Pokrmy z lasagní patří mezi Čechy k oblíbeným jídlům z italské kuchyně. V nabídce je zde má téměř každá (nejen) italská restaurace. Nebojte se je vyzkoušet i doma.
Název lasagne se občas používá pro označení celého pokrmu, jde přitom pouze o pojmenování širokých těstovinových plátů. Ty slouží jako základní ingredience, která se tradičně doplňuje vrstvou mletého masa a bešamelové omáčky.
Lasagne si můžete připravit i v dalších variantách. Dělají se s houbami, se špenátem či jinou zeleninou nebo se k nim přidává sýr. My tentokrát sáhneme po té nejoblíbenější.
Postup přípravy
- Začneme přípravou boloňské omáčky. Tu si připravíme podle tohoto receptu a poté odložíme stranou.
- Pokračovat budeme bešamelem. Mléko a jeden bobkový list dáme do hrnce, ohřejeme skoro až k bodu varu a poté ohříváme na středním plameni ještě pět minut. Necháme mírně vychladnout.
- Mezitím si připravíme jíšku. V hrnci rozpustíme máslo, přidáme mouku a smícháme. Jakmile je trochu orestovaná, odstavíme, přidáme mléko a vymícháme do jemné omáčky. Tu vrátíme na plotnu a mícháme, dokud nezhoustne. Míchání nepodceníme, jinak by se nám mohly vytvořit hrudky. Na závěr dochutíme solí, pepřem a špetkou nastrouhaného muškátového oříšku.
- A nyní se pusťme do sestavování! Začneme vrstvou bešamelové omáčky, následovat bude masová vrstva a navrch přijdou pláty lasagní. Vrstvíme tak dlouho, dokud máme co vrstvit a kam vrstvit. Skončit bychom měli bešamelem, který ještě posypeme strouhaným parmazánem. Tip: Lasagne je jistější krátce předvařit v osolené vodě a poté zchladit ve studené vodě s ledem, aby měly správnou konzistenci a nebyly příliš měkké.
- Zapékací misku vložíme do trouby předehřáté na 180 stupňů. Nejprve pečeme asi půl hodiny s miskou přikrytou alobalem, poté ho sejmeme a pokračujeme v pečení ještě asi čtvrt hodiny, dokud není horní vrstva křupavá.