného mléka a syrového vaječného bílku, podléhá nepravý marcipán rychlému procesu zkázy. Samozřejmostí je skladovat marcipán v chladu a suchu, aby se díky příliš velké vlhkosti neroztekl. Ideální je nějaká spižírna, lednička kvůli vlhkosti nejvhodnější není. Tak jako tak nemůžeme nepravý marcipán skladovat příliš dlouho! Ideální je spotřebovat jej do pár dnů.
Pravý marcipán, pokud je pouze z cukru a mandlí, vám vydrží i bez ledničky velmi dlouho – pouze vám oschne.
Recept na domácí marcipán
Ingredience:
(volte libovolné množství dle vlastního uvážení, v klasických receptech je pravý marcipán tvořen ze stejného dílu mandlí a stejného dílu cukru)
- loupané bílé mandle, nebo neloupané mandle (ty budete muset spařit a oloupat)
- pastu či krém z pražených loupaných bílých mandlí (dá se použít místo mandlí)
- med (případně rýžový sirup nebo agávový sirup)
- moučkový bílý cukr (klasický řepný, nebo se dá také sehnat třtinový cukr moučka)
- trocha mletého anýzu případně jiné koření (nemusí být)
- eventuálně jemnou mandlovou mouku a mandlový olej
3 postupy výroby pravého mandlového marcipánu:
Neloupané mandle spaříme horkou párou nebo vroucí vodou a oloupeme, nasekáme nadrobno a najemno rozmixujeme. Pak je už jen smícháme s moučkovým cukrem v pevnou hmotu, kterou uložíme do ledničky. Můžeme z ní tvarovat malé kuličky jako cukroví, případně jiné tvary. Marcipán lze také obarvit přírodním způsobem dle popisu v textu výše.
Další možností je použít k výrobě marcipánu mandlovou pastu, kterou stejným způsobem smícháme s cukrem. U marcipánu vždy platí, že mandle a cukr jsou 50 % na 50 %. Ovšem můžeme si recept přizpůsobit vlastním potřebám. Pokud chceme volit méně cukru, nahradíme jej mandlovou moukou.
Posledním tipem na výrobu marcipánu je mandlová moučka (tedy sušina z mletých mandlí), mandlový olej a med nebo sladký obilný sirup.
Je kokos zdravý a jak na tom jsou jednotlivé kokosové produkty?
Tip na výrobu kokosového marcipánu:
Pokud se nebojíte experimentovat, vyrobte si kokosový marcipán. Postup je stejný, jen k výrobě použijete kokosovou mouku, kokosový olej nebo celou kokosovou pastu či hmotu. Hotové sladké kokosové kuličky můžete ještě obalit ve strouhaném kokosu.