Lilek neboli baklažán je oblíbenou potravinou vegetariánů. V širší společnosti je stále trochu opomíjený. Ukážeme vám, že není potřeba se této zeleniny bát. Může být výbornou delikatesou a její příprava není nijak složitá.
Kde se lilek vzal?
Jeho původ lze pravděpodobně vystopovat už na území starého Egypta. V Indii a Pákistánu byl velmi oblíben již před čtyřmi tisíci lety a i v současnosti zaujímá významné místo v místním jídelníčku. V jižní Evropě se začal pěstovat kolem 17. století a v dnešní době se pomalu usazuje i u nás.
Jak na něj?
Lilek by se měl konzumovat vždycky tepelně upravený, protože v syrovém stavu je hořký, ale hlavně obsahuje jedovatý solanin. Staří Řekové mu právě na základě účinků solaninu dali přezdívku jablko bláznů.
Kam ho zařadit?
Lilek je jednoletá rostlina příbuzná s bramborem a rajčetem dorůstající až metrové výšky. Je pěstován pro svoje fialovočerné plody. Plody by měly mít lesklou, hladkou slupku a jasně zelený stonek i čepičku.
Větší a starší většinou bývají vodnaté a hořké. Je také potřeba dávat si pozor při jeho uskladnění. Lilek totiž snadno podléhá zkáze. Přezrálost signalizují i velká hnědá semena.
Čím je lilek prospěšný?
S lilkem se velice dobře pracuje. Snadno se čistí, loupe i krájí. Pokud to však recepty vyloženě nepožadují, doporučuje se slupku neloupat. Právě ní se totiž nachází nejvíce vitamínů a také rutin, který zpevňuje cévy a má protizánětlivé účinky. Dále obsahuje velké množství karotenu, vitaminu B, kyseliny listové a mnoho minerálů.
Jak lilek připravit?
Využití lilku v kuchyni je mnohostranné. Můžeme ho smažit, grilovat či zapékat. Jeho chuť se skvěle doplňuje s česnekem a bylinkami. Jeho jedinou nevýhodou je, že do sebe hodně vstřebává olej, proto je dobré ho před samotnou přípravou nechat tzv. vypotit.
Toho docílíme tak, že ho osolíme. Lilek ze sebe dostane přebytečnou vodu a zároveň hořkost. Navíc už do sebe nebude nasávat tolik oleje.
Zapečený lilek dvakrát jinak
Plněný lilek Iman Bailidy
Potřebujete: 3 lilky, 180 g cibule (2 střední), 120 g červené silnostěnné papriky (1/2 velké), 60 g zelené papriky (1 větší – slovenská), 350 g cherry rajčat, 60 g rajčatového protlaku (4 čajové lžičky), 80 g mozarelly, 6 stroužků česneku, 30 g piniových oříšků (2 polévkové lžíce), 8 polévkových lžic olivového oleje, 2 cl citronové šťávy (cca z půlky citronu), hrst zelené petrželky, 2 čajové lžičky cukru, 1/2 čajové lžičky skořice, sůl, pepř.
Postup:Lilky podélně rozpůlíme, vydlabeme a obě části posolíme. Na olivovém oleji osmahneme cibuli, přidáme papriky, rajčata, lilkovou dužinu, cukr, česnek a skořici. Osolíme a opepříme. Necháme vydusit šťávu.
Opražíme piniové oříšky, dále zprudka opečeme lilky na pánvi. Do směsi vmícháme rajčatový protlak, citronovou šťávu, mozarellu, oříšky a petrželku. Touto směsí lilky naplníme, naskládáme na plech, podlijeme 2dcl vody a pečeme v troubě 30 minut.
Piniové oříšky a jejich účinky. Proč by je měly jíst ženy při PMS?
Zapečený lilek s mletým masem
Ingredience: lilek, mleté maso, mrkve, zakysaná smetana, cibule, česnek, pepř, kari, olej,sůl.
Postup: Lilek rozřízneme napůl a lžící z něj vydlabeme dužinu tak, abychom nepoškodili slupku. Na oleji osmažíme cibuli a mleté maso. Dužinu lilku nakrájíme a nastrouháme mrkev, obojí pak přidáme do pánve s cibulí a mletým masem.
Okořeníme česnekem, pepřem, solí a kari a chvilku společně osmažíme. Směsí naplníme půlky lilku, vršek potřeme zakysanou smetanou a necháme asi dvacet minut péci v troubě. Jíme s pečivem.