Dýňová semínka jsou oblíbenou součástí jídelníčku příznivců zdravé stravy. V kuchyni mají použití pestré, syrové, pražené, jako posyp na zeleninové i ovocné saláty, nebo k rybě a masu i do desertů. Inspirujte se skvělými recepty z dýňových semínek.
Můžete je „chroupat“ syrové během dne. Dostupná jsou loupaná i neloupaná. Hodí se i nasucho opražené jako posyp na zeleninové saláty. V podobě dýňového másla se dají natřít i na chleba.
Čím to je, že je někteří mlsají v hojném množství? Obsahují totiž bohatý „koktejl“ výživných a léčivých minerálů. Jeden šálek, odpovídající asi 65 gramům obsahuje asi 45% doporučené denní dávky zinku, 42% hořčíku, 22% denní dávky mědi, a asi 17% draslíku, manganu a železa, ale i selen, draslík, fosfor, vápník.
Loupaná dýňová semínka jsou chutná samostatně. Syrová jsou nevýživnější. Stačí vzít je kdekoliv sebou. Doporučené množství je asi hrst denně. Pokud je chcete používat i jako efektivní lék, je dobré jíst je pravidelně. Dobré je před jídlem na 6 až 10 hodin namočit do vody. Probudíte v nich tvorbu enzymů vhodných pro tělo. Jsou pak lépe stravitelné.
Dýňová semínka pro zdraví
Jsou i výborným zdrojem vitaminů B (thiamin, riboflavin, niacin, kyselina pantothenová, vitamin B-6 (pyridoxin) a foláty) a E. Obsahují kvalitní bílkovinu – 100 g semen poskytuje 30 g bílkovin.
Dýňová semena se dají i lehce opražit. Takto více vynikne příjemná chuť a aroma, i když výživová hodnota se tepelnou úpravou sníží.
Vyrábí se z nich i lahodné krémové máslo dostupné v raw a bio kvalitě, kde jsou zachovány cenné látky v biologicky aktivní formě. Ten si lze mazat na chleba nebo kukuřičné chlebíčky.
Dýňová semínka – přírodní zásobárna zinku a železa
V lidovém léčitelství se používala odnepaměti. Jsou jediným přírodním zdrojem většího množství zinku a železa, bez něhož je řada nemocí neléčitelná. Obsahují i fosfor, železo, vápník, vitaminy skupiny B, lecitin, nenasycené mastné kyseliny-linolovou a olejovou další.
Jestliže nejsme milovníky chroupání, můžeme si koupit v obchodech se zdravou výživou vylisovaný dýňový olej a užívat asi lžičku denně.
Opečená dýňová semínka Zdroj: Shutterstock.com
Dýňová semínka opražte, upečte nebo uvařte
Lze je používat syrové, upražit, péct nebo vařit. Nasucho je můžeme opražit na pánvi se solí nebo sojovou omáčkou, tím získají výraznější chuť i vůni. Takto jimi můžeme dochutit a posypat zeleninové i ovocné saláty, těstoviny, rýži nebo omáčky. Přidat se dají i do polévek, obilných kaší, Na jemno nasekané lze použít místo oříšků do moučníků, pečiva, do domácího chleba, či dezertů.
Mohou se i naklíčit
Dýňová semínka můžete také přidávat do listových salátů, polníčku či rukoly, čerstvého baby špenátu a dalších druhů salátů, nebo polévek místo upražených krutonů. Můžete jimi zpestřit grilovanou rybu, nebo masa, ale i přípravu karbanátků.
Tipy na recepty:
Slané „chipsy“
Semínka z dýně olejné vhoďte na pánev a na mírném plameni opražte. Kdy začnou mírně pukat nebo lehce zhnědnou, můžete je zalít i sojovou omáčkou, aby získaly příjemně slanou chuť. Upražená semínka jsou skvělou zdravou alternativou chipsů.
Semínka lze pražit i na olivovém oleji a dochutit podle obliby třeba mletou paprikou, sušenou cibulí česnekem nebo bylinkami (sušená petržel, tymián, saturejka, bazalka, rozmarýn, majoránka, šalvěj, provensálské koření).
Pražená semínka z dýně Hokkaidó
Vařili jste dýňovou polévku a zbyla vám semínka? Poradíme, jak je zužitkovat a využít. Semínka z rozříznuté dýně Hokkaido pečlivě vydlabeme i s vlákny. Semena pod tekoucí vodou nebo v misce zbavíme vláken a propláchneme.
Nasypeme do hrnce a zalijeme sklenicí vody, přidáme půl lžičky soli. Uvedeme do varu a 15 minut povaříme. Slijeme přes síto, necháme okapat. Rozprostřeme na plech a vložíme do trouby rozehřáté na 100 °C -120 °C Nasucho pražíme. Čas pražení je v rozmezí 30 – 45 minut, aby byly propečené, ale nepraskaly.
Lze zakapat i olivovým olejem. Případně ochutit bylinkami nebo jemným kořením