Menu
WomanOnly
Recepty na pečení

Recept na Harlekýn aneb vynikající Pařížský dort

Někteří mu říkají Pařížský dort, jiní Harlekýn. Sem tam někdo zná tuhle dobrotu i pod názvem Pohádka, tak se totiž přibližná verze tohoto skvostu nazývá v cukrárnách. A proč já musím mít zase něco extra? Protože tahle pohádka je nejlepší v zimě, a po prvním ochutnání všichni ochotně potvrdíte, že si svůj název zaslouží.

Dortík se skládá ze tří částí: korpusu (část, která se peče), krému a čokoládové polevy. Poslední vrstvu můžete dle šikovnosti a chuti nahradit šlehačkou, nebo ji na ni dát jako bonus. Výhodou tohoto moučníku je, že nemusíte korpus prořezávat (velmi nepříjemná záležitost) a navíc i průměrně šikovný člověk zvládne uplácat přinejhorším čtvereček. – Tedy zda přípravu pojmete jako tradiční kulatý dortík, nebo alá řezy je už na vás.

Na korpus budete potřebovat:

  •  4 celá vejce
  • 100 g cukru
  • 50 g hrubé mouky (může být i polohrubá)
  • 20 g kakaa
  • 1/2 prášku do pečiva

Vejce si rozklepneme do větší mísy, vybereme skořápky a přisypeme cukr (já dávám moučkový, ale i krystal by měl vyhovovat, jen musíte dát pozor, aby se vám rozpustil). Směs vyšleháme do stavu, kdy bude připomínat tužší pěnu, což pár minut zabere a vmícháme do ní mouku s práškem do pečiva a kakao. Tento korpus můžeme teoreticky nahradit jakýmkoliv jiným osvědčeným piškotovým korpusem podle receptu našich maminek.

Formu, ve které hodláme péct, buď vymažeme (máslem, sádlem – decentně!) a vysypeme polohrubou moukou, nebo použijeme vynikající papír na pečení.

Co se stupňů a délky pečení týče, myslím, že nic nepokazíte obligátním 150-170°C a zhruba 20-30 minut do předehřáté trouby nestrkat ruce a neotevírat! Jinak vám korpus spadne a budete mít glclou houbu místo nadýchaného polštářku. I ten ale po vytažení z trouby trošku klesne. Proto se nelekejte a dejte korpus v klidu chládnout. Že je hotovo poznáte tradiční zkouškou bodáním špejlí. Pokud na ní nic neutkví, je na čase se radovat.

Už během pečení si můžete připravovat krém. Ten sám se skládá ze dvou částí – máslové a kaše. Onu kaši možná znáte pod univerzálním pojmem bešamel, v podstatě zastává funkci pudinku, či jiné ředící hmoty, abyste krém nadlehčili a necpali se samotným máslem.

Na krém budete potřebovat:

Kaše:

  • 30 g hladká mouka
  • 70 g másla
  • 250 ml mléka

Máslová část:

  • 100 g másla
  • 100 g moučkového cukru
  • 50 g kakaa

Kaši uvaříte následujícím způsobem: do kastrolku nad mírný plamen (pokud máte plyn, jinak použijte nižší stupně jiného ohřívacího zařízení, táborák v kuchyni si kvůli dortíku vážně dělat nemusíte) dáme rozpustit máslo, do něj potom vmícháme mouku a ideálně ji metličkou pořádně rozšleháme, aby se nám netvořily drcky. Do této hmoty přilejeme mléko, zesílíme plamen (= přidáme teplotu) a vaříme asi jako pudink. Tedy dokud nezačne probublávat. Když chceme mít jistotu, že tuhle akci provedeme správně, vaříme ještě chvilku navíc a opět na úsporu (= mírný plamen), ale po celou dobu aktivně mícháme! Kaše se ráda přichytává a to by velmi ohrozilo výsledný zážitek.

Uvařený bešamel dáme za občasného míchání chládnout. Pokud spěcháte, stačí si napustit do umyvadla studenou vodu a do ní nádobu umístit, ale pozor aby se vám voda nedostala do ní!

Máslová část krému je na pozornost méně náročná, avšak nečekejte žádnou flákárnu. Do vyšší mísy si dáte rozměklé máslo, nejlepší je nechat ho hodinku dopředu povolit v pokojové teplotě, a k němu přisypete cukr smíchaný s kakaem. A teď je vaším úkolem udělat z obsažených ingrediencí krémovitou hmotu.

Pravděpodobně se vám to zezačátku bude zdát jako šílená myšlenka, ale vybaveni dobře tvarovanou vařečkou, či stěrkou, a s trochou optimismu to jistě zvládnete.

Nyní nadchází okamžik spojení kaše a kakaovo-máslové hmoty. Asi je docela jedno co do čeho budete všlehávat, ale většinou se využívá faktu, že máslo je už v míse a po lžících se k němu přidává bešamel. Krém důkladně prošleháme a podle chuti přilejeme rum. Kdo tomuto moku v moučnících neholduje, může ho vynechat úplně. A naopak milovníci alkoholu ho užívejte s mírou!

Teď už zbývá jen krém namazat na vychladlý korpus, vytvarovat do požadovaných rozměrů a dát celý výtvor ztuhnout buď ven, pokud tvoříte v zimě a je tam odpovídajícně chladno, nebo raději do ledničky.

Jistě jste si už rozmysleli, jak celou nádheru dozdobíte. Pokud prahnete po čokoládě, není vůbec špatný nápad využít čokoládových polev v sáčku. Jen proboha né práškových! Zvolte tu co vypadá nejkvalitněji a nejpoživatelněji. Podle návodu ji nachystejte a ztuhlý dortík jí polejte.

Jestli vám čokoláda nevoní a raději se uchýlíte ke šlehačce, vězte, že kelímková se nejlépe vyšlehá pokud je pořádně vychlazená a šleháte ji na nejvyšší obrátky. V tomhle případě naopak doporučuji práškovou šlehačku od Dr. Oetkera, která je prakticky nezkazitelná.

Ať už své dílo zakončíte jakkoliv, nechte jej pár hodin tuhnout, a potom přeji dobrou chuť!

Ohodnoťte tento recept:
3,7
Právě čtete

Recept na Harlekýn aneb vynikající Pařížský dort