Honzovy buchty patří mezi moučníky, které každý miluje, ale nikdo je nechce dělat. Důvodem bývají obavy z přípravy kynutého těsta a přílišné časové náročnosti. Je pravda, že honzovkám je potřeba věnovat dostatek času, aby byly co nejlepší. Práce s kvasnicemi se však určitě bát nemusíte. Sice se často démonizuje, ale ve skutečnosti nejde o nic složitého.
Recept na Honzovy buchty s tvarohem
Kynuté buchty plněné tvarohem jsou skvělým příkladem toho, že i ze základních ingrediencí lze vytvořit něco skvělého. Na přípravu honzovek si vyhraďte zhruba tři hodiny času, aby těsto mohlo pořádně vykynout.
Postup přípravy
- Rozinky namočíme do rumu. Mouku prosejeme do mísy a vytvoříme v ní důlek, do kterého rozdrobíme droždí. Přisypeme krupicový cukr a přilijeme vlažné mléko. Počkáme přibližně 15 minut, až vzejde kvásek.
- Přidáme rozpuštěné (ale ne horké) máslo, žloutky a špetku soli. Ručně nebo pomocí robota vypracujeme hladké, trochu lepivé těsto. Dáme ho do mísy, zasypeme moukou a přikryjeme utěrkou. Těsto necháme kynout zhruba hodinu až dvě, aby zdvojnásobilo svůj objem.
- Připravíme si náplň. Tvaroh, cukr a vejce smícháme a nakonec přidáme rozinky namočené v rumu.
- Těsto si rozdělíme na 32 kousků. Každý kousek splácneme, doprostřed dáme tvarohovou náplň a zavineme do tvaru buchty.
- Pekáč vymažeme máslem a buchty do něj vyskládáme spojem dolů. Potřeme je máslem a dáme do trouby vyhřáté na 180 °C. Pečeme zhruba 30 minut dozlatova.
Recept: Kynuté buchty s mákem, tvarohem a povidly
TIP! Pokud máte s čerstvým droždím špatné zkušenosti, nahraďte ho instantním v prášku. Instantní droždí se jednoduše vmíchá do mouky a poté se přidají další ingredience – nejdřív suché, potom mokré. Těsto možná budete muset nechat kynout o něco déle, ale nemusíte se bát, že by vůbec nevykynulo.