Pirohy jsou knedlíčky, které se tradičně připravují ve střední a východní Evropě. Za nejznámější lze považovat pirohy polské, které se mohou plnit například bramborami a sýrem, a slovenské sladké pirohy s povidly nebo tvarohem. Příprava domácího těsta ani jeho následné tvarování a plnění není nic složitého. Zkuste pirohy na slano i na sladko dle ověřených receptů a přesvědčte se sami.
Příprava těsta na pirohy
Těsto na pirohy lze připravit více způsoby. Asi nejjednodušší je použít pouze mouku a vodu, nicméně někteří profesionální i amatérští kuchaři preferují těsto z mouky, vody a vajec, případně také mléka nebo rozpuštěného másla. Pro přípravu slovenských sladkých pirohů se běžně používají uvařené brambory, mouka a vejce. V každém případě je potřeba těsto na pirohy vyválet na plát a vykrájet ho pomocí čtvercové či kruhové formičky. Jednotlivé kousky se poté plní sladkou či slanou nádivkou, zabalí se a uvaří ve vodě.
Tradiční polské pirohy plněné bramborami a sýrem
V Polsku se připravují pirohy různých tvarů a plní se různými druhy nádivek. Kromě vařených brambor a sýru se často používá například maso, zelí a houby. Pirohy se v Polsku podávají v podstatě při jakékoliv příležitosti, mnohdy také na sladko jako dezert.
Ingredience:
Těsto:
- 500 g hladké mouky
- 150 ml mléka
- 150 ml vody
- 20 g másla
- sůl
Náplň:
- 1 cibule
- 1 stroužek česneku
- 5 středních brambor
- 200 g čerstvého sýra
- 50 g strouhaného sýra
- 2 lžíce oleje
- sůl, pepř
K podávání:
Postup:
- Začneme přípravou náplně. Brambory uvaříme doměkka. Cibuli nakrájíme nadrobno a na oleji ji osmahneme dozlatova.
- Brambory rozmačkáme a smícháme s čerstvým sýrem. Přidáme osmaženou cibuli, strouhaný sýr, prolisovaný česnek, sůl a pepř a dobře promícháme, aby se všechny ingredience propojily.
- Nyní si připravíme těsto na pirohy. Začneme tím, že si ohřejeme vodu a mléko a rozpustíme máslo. Tekutiny mají být vlažné, nikoliv horké. Do mísy nasypeme mouku a přidáme sůl, máslo, mléko a trochu vody. Začneme vypracovávat těsto, do kterého podle potřeby přilíváme zbytek vody. Jakmile je těsto hladké (cca po 15 minutách ručního hnětení), zakryjeme ho utěrkou a necháme zhruba půl hodiny odpočinout. V případě, že se moc lepí, přidáme trochu mouky, aby ho bylo možné vyválet válečkem.
- Těsto rozválíme na plát silný 1 až 2 mm. Kruhovou formičkou o průměru cca 5 cm vykrajujeme kolečka. Můžeme použít například i skleničku, popřípadě čtvercovou formičku obdobné velikosti.
- Doprostřed každého kousku těsta dáme lžičku náplně a zabalíme do tvaru pirohu. Spoj můžeme promáčknout pomocí vidličky, abychom vytvořili efektní rýhované okraje.
- Pirohy vkládáme do vroucí osolené vody. Asi minutu poté, co vyplavou na hladinu, je vyndáme.
- Hotové pirohy podáváme se zakysanou smetanou.
Počet porcí: 4–6
Obtížnost: střední
Doba přípravy: 2 hod 30 min
Slovenské pirohy plněné tvarohem a povidly
Tyto sladké pirohy můžete servírovat jako dezert i hlavní chod. Tradičně se podávají na Slovensku, především na východě, a k jejich přípravě se obvykle používá bramborové těsto. Použijte dostatečně hustá povidla, aby z pirohů při vaření nevytekla.
Ingredience:
- 250 g polohrubé mouky
- 750 g brambor
- 2 vejce
- 150 g krupice
- 100 g švestkových povidel
- špetka soli
- rozpuštěné máslo a moučkový cukr k podávání
Postup:
- Brambory uvaříme a necháme vychladnout. Poté je rozmačkáme a osolíme špetkou soli. Přidáme mouku, krupici a vejce a vypracujeme hladké, nelepivé těsto.
- Těsto rozválíme na tenký plát a pomocí sklenice nebo kruhové formičky (průměr cca 5 cm) z něj vykrajujeme kolečka.
- Do středu každého kolečka dáme lžičku povidel a poté ho zabalíme do tvaru pirohu. Okraje promáčkneme vidličkou.
- Pirohy dáme do vroucí vody a počkáme pár minut, až vyplavou na hladinu. Jakmile se tak stane, máme hotovo.
- Hotové povidlové pirohy polijeme rozpuštěným máslem a posypeme moučkovým cukrem.
Počet porcí: 4
Obtížnost: střední
Doba přípravy: 1 hodina