Na hruškách si pochutnávali naši předkové už před 3000 lety. Kromě své chuti jsou oblíbené i pro své blahodárné účinky na lidský organismus. Odvar z čerstvých nebo sušených hrušek se v minulosti používal při horečnatých onemocněních a zimnici. Je také prokázáno, že hrušky pomáhají vylučovat z těla těžké kovy a další jedovaté látky, jako je například olovo nebo rtuť. Jsou bohaté na vitamín B a C a kyselinu listovou. Určitě neuškodí udělat si zásoby hrušek na zimu, třeba v podobě kompotu. Podívejte se na recepty na hruškový kompot.
Hruškový kompot na sto způsobů
Co člověk to vlastní názor, jaký je na nejlepší hruškový kompot recept. Někdo dělá hruškový kompot vařený, druhý sází na zavařování hrušek v troubě a třetí nedá dopustit na hruškový kompot bez zavařování. Někdo má rád teplý hruškový kompot, někdo ho zase konzumuje za studena. S hruškami se dá vymyslet leccos a zaleží jen na vás, jestli je okořeníte skořicí, vanilkou, badyánem, zázvorem nebo chilli. Uvidíte, že vám hruškový kompot apetit jen zvýší.
Hruškový kompot rychlý
Hrušky v libovolném množství oloupejte, zbavte jádřinců a nakrájejte na kostičky nebo měsíčky. V dostatečně velkém hrnci je zalijte vodou, aby byly celé ponořené. Zbylé ingredience přidávejte v množství podle chuti. Jako první přijde na řadu cukr. Pokud nejste příznivcem bílého cukru, je možné jej nahradit přírodním sirupem (např. javorovým, datlovým, agávovým sirupem apod.), stévií, nebo medem. Následuje hřebíček a omytá kůra z pomeranče či citrónu. Směs vařte tak dlouho, až hrušky změknou, a vyndejte kůru z pomeranče nebo citrónu. Směs je možné konzumovat hned zatepla nebo ji nechat vychladit. Tento kompot je ideální doplněk při léčbě rýmy, chřipky nebo střevních obtížích.
Nejlepší recepty na hruškovou marmeládu. Okořeňte ji chilli nebo mátou
Hruškový kompot v troubě
Suroviny:
- 0,5 kg hrušek
- Čajová lžička kyseliny citrónové
- Hřebíček
- 1 l vody
- 400 g cukru nebo alternativního sladidla
- Sterilní sklenice s uzávěrem
Příprava:
- Hrušky oloupejte, nakrájejte na čtvrtky a vykrojte jádřince. Dílky hned dávejte do nádoby se studenou vodou smíchanou s kyselinou citrónovou. Zabráníte tak jejich zhnědnutí.
- Připravte si nálev z vody a cukru, ideálně svařený.
- Dejte rozehřát troubu na 150 stupňů u horkovzdušné, 180 stupňů u plynové.
- Dílky hrušek skládejte do sklenic, přidejte jeden až dva hřebíčky dle chuti a zalijte nálevem.
- Sklenice vyskládejte v troubě do hlubšího plechu tak, aby se vzájemně nedotýkaly.
- Do plechu nalijte cca 2 cm vody.
- Po uplynutí 5 minut snižte teplotu na 90 stupňů a nechte péct dalších 20 minut. Kompoty nechte vychladnout ve sklenicích otočených dnem vzhůru.