Beránka nebo mazanec jistě důvěrně znáte a pravděpodobně každý rok na Velikonoce také pečete. Zkuste letos udělat změnu a připravte další tradiční velikonoční pečivo jidáše.
Historie velikonočních jidášů
Jidáše patří mezi tradiční velikonoční recepty, které si díky jemné a lahodné chuti jistě zamilujete. Sladké pečivo pojmenované po Jidášovi má podle jedné verze symbolizovat provaz, na kterém se nejznámější biblický zrádce oběsil, podle druhé jeho pokřivený charakter. Jidáše dříve symbolizovaly také hojnost, kterou s sebou přináší jaro. Zasloužily si to díky kynutí, které dokáže několikanásobně zvětšit objem těsta.
Pečivo se připravuje podle krajových zvyklostí buď stočené do spirály, nebo svinuté do podoby silného provazu, někde má dokonce podobu různých figurek. Přesná podoba jidášů se však v jednotlivých krajích různí. Někde je dělají do podoby malé vánočky, jinde se pletou copánky zatočené do kolečka. Oblíbené jsou také jednoduché uzly. Jidáše se potírají medem, který podle pověry chránil lidi proti hadímu uštknutí.
Jidáše se podle lidových tradic pekly na Škaredou středu. Říkalo se, že kdo se v tento den bude mračit nebo škaredit, zůstane mu to po celý rok. Jidáše pak dostávali chlapci na Zelený čtvrtek, kdy chodili po vesnici s řehtačkami.
Tvarohový mazanec podle našich prababiček
5 tipů na povedené jidáše
- Jidáše se pečou ze stejného těsta jako mazanec. Pokud tedy máte osvědčený recept na mazanec, použijte základní těsto i k pečení jidášů.
- Do jidášů můžete použít mléko i smetanu. Čím tučnější smetanu použijete, tím bude těsto vláčnější. Avšak nic se nestane ani tehdy, když použijte 12% smetanu na vaření.
- Tajemstvím jidášů je kynutí. Proto nikdy nespěchejte a dejte těstu čas, aby pořádně vykynulo.
- Pokud chcete, aby jidáše byly hodně lesklé, potírejte těstu pouze samotným žloutkem.
- Ještě než upečené jidáše vychladnou, je důležité je potřít tekutým medem.
Recept na medové jidáše
Ingredience:
- 1 kg hladké mouky
- 1 kostka droždí
- 80 g cukru krupice
- 100 g másla
- 3 vejce
- 300 ml mléka
- 200 g mletých vlašských ořechů nebo mandlí
- 1 vanilkový cukr
- ctrónová kůra
Na potření:
- 50 g másla
- 2 lžíce medu
- 40 ml rumu
- moučkový cukr na posypání
Postup:
- Do vlažného mléka rozdrobte droždí. Se špetkou cukru a dvěma lžícemi mouky ho zamíchejte a nechte na teplém místě asi 10 – 15 minut vyběhnout.
- Do mísy s moukou přidejte vejce, vanilkový a krupicový cukr, rozpuštěné máslo, nahrubo posekané ořechy, přilijte kvásek a dobře propracujeme.
- Pokud je těsto příliš tuhé, přilijte trochu vlažného mléka. Jakmile je těsto spojené, dejte ho na vál, propracujte dohladka a pod utěrkou nechte na teplém místě alespoň 30 minut vykynout.
- Z vykynutého těsta tvarujte různé uzlíky, houstičky nebo preclíky, fantazii se meze nekladou. Na plechu je nechte ještě dalších 15 minut kynout. Pečte ve vyhřáté troubě na 200 °C 10 – 15 minut dozlatova.
- Ještě horké jidáše potírejte rozehřátým máslem smíchaným s medem a rumem. Nechte zaschnout a pocukrujte moučkovým cukrem. Když při pečení vynecháte cukr a med, můžete je podávat také jako pečivo k polévce.
