V našich českých končinách známe především zapečené toasty, které se klasicky dělají v toustovači. My pro váš však máme několik tipů, jak si udělat toastový chleba, aniž byste museli použít toustovač. Mimo jiné se však v článku dozvíte, jakou historii za sebou toto nadýchané pečivo má.
Základem každého začátku dne je výborná snídaně, která je nejenom plná živin, ale také výborně chutná a skvěle vypadá. Takovou variantou se nám zdají být i francouzské tousty, které jsou výbornou sladkou alternativou ke kávě. V tomto článku přinášíme jak sladký recept, tak i jeden slaný. Selon le goût!
Ztracený chléb aneb jídlo chudých
První zmínka o toastu pochází již z 4. nebo 5. století a nachází se ve sbírce latinských receptů. Slovo „toast“ pochází z latinského torrere, v překladu „hořet“. Pozdější zmínku můžeme naleznout v shakespearovské divadelní hře Veselé paničky windsorské. Nejstarší zmínky o francouzských toastech jsou z 15. století pod názvem „pain perdu“, což znamená „ztracený chléb“. Historie nám poukazuje na toustový chleba jako na jídlo chudých. Název ztracený chleba totiž vznikl z pojmenování pro chléb, který je již okoralý a zralý akorát k vyhození.
Nicméně chudina našla způsob, jak jej zachránit a dodat mu novou svěžest a udělat z něj téměř čerstvý chléb. Chleba se namáčel do vajíčka, aby se zvlhčil a navíc vajíčko dodalo další bílkoviny. Později se toasty obalené ve vajíčku staly oblíbenou pochoutkou i mezi bohatými, s tím rozdílem, že se jím okrajovaly postranní kůrky.
10 světově nejlepších sendvičů. Pojďme si je představit
Víte, že kromě anglického toastu je velmi populární i francouzský?
Francouzský toast se od anglického liší tím, že je vždy namáčený a smažený ve vajíčku.
Anglický toast, jak je znám do dnešních dnů, je původem z 18. století od anglických přistěhovalců v Americe.
Každá země má jiné tradice pro francouzský toast – například v Itálii se mezi dva plátky toastového chleba dává mozzarella a až pak se celý sendvič obalí ve vajíčku. Hotový osmažený pokrm se ještě přelije rajčatovou omáčkou a posype sýrem. V Indii se podává s chilli a cibulí zamíchaným přímo do vajíčka.
Španělsko využívá máčení ve víně a až potom obaluje ve vajíčku a smaží. Portugalsko dokonce považuje francouzské toasty za tradiční vánoční jídlo. A nakonec ve Francii je toastový chléb v současné době považován za dezertní jídlo. Ideální toast je zvenčí křupavý a uvnitř krémový.
Recepty na tousty
Foto: Martina Čápová
Tradiční francouzský toast jako snídaně
Postup přípravy
- Vajíčka, mléko a skořici vykvedláme dohromady. Pokud se rozhodnete použít javorový sirup, kápněte několik kapek také do směsi s vajíčkem a důkladně zamíchejte v široké misce, aby se tam vešel celý chleba.
- Krátce si opečeme toustový chléb v topinkovači, nebo na suché pánvi – bude stačit minutka dvě, než začne chleba hnědnout, čímž jej zbavíme vlhkosti. Chleba obalujeme ve vaječné směsi z každé strany, tak akorát, aby se celý obalil a nezůstalo místečko suché. (Tip pro dochucení: můžete smažit na másle, čímž se doladí nasládlá chuť.) Smažíme na středním plamenu do zlatohněda z každé strany.
- Hotové opečené toastové chleby se tradičně podávají posypané cukrem – my jsme však použili javorový sirup a místo posypu cukru jsme toasty zalili javorovým sirupem. Často se také můžete setkat s tím, že se tradiční francouzské toasty podávají s banánem a vlašskými ořechy.
Foto: Martina Čápová
Slaný francouzský toast na indický způsob
Ingredience:
- 2 velká vejce, nebo tři malé
- 2 lžíce červené cibule, my jsme použili celou větší jarní cibulku
- 1 čajová lžička jemně mletého chilli, nebo sušené papričky Jalapeno
- 1/2 čajové lžičky mleté kurkumy
- 1/2 čajové lžičky soli
- 1/3 šálku mléka
- toustový chléb
Postup přípravy:
Cibuli/jarní cibulku a chilli/Jalapeno si nadrobno nasekáme, smícháme s kurkumou, solí a mlékem a opět rozšleháme v široké misce. Po rovnoměrném smíchání všech ingrediencí přidáme vajíčka a minimálně minutu mícháme tak, aby se vajíčko dostatečně rozkvedlalo.
Tip pro dochucení: pokud máte rádi indickou kuchyni, doporučujeme přidat ještě čtvrt lžičky koření garam masala, nebo čerstvé listy nasekaného koriandru.
Směsi koření masala. Co se za nimi skrývá a jaké mají využití?
Opět si krátce chléb opečte a zbavte jej vlhkosti. Zlehka opražený chleba namáčíme z každé strany do připravené vaječné směsi. Dostatečně rozpalte pánev s trochou oleje, opatrně chléb položte na pánev a ještě na horní stranu rozetřete lžíci cibule z vaječné směsi. Smažte do zlatohněda po dobu asi jedné minuty. Druhou stranu pečte do zlatova. Stejně tak postupujte s druhým plátkem toustového chleba.
Podáváme s čerstvou jarní cibulkou, kdo má rád pálivější – může použít sriracha omáčku či obyčejný kečup.
Recept na toustový chléb. Z poctivého kvásku a bez konzervantů
Nakonec několik tipů pro perfektní francouzské toasty:
- Toastový chléb používáme od značky Ölz, nejlépe malý 500 gramový. Po zkušenostech s několika toustovými chleby, nám přijde nejvíce vláčný a nadýchaný, a to po celou dobu jeho skladování.
- Pro plnější chuť a lehčí strukturu se používá plnotučné mléko, nebo smetana. Celková vaječná směs je pak krémovější a netvoří na povrchu toastového chlebu hrudky.
- Jak nám historie praví, okoralý toustový chléb je na smažení ve vajíčku mnohem lepší než čerstvý. Opražte tedy nejprve plátek na suché pánvi, nebo v toustovači a až potom obalte a smažte ve vajíčku. Zbavíte jej totiž nadměrné vlhkosti a obalený chléb se nebude rozpadat.
- Smažíme na předehřáté pánvi, aby se vajíčko příliš nevsáklo do chleba a toast pak nebyl uvnitř nadměrně mokrý. Důležité je smažit na střední teplotě – při vysoké teplotě bude chleba na povrchu spálený a uvnitř nedodělaný; při nízké teplotě naopak chléb vysušíte a ztratí svou vláčnost.
Avoir de l’appétit.