Kuba je tradiční české jídlo ze sušených hub a krup. Většina z nás jej zná jako pokrm, který se podává k obědu na Štědrý den. V minulosti, dávno před tím, než se na vánočním menu začal objevovat kapr s bramborovým salátem, se houbový kuba podával ke štědrovečerní večeři. Dáte si ho letos v poledne také, nebo si počkáte na příchod zlatého prasátka?
Tradiční staročeský houbový kuba
Houbový kuba, též staročeský houbový kuba, se připravuje z krup a hub, původně stročka trubkovitého. Jedná se o houbu, která svým tvarem připomíná lišku obecnou, má však tmavě hnědou barvu.
Tradiční příprava kuby je jednoduchá – nejdřív se kroupy uvaří doměkka a poté se společně se sušenými houbami orestují na cibulce. Nakonec se upečou v troubě dozlatova a je hotovo.
Existují různé krajové varianty i obměny, z nichž tou nejznámější je houbový kuba z rýže. Kroupy se jednoduše nahradí rýží, postup přípravy je poté v podstatě totožný.
Jaké kroupy na kubu?
K přípravě houbového kuby se používají kroupy z ječmene. Ty jsou dostupné v různých velikostech a je jen na vás, kterou zvolíte. Rozdíl bude především v době vaření, větší kroupy také ve výsledku vytvoří spíše sypkou konzistenci, kdežto kuba z menších krup bude kompaktnější.
Staročeský houbový kuba – recept
Pro přípravu kuby můžete použít jakékoliv sušené nebo čerstvé lesní houby. Nedoporučujeme namísto nich používat žampiony, ty se k tomuto staročeskému jídlu nehodí. Pokud s vámi na Štědrý večer obědvá vegetarián nebo vegan, jednoduše nahraďte sádlo máslem, popřípadě olejem.
Postup přípravy
- Kroupy dobře propereme ve studené vodě, poté je dáme máčet do hrnce cca na 1 hodinu. Houby rovněž namočíme a necháme hodinu stát.
- Namočené kroupy slijeme a zalijeme novou vodou. Přidáme lžičku soli a uvaříme je do měkka. Trvá to přibližně 30 až 45 minut. Poté je smícháme se sušenými houbami.
- Cibuli nakrájíme najemno a opékáme ji na rozehřátém sádle (popřípadě másle nebo oleji). Až zesklovatí, zasypeme ji kmínem a přidáme uvařené kroupy smíchané s houbami. Dochutíme solí, čerstvě mletým pepřem a prolisovaným česnekem a restujeme cca 5 až 7 minut. Nakonec vmícháme majoránku.
- Troubu předehřejeme na 180 °C. Zapékací formu vymažeme tukem a přesuneme do ní kroupovou směs.
- Pečeme zhruba 15 minut dozlatova a hned podáváme.