Přeneste se do slunného Španělska a vyzkoušejte jeden z tamějších pokrmů. Paella je sice pracnější záležitost, ale je tak vynikající, že po ochutnání dostanete chuť nejen na přídavek, ale i na španělskou dovolenou.
Základním stavebním kamenem paelly je rýže. Ta se zpravidla doplňuje o zeleninu, koření a mořské plody. Obsahovat ovšem může také kuřecí maso, fazole či klobásu. Pokrm není typický pro celé Španělsko, objevuje se především v oblasti Valencie a má spoustu variant.
Pro vydařenou paellu je stěžejní konzistence. Rýže v ní by neměla být příliš suchá ani měkká, stejně tak moc rozvařená nebo mastná. Tradičně se vaří ve velké speciální pánvi nad ohněm, ale zvládnete ji připravit i v domácích podmínkách.
Jak správně jíst krevety? Víme jak je servírovat i konzumovat
Na 2 porce:
- 100 g choriza
- 1 cibule
- 1 paprika
- 2 stroužky česneku
- 8 krevet
- 150 g rýže
- 400 g sekaných loupaných rajčat z konzervy
- 400 ml drůbežího vývaru
- 1 citron
- olivový olej
- špetka šafránu
- sůl, pepř
Pravá paella postup:
1. Chorizo nakrájíme na kolečka, česnek na tenké plátky, cibuli nadrobno a papriku na kostičky.
2. Na rozpálenou pánev se dvěma lžícemi oleje dáme krevety, chorizo a papriku. Orestujeme a poté dáme stranou. Pokud je třeba, přidáme trochu oleje, na něm poté smažíme cibuli a česnek dozlatova.
3. Rýži si propláchneme a necháme okapat. Přidáme na pánev, následovat budou rajčata s vývarem. Přivedeme k varu. Podle chuti osolíme, opepříme a přidáme šafrán.
4. Do pánve vrátíme směs klobásy, krevet a papriky a promícháme s rýží. Přikryjeme pokličkou a necháme dusit deset minut.
5. Podáváme s citronem nakrájeným na měsíčky, jímž je možné si jídlo závěrečně dochutit. Jíme rovnou z pánve.