Velikonoční jidáše se smetanou
Ingredience:
- 500 g hladké mouky
- 60 g krupicového cukru
- 300 ml smetany na vaření (je možné použít i smetanu ke šlehání nebo mléko)
- 3 žloutky
- droždí
- 150 g másla
- vanilkový cukr
- 2 lžičky citrónové šťávy
- nastrouhaná kůra z 1 citrónu
- špetka soli
- sekané mandle, med, rozinky
Postup:
- Nejprve připravte kvásek z droždí, cukru a mléka.
- Poté smíchejte cukr, mouku, 2 žloutky, vanilkový cukr, sůl, citrónovou kůru i šťávu a změklé máslo. Nakonec přidejte také smetanu, rozinky a vypracujte těsto. Nechte cca hodinu kynout.
- Z nakynutého těsta vyválejte válečky a zaplétejte je do požadovaných tvarů.
- Plech vyložte pečícím papírem nebo ho vymažte máslem. Jidáše nechte na plechu ještě 15 minut kynout a poté je potřete žloutkem. Jidáše pak budou po upečení lesklé.
- Pečte na 160 – 180 stupňů Celsia zhruba 25 minut. Podávejte pokapané medem a posypané mandlemi.
Jak správně prostřít sváteční velikonoční stůl
Velikonoční jidáše s mletými mandlemi
Ingredience:
- 450 g hladké mouky
- 150 ml smetany
- 100 ml vlažného mléka
- 100 g másla
- 2 žloutky
- 40 g mletých mandlí
- 80 g cukru
- 20 g čerstvého droždí
- 1 lžička citrónové kůry
- 1 lžíce vanilkového cukru
- špetka soli
- bílek a med na potření
- mandle na ozdobení
Postup:
- V míse smíchejte hladkou mouku s cukrem, vanilkovým cukrem a solí. Ve středu udělejte důlek a přidejte vlažné mléko s droždím. Rozmíchejte s trochou vody a vytvořte řídké těsto.
- Zakryjte čistou utěrkou a nechte 30 minut, než vzejde kvásek. Jakmile zvětší těsto objem a budou na něm patrné bublinky, pokračujte dále.
- Přidejte smetanu, žloutky, vlažné rozpuštěné máslo, mleté mandle a kůru z citrónu. Vytvořte hladké těsto, zakryjte ho a nechte kynout hodinu a půl, dokud neznásobí svůj objem.
- Vykynuté těsto rozdělejte na několik dílů o váze 40 – 50 g. Každý díl vyválejte do tenkého válečku a smotejte do tvaru jidáše.
- Jidáše vložte na plech vyložený pečícím papírem a nechte kynout dalších 45 minut.
- Potřete bílkem nebo celým vejcem a ozdobte mandlemi. Pečte 10 minut v troubě vyhřáté na 180 stupňů Celsia dozlatova. Ještě teplé jidáše potřete medem a nechte vychladnout.
Bonus: netradiční recept na křupavé košíčky ze sýru Gran Moravia plněné ricottou
Ingredience:
- 250 g čerstvě nastrouhaného sýru Gran Moravia
- ¼ lžičky čerstvě namletého pepře
- 1 lžička olivového oleje na vymazání plechu
- 170 g ricotty
- ¼ hrnku smetany na šlehání
- ½ lžičky tymiánu
- 2 lžičky hladkolisté petrželky
- nakládaná sušená rajčata
- čerstvě mletý pepř
- sůl
Postup:
- Předehřejte troubu na 175 °C. Na plech lehce vytřený olivovým olejem položte pečicí papír a naneste na něj hromádky strouhaného sýru Gran Moravia a lehce opepřete.
- Z hromádek udělejte kolečka o průměru cca 5 cm. Pečte je po menších dávkách. Když kolečka začnou bublat a zlátnout, vyndejte je z trouby a ještě teplé placičky ohněte přes naběračku tak, aby získaly tvar košíčků.
- Ricottu, smetanu, bylinky, pepř a sůl smíchejte a dejte do lednice. Pak směsí naplňte sýrové košíčky. Ozdobte kouskem sušeného rajčátka.
Dobrou chuť!