Tento tradiční belgický moučník se vyrábí z kynutého i nekynutého těsta a podává se nejčastěji přelitý sirupem, se šlehačkou, čokoládovým krémem nebo marmeládou. Ochutnali jste pravé belgické vafle a teď byste si je rádi připravili ve vlastní kuchyni? Žádný problém. Domácí vafle zvládne každý, kdo má po ruce ty správné suroviny a vaflovač či silikonovou formu na vafle. A kdo ani jednu jedno z těchto kuchyňských udělátek nevlastní, může použít i nepřilnavou grilovací pánev. Ale nepředbíhejme.
Vafle z Bruselu, nebo z Liège?
Existují dva druhy tradičních belgických vaflí – ty bruselské, které zná většina z nás, a ty z města Liège (Lutychu). Jaký je mezi nimi rozdíl? Bruselské vafle od těch z Liège rozhodně rozeznáte, i když přesně nevíte, jaké ingredience se pro jejich výrobu používají. Liší se totiž tvarem – lutyšské vafle jsou menší a zakulacené, kdežto bruselské vafle mají tvar obdélníku.
Další rozdíl tkví v tom, že zatímco vafle z Liège obsahují malé cukrové hrudky, vafle z Bruselu se posypou cukrem po upečení. A poslední odlišnost, jíž zaznamenáme spíše až po ochutnání, spočívá v nadýchanosti, respektive hustotě těsta – těsto na bruselské vafle je řidší, což zaručí nadýchanější výsledek, než je tomu u vaflí z Liège.
Jednoduchý recept na vaflové těsto
Není snadné si mezi těmito dvěma druhy vaflí vybrat, proto si připravíme oba. Uvedené množství v receptech vyjde zhruba na dvě až čtyři porce, záleží především na tom, s čím budete vafle podávat. Pokud vás nenapadá, jak je ozdobit, pokračujte na konec článku. A určitě nezoufejte, jestliže si chcete tuto delikátní snídaňovou klasiku vyrobit doma, ale nemáte vaflovač. Prozradíme vám totiž také způsob, jak si připravit vafle bez vaflovače.
1. Recept na bruselské vafle
Vafle se často dělají z nekynutého těsta, tedy s použitím prášku do pečiva a/nebo jedlé sody. Pro pravé bruselské vafle je však charakteristická již zmíněná nadýchanost, kterou zajistí právě kynutí. Proto doporučujeme si ráno přivstat a vaflové těsto připravit z tradičních ingrediencí, mezi něž bezpochyby patří droždí.
Postup přípravy
- Droždí s cukrem rozpustíme ve vlažném mléce. Přidáme mouku, vanilku a sůl a vypracujeme hladké těsto, které necháme kynout alespoň půl hodiny.
- Jakmile těsto vykyne, vmícháme do něj rozpuštěné, ovšem nikoliv horké máslo. Poté si připravíme tuhý sníh z bílků a rovněž ho postupně vmícháme do těsta.
- Těsto na vafle máme hotové. Nyní již záleží na tom, zda je budeme péct ve vaflovači nebo smažit na pánvi. Třemi způsoby přípravy vaflí se zabýváme níže.
2. Recept na vafle z Liège
Tyto vafle mají být křupavé na povrchu a měkké uvnitř. Dělají se z kynutého těsta, proto je i v tomto případě potřeba počítat s o něco delší dobou přípravy. Výhodou však je, že na ně opět potřebujeme jen několik základních ingrediencí. Tedy pokud nepočítáme perlový cukr, který v originálních vaflích z Liège zkrátka nesmí chybět. Seženete ho ve specializovaných prodejnách pro cukráře (někdy pod názvem hagelzucker či hrubý cukr).
Ingredience:
- 125 ml vlažného mléka
- 10 g čerstvého droždí
- 1 velké vejce
- 2 lžíce krystalového cukru
- 125 g másla
- 250 g hladké mouky
- velká špetka soli
- 1 lžička mleté vanilky
- 175 g perlového cukru
Postup:
- Mouku si nasypeme do velké mísy, promícháme s vanilkou a vytvoříme v ní důlek. Do něj nalijeme vlažné mléko, přidáme vejce a rozdrobíme droždí. Počkáme, až se droždí rozpustí, a poté začneme postupně zapracovávat mouku.
- Přidáme máslo o pokojové teplotě, krystalový cukr a špetku soli. Vypracujeme hladké těsto, které se by se nemělo lepit. Přikryjeme ho utěrkou a necháme asi půl hodiny kynout.
- Poté, co těsto nakyne, zapracujeme (ideálně ručně) perlový cukr a necháme kynout ještě alespoň hodinu.
- Nyní je těsto hotové a můžeme se pustit do pečení vaflí. Jak na to, se dozvíte v dalších odstavcích tohoto článku.
Počet porcí: 10 ks
Obtížnost: snadné
Doba přípravy: 30 minut (+ cca 1.5 hodiny kynutí)
3 způsoby, jak vafle upéct
Samozřejmě, že naprosto ideálním pomocníkem pro přípravu vaflí je vaflovač. Ten stačí dostatečně rozehřát, potřít tukem vhodným na smažení (tedy např. slunečnicovým, řepkovým či kokosovým olejem) a z připraveného těsta upéct vybraný druh vaflí. Stejně dobře nám poslouží také silikonové formy na vafle, které jsou dostupné v celé škále tvarů a velikostí.
Pokud nemáme vaflovač ani silikonovou formu, můžeme použít grilovací pánev. Díky jejím vroubkům lze poměrně snadno dosáhnout typického mřížkování. Pánev stačí potřít tukem a můžeme smažit. Jen je potřeba počítat s tím, že tento způsob je vhodný spíše pro přípravu vaflí Liège, které se dělají s hustšího těsta.
Ze všeho nejdůležitější je, aby byly vaflovač, pánev či trouba (pro případ pečení vaflí v silikonové formě) dostatečně rozpálené. Upéct vafle ve vaflovači trvá zhruba 4 minuty a na pánvi zhruba 4 minuty z každé strany. V troubě vyhřáté na 200 °C se vafle pečou přibližně 10 až 15 minut.
Vše o sacharidech: Jak nahradit cukr? Je lepší med, melasa, čekankový či rýžový sirup?
S čím vafle podávat
Bruselské vafle se tradičně podávají pocukrované a ozdobené čokoládovou polevou, popřípadě marmeládou a šlehačkou. Často je doplňuje také drobné ovoce, například maliny, jahody nebo borůvky. Lutyšské vafle jsou díky vysokému obsahu perlového cukru dost sladké samy o sobě, na což je při jejich zdobení určitě dobré pamatovat. Můžeme je tedy podávat samotné, doplněné pouze o ovoce, případně neslazenou domácí šlehačku.
Nicméně v kuchyni se fantazii meze nekladou a v tomto případě to platí dvojnásob. K vaflím se skvěle hodí také jogurt, zakysaná smetana, oslazený tvaroh, med či různé druhy sirupu a ořechových másel. Pokud jde o ovoce, doporučujeme kromě malin nebo borůvek vyzkoušet také banán, broskve či restovaná jablka.