Alkohol má své místo nejen v nápojích, ale i v jídle. Třeba právě v dezertech. Jedním z nejoblíbenějších v této kategorii jsou bezpochyby punčové řezy. Vyzkoušíte je?
S punčovými řezy si lze vyhrát. Množství punčových dílů je na vás a můžete je na dezert skládat dle libosti. Volbu taky máte, co se týče použité marmelády. Ideální bude nějaká méně sladká, spíš pikantnější a také tmavší – díky tomu vám sirup hezky obarví těsto.
Příprava řezů vám zabere nějaký čas, ale není na ní co zkazit. Pošetřete si je na speciální příležitosti, jako jsou oslavy narozenin, nebo jako dezert po slavnostním obědě.
Postup přípravy
- Oddělíme si žloutky od bílků. Žloutky vyšleháme společně s cukrem. Přilijeme vodu. Vmícháme prosátou mouku s práškem do pečiva. Bílky si vyšleháme do tuhého sněhu a na závěr i ten opatrně zamícháme do těsta.
- Hotové těsto si rozdělíme na půl. Polovinu nalijeme na plech, který jsme si vymazali nebo vyložili pečicím papírem. Pečeme v troubě předhřáté na 150 stupňů asi deset minut, posléze upečeme i druhý korpus.
- Necháme vychladnout a mezitím si připravíme sirup. Vodu dáme do hrnce svařit s cukrem. Přidáme marmeládu a rozmícháme. Sundáme z plotny a přilijeme rum a punč.
- Oba upečené pláty si překrojíme na půl, díky tomu budou mít řezy čtyři vrstvy. Následně se rozhodneme, jak by měly naše řezy vypadat, podle toho je budeme namáčet. Je možné si polovinu plátů na délku nakrájet, můžeme tak na řezu vytvořit motiv kostiček. Ale můžeme pláty také nechat, jak jsou.
- Spodní pláty si položíme na pracovní linku, plech či tác. Následně si některé pláty důkladně máčíme v připravené tekutině. Díky ní budou pláty ochucené, šťavnaté i obarvené. Skládáme na sebe, jak se nám chce. Nenamočené pláty můžeme navíc potřít marmeládou.
- Hotové řezy lze ozdobit citronovou polevou. Lze si je také ještě před zdobením podélně nakrájet a vytvořit z velkého obdélníku pruhy, z nichž lze pak už snadno krájet jednotlivé plátky.