Červené i černé kuličky rybízu už pomalu začínají obalovat keře na zahrádkách a nastává čas je zpracovat. Asi žádné rodině se nepodaří všechen rybíz sníst čerstvý, proto přicházejí na řadu i nejrůznější recepty k jeho uchování. Zkuste třeba domácí rybízovou šťávu. Jako sirup bude totiž chutnat úplně všem.
Rybíz je velice zdravý
Všechny druhy rybízů jsou bohaté na draslík, který naše tělo bezpochyby potřebuje. Meruzalka, jak se rybízu také říká, má také vysoký obsah užitečných kyselin, které povzbuzují sekreci různých žláz. Rybízová šťáva navíc působí protizánětlivě a je hodnotná pro ledviny.
Recept na rybízovou šťávu za studena
Recept na rybízový sirup
Postup přípravy
- Rybíz odstopkujeme, opláchneme a rozmačkáme.
- Pak přidáme vodu alespoň tak, aby bylo ovoce ponořené. Tak necháme rybíz do druhého dne za občasného promíchání odstát.
- Pak ho přes gázu zlehka procedíme a vymačkáme.
- Šťávu si odměříme po litrech do většího hrnce a zahřejeme zhruba na 70 °C.
- Na každý litr šťávy přidáme 1,7 kg cukru a 3 - 10 g kyseliny citronové. Čím víc vody jsme přidali, tím víc bude potřeba kyseliny citronové. Směs zahřejeme na 85 °C, mícháme a při tom sbíráme pěnu. Ještě horký sirup plníme do lahví.
Tip: Stejným způsobem můžeme dělat sirup i z jahod, malin či ostružin, ale k nim je potřeba přidat víc kyseliny citronové.
Recept na výborný rybízový džem, který vás překvapí svou svěží chutí
Recept na rybízový koláč s drobenkou, pochutnejte na osvěžujícím zákusku