Flapjack je pochoutka pocházející z Anglie, jejímž základem jsou ovesné vločky. Rychlost jeho přípravy vás zaručeně nadchne. Bez obav jím můžete nahradit kupované müsli tyčinky, aspoň přesně víte, jaké je jeho složení. Můžete si jej připravit podle svého gusta a kdykoli dostanete chuť, není nic snazšího než si dát tuto svačinku.
Je flapjack zdravý? Úplně ne, ale vadí to?
Flapjack a müsli tyčinky vypadají jako něco mnohem zdravějšího než bonbóny či dortík. Nenechte se nachytat! Flapjack obsahuje opravdu velké množství tuku a sacharidů. Na moc dlouho nezasytí. Výhodou je tak leda, že obsahuje trochu vitamínů a dobře chutná. Přesto je flapjack často prezentován jako “zdravá potravina”, protože obsahuje oves a ovoce…
Britský výživový expert Jack Winkler to shrnuje takto:
“Víme, že je dobré jíst ořechy, jogurt, a pít pramenitou vodu, a proto předpokládáme, že ‘zdravé alternativy’ s obsahem těchto surovin jsou pro nás lepší. Výrobci ani nemusí nic tvrdit. Vyzdvihnou pár zdravě znějících ingrediencí, produktu dají přírodní, zdravě vypadající obal, a zbytek uděláme my sami.”
Přesto vám dáme na flapjack recept. Fitness přece neznamená nedopřát si nikdy nic vysokokalorického. Na dlouhé horské túře taková tyčinka přijde vhod. Recept si můžete do jisté míry upravit. Jen je třeba počítat s tím, že základ zůstane stejný, aby tyčinka držela pohromadě. Přijměme flapjack jako pouhou sladkost – vždyť to není důvod jej nejíst.
Flapjack tyčinka s banánem
Postup přípravy
- Teplé rozpuštěné máslo smícháme s cukrem a sirupem. Ve středně velké misce rozmačkáme banán, přidáme vločky s práškem do pečiva, případně další námi vybrané ingredience a zalijeme tekutou směsí.
- Vše pečlivě promícháme a urovnáme do vymazané zapékací misky.
- Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 °C, dokud povrch nezezlátne, což trvá asi 20 minut. Poté necháme flapjack vychladnout, nakrájíme na tyčinky požadované šířky a skladujeme v lednici.
Vegan flapjack: Recept s čokoládou a vanilkou
Místo másla mohou vegani použít rostlinný margarín nebo třeba trochu slunečnicového oleje. V tomto konkrétním receptu budete potřebovat:
- 150 g ovesných vloček
- 50 g veganského tuku
- 40 g třtinového cukru
- 30 g jemně strouhaného kokosu
- hořkou čokoládu dle chuti
- špetku vanilky
Rozehřejte tuk s cukrem na pánvi. Potom přisypte ovesné vločky, kokos a vanilku. Všechno promíchejte. Následovně směs přemístěte do zapékací misky. Na pánvi teď rozehřejte ještě hořkou čokoládu a pokryjte s ní svou flapjackovou směs. Upečte dle instrukcí z předchozího receptu.
Nepečený flapjack: Recept na rychlou svačinku
Recept na flapjack je o to jednodušší a rychlejší, pokud nepoužijete troubu. Nepečené flapjacky mohou obsahovat spoustu sušeného a lyofilizovaného ovoce, ve kterém by se pečením znehodnotily vitamíny. Vločky ale musíme samozřejmě nadrtit, aby se daly sníst a strávit.
Požadované množství ovesných vloček nasypeme do mixéru a rozmixujeme. Nemusí z toho vzniknout zrovna mouka, stačí, aby oves byl poživatelný. Potom přisypeme ovoce, ořechy a semínka dle chuti: například kešu, sušené brusinky, lyofilizované banány či slunečnicová semena. Všechno můžete ještě rozmixovat. Pak promíchejte s máslem a medem či cukrem, vytvarujte a dejte na hodinu vychladnout.
Alternace receptu: Flapjack bez cukru či s extra proteinem
Jak bylo řečeno, flapjack si můžete udělat podle svého. Stačí se uvolnit a trochu si zaexperimentovat. Důležité je, aby výsledkem byla pevná, ale zároveň trochu mastná a měkká tyčinka, která skvěle chutná.
Protein například můžete přidat snadno: existuje spousta vhodných doplňků tohoto typu. Přisypte do směsi syrovátkový nebo třeba konopný či rýžový protein. Pamatujte ale, že takový flapjack se nevyrovná skutečné proteinové tyčince.
Chcete-li mít flapjacky, kde je méně kalorií, není nic snazšího než vynechat cukr. Místo něj můžete použít třeba trochu stévie, pokud postrádáte v tyčince sladkou chuť. Cukr se dá nahradit sladkým ovocem, medem nebo agávovým sirupem, ale s kaloriemi si moc nepomůžete.
Bezlepkový flapjack
A co takhle flapjack bezlepkový? Oves je de facto bez lepku, ale tradičně se řadí k obilninám s lepkem, protože jeho protein avenin mívá podobné účinky. Navíc se oves často zpracovává tam, kde pšenice, a bývá kontaminován. Pro vyrobení bezpečně bezlepkové tyčinky nahraďte oves třeba amarantovými nebo quinoovými vločkami.