Menu
WomanOnly

Kvalita kečupů v Česku není nic moc. Máme pro vás recept na domácí kečup

Rajčata jsou bohatá na mnoho vitamínů a tvoří základ zdravého jídelníčku. Navíc se dají relativně snadno pěstovat i v našich podnebných podmínkách. Co ale dělat s úrodou, kterou nestihnete sníst? Co si třeba vyrobit domácí kečup? Je to opravdu snadné. 

Rajčata jako vitaminová bomba

Nezralá rajčata mohou způsobit otravu, ta zralá jsou ale pro naše tělo velmi prospěšná. Jsou bohatá na beta karoteny a vitamin C. Obsahují ale i vitamín B, lykopeny a jsou zdrojem chromu a draslíku.

Více než 90 % tvoří voda, navíc mají rajčata vysoký podíl vlákniny a neobsahují téměř žádné tuky. Díky tomu jsou vhodná i pro různé redukční a díky antioxidačním účinků i očistné diety.

Podle studií navíc působí blahodárně i na problémy s prostatou, jsou vhodná do jídelníčku lidí s nemocemi srdce nebo krevního oběhu a poruchami látkové výměny.

Kde se kečup vzal

Kečup je podle definice druh husté zeleninové omáčky. Je vyrobený z rajčatového protlaku, koření a dalších přísad.

Jeho základ vznikl ve východní Asii, kde se používal na ryby. O původu kečupu existuje mnoho teorií, jeho počátek se zasazuje do Číny, Indie, Malajsie, Vietnamu, Japonska nebo dokonce Francie. V angličtině se poprvé slovo kečup vyskytlo ve slovníku z roku 1690 ve významu husté východoindické omáčky.

 Kvalita kečupu v Česku

Po zrušení potravinářských norem počátkem 90. let došlo k úpadku kečupů, které začaly být šizeny vodou se zahušťovadly, barvivy a ochucovadly, navíc do nich výrobci přidávali levnější suroviny jako mrkev či jablka.

Na českém trhu se prodá ročně asi 15 tisíc tun kečupu, to je asi 1,5 kg na hlavu. Unikátní ale je, že se v Česku prodá o 40 % více tatarské omáčky než kečupu, což je v Evropské unii nevídané.

K částečnému zlepšení došlo až v roce 2003, kdy nová vyhláška stanovila, že kečup musí obsahovat alespoň 12 % rajčat.

Ani s kvalitou kečupů to ale není u nás nijak slavné. Kontroly ukázaly, že v některých výrobcích jsou jedy z plásní nebo dokonce pesticidy. V současné době je kvalita průmyslově vyráběných kečupů rozdílná, i proto si je některé hospodyňky vyrábí doma.

Recept na domácí kečup

  • 150 ml vody
  • 5 kuliček nového koření
  • 1 lžíce soli
  • 150 ml 8% octa
  • 3 ks hřebíčku
  • 25 dkg jablek
  • 10 kuliček celého černého pepře
  • 15 dkg cukru
  • špetka skořice
  • 2 kg rajčat
  • 25 dkg cibule
  • 1 lžička mleté sladké papriky
  • 2 ks bobkového listu

Do hrnce dáme omytá a přepůlená rajčata, očištěná jablka i se slupkou a oloupanou na hrubo nasekanou cibuli. Pak přidáme ocet, cukr a veškeré koření. Koření si můžeme dát do zvláštního obalu, abychom ho pak nemuseli složitě lovit.

Zeleninu vaříme dokud nezhoustne, trvá to asi hodinu, záleží na vodnatosti rajčat. Pak vyndáme koření a směs ještě rozmixujeme. Pak vše propasírujeme skrz husté síto a ještě horký kečup nalijeme do sterilovaných sklenic.

Jaké ještě suroviny můžeme přidat

Dobrá rada zní, začněte s výrobou kečupu v menším množství. Až když postupně vychytáte tu správnou chuť, poznamenejte si vlastní vylepšený recept a pak už můžete dělat i více lahví.

Do kečupu se běžně ještě přidává paprika, feferonky, nové koření, zázvor, kari, muškátový květ, rozinky, víno nebo cokoli dalšího.

Ohodnoťte tento recept:
0
Právě čtete

Kvalita kečupů v Česku není nic moc. Máme pro vás recept na domácí kečup