Menu
WomanOnly
Bezmasá jídla

Růžičková kapusta. Jak na její pěstování a co si z ní uvařit?

Pěstování růžičkové kapusty je sice docela náročné, pořád si ji ale můžete koupit a uvařit si z ní nějakou pochoutku. Ať už polévku či přílohu. A pokud vám opravdu růžičková kapusta zachutná, můžete zkusit experimentovat na zahrádce.

Kapustičky jako zdroj vitamínů a minerálů

Výhodou pěstování růžičkové kapusty je, že jsou to velmi otužilé rostliny, kterým nevadí přízemní mrazy a pokud se o ně budete správně starat, nebude jim vadit ani zima. Je skvělým zdrojem vitaminu C, proto se vyplatí pěstovat ji na zahrádce. V zimě, kdy je naše imunita oslabenější, můžete mít přísun vitaminu, který imunitu podporuje, přímo před vaším domem. Také obsahuje množství draslíku, fosforu a síry. Z dalších vitaminů je to provitamin A a vitaminy skupiny B.

Recept na kapustové karbanátky bez masa. Zkuste vegetariánské jídlo

Co vědět, než začneme s pěstováním růžičkové kapusty

Není vhodná pro úplné začátečníky, neboť vyžaduje celkem dost podmínek, které byste ji měli zajistit, aby vám dobře rostla a vyvíjela se. Je náročnější než kapusta kadeřavá – začátečníkům se proto doporučuje začít spíše s ní.

Důležité je mít připravenou půdu pro pěstování růžičkové kapusty. Jelikož má ráda mírně zásaditou půdu, je vhodné mít v půdě již zakomponován hnůj a živiny jí dále dodávat kompostem. Vyžaduje pravidelné kypření a odplevelování a má ráda vyšší vlhkost vzduchu. Záležet byste si měli dát na pravidelném a hojném zalévání. Bohužel je hodně náchylná na různé škůdce a nemoci.

Pokud však zvládnete dodržet výše zmíněné zásady, úrodu můžete očekávat nejdříve v září či říjnu, podle odrůdy.

Jak na její pěstování

Odrůdu vybíráme především dle klimatických podmínek. Některé druhy jsou lépe adaptovány na mrazy, než jiné. Některé růžičkové kapusty snesou pouze přízemní mrazíky.

Pokud sázíte od semínek, sejeme v teplejší oblasti již v pozdním dubnu. Týká se hlavně raných odrůd, ty budou dozrávat od podzimu do konce roku. Pokud máte předpěstované sazeničky, stačí když nasadíte v květnu. To se týká především pozdějších odrůd, které vám budou dozrávat od zimy do jara. Sázení se vždy orientuje podle velikosti sazenice, čím větší, tím později se může růžičková kapusta sázet. Je nutné, aby měla kolem sebe dostatečný prostor na růst – minimálně 60 x 60 cm.

Pravidelně zaléváme a v létě zálivku ještě zvýšíme. Pokud budete vydatně a pravidelně zalévat, předcházíte hořknutí kapustiček. V srpnu stříhejte vrcholky rostlin, budete pak mít větší úrodnost – ta se pohybuje v rozmezí 30 – 60 růžiček na košťálu. Mrazy kapustě ve většině případů nevadí, při nižších teplotách je dobré chránit netkanou textilií, případně zakrývat spodní část chvojím či listím.

Potraviny proti nadýmání, které vás zbaví potíží

Sběr zralých růžičkových kapust

Sběr probíhá tak, že se nejlépe odřízne celý košťál, ale pravděpodobně nebudou všechny stejně zralé – pak se doporučuje sbírat postupně po více kusech a zamrazovat. Nedoporučuje se trhat jednotlivě a uchovávat následně v ledničce, hlavičky rychle žloutnou a ztrácejí kvalitu a tím i cenné vitaminy a minerály. Nejlépe se proto kapustičky uchovávají, pokud je zamrazíte – nejdříve je však tepelně upravte blanšírováním (10 minut).

Rady k úpravě růžičkové kapusty

Pokud máte přece jenom kapusty hořké, nemusí to být nutně tím, že jste vhodně nezalévali. Kapusta vám také zhořkne, pokud ji dlouho vaříte. Při tepelné úpravě se doporučuje vařit maximálně 10 minut ve vodě, ale šetrnějším způsobem je úprava na páře. Pokud vám i tak zhořkne, záchranou může být citronová šťáva, kterou kapusty pokapete. Růžičkovou kapustu lze i zapéct bez vaření.

Recept na polévku s růžičkovou kapustou a vínem

  • 1kg růžičkové kapusty
  • 3 ks cibule
  • 50ml bílého vína
  • 100g másla
  • 2-3 ČL majoránky
  • 1 ČL kmínu
  • 250ml smetany ke šlehání
  • kostka zeleninového vývaru
  • špetku muškátového oříšku
  • sůl
  • pepř

Kapustičky (můžeme použít i její listy, pokud nejsou příliš staré) si uvaříme nad párou v osolené vodě. Cibuli do zesklovatění osmahneme na másle, přidáme majoránku a kmín, lehce pár minut podusíme pod pokličkou. Přidáme bílé víno, dokud se neodpaří alkohol, pak můžeme přidat smetanu na vaření a zeleninový vývar. Postupně zahříváme a vaříme 10 minut.

Kapusty si nahrubo rozmixujeme a přidáme do předešlé směsi. Pokud chcete, několik kapustiček si můžete odložit a přidat do výsledné polévky. Dochutíme muškátovým oříškem, solí a pepřem. Polévku můžeme podávat jenom tak, nebo s pečivem či bramborem. Pokud máte rádi maso, růžičková kapusta se hodí třeba ke slanině.

Ohodnoťte tento recept:
0
Právě čtete

Růžičková kapusta. Jak na její pěstování a co si z ní uvařit?