Této pochutině, oranžové až medové barvy, se sladkou chutí a nádechem připálení či opečení se jen těžko odolává. Na výrobu karamelu nepotřebujete mnoho surovin ani času, tak proč ji nezkusit i doma?
Kde se vzal karamel a jak ho použít
Karamel vznikl ve Skotsku v 17. století, kdy se z cukru a vody vyráběly bonbony. Později se začal přidávat tuk a mléko a karamel se stal velice populárním.
Karamel má nesčetná použití. Od původních bonbonů se karamel dnes používá jako příchuť do dortů, sušenek a zákusků, při zdobení pohárů nebo jako barvivo do alkoholických i nealkoholických nápojů.
Jak na výrobu karamelu?
Na výrobu karamelu najdete na internetu velmi mnoho receptů. Vyrobit si vlastní může být poměrně náročné a ne vždy máte jistý výsledek. Avšak za to sladké potěšení to jistě stojí.
Základem pro karamel je cukr a voda. Někdy se přidává pro změkčení máslo nebo smetana.
Postup přípravy
- Do vyššího, pevnějšího hrnce nasypte cukr a začněte míchat, nejlépe nad středním plamenem. Po nějaké době začne cukr těžknout a lepit se, i v této fázi se musí stále míchat.
- Ve chvíli, kdy se cukr začne úplně rozpouštět, je zapotřebí hlídat jeho barvu i chuť. Barva začíná být jemně žlutá, v této chvíli je karamel nejjemnější, až po tmavě hnědou, což je naopak chuť velmi hořká.
- Když už má cukr požadovanou barvu, vlijeme do hrnce trošku horké vody. Voda s cukrem velmi vzpění a po chvíli se zase uklidní. Proto je lepší vlévat vodu po menších částech.
- Po přidání veškeré vody nám vznikne hmota, kterou můžeme za horkého stavu vylít na plech a vznikne nám tuhý, lámavý karamel nebo můžeme smíchat s máslem a vznikne nám tvárná hmota.
- Takto připravený karamel můžeme dál zpracovávat například na polevy nebo rozdělit do formiček, kde se díky máslu nepřilepí.
Tipy na dokonalý karamel
- Při přípravě si připravte vše potřebné předem, jelikož se karamel musí neustále míchat.
- Jakou má přesně karamel barvu nejlépe poznáte tak, že ho trošku kápnete na bílý talíř. Také zde rychleji vychladne pro ochutnávání.
- Pozor, jelikož se cukr rozpouští až kolem 150°C, je hmota velice horká a mohla by vás snadno opařit!
- Pokud nám z karamelu vznikne tvrdá, skelná hmota, cukr se připálil. Příště je třeba dávat si pozor na míchání i dobu vaření.