Kávový likér je nezbytnou přísadou hned několika drinků, jako je smetanový White Russian či extra kávové Espresso Martini. Skvěle však chutná i samotný. Vedle toho najde využití i v dezertech, obzvláště v kombinaci s vanilkovou zmrzlinou. V tomto článku vám předkládáme dva návody, jak si kávový likér vyrobit doma – jeden rychlý a snadný, druhý pak už o něco vymazlenější pro skutečné milovnice a milovníky kávy.
Jednoduchý kávový likér ze Salka
Nenáročná a rychlá varianta kávového likéru, kterou zvládne i ten, kdo si s kuchyní příliš nerozumí. Je to jen sladký mléčný základ, alkohol a káva – nic víc, nic míň. Za dvě hodiny si už můžete pochutnávat.
Postup přípravy
- Nejdříve v hrnci se silným dnem smícháme Salko se smetanou a vanilkovým cukrem a na mírném plamenu zahříváme, dokud se obě ingredience dokonale nepromísí.
- Následně přidáme instantní kávu, pořádně promícháme a odstavíme z plotny.
- Jakmile vše vystydne, přilejeme alkohol – množství lze uzpůsobit dle osobních preferencí. Opět důkladně promícháme, případně si lze pomoct mixérem.
- Po přelití do lahví a vychlazení v lednici lze rovnou pít či přidat do koktejlu. Každopádně však likéru prospěje alespoň týden na odležení.
–
Recept na výborné domácí salko. Hodí se do dortů i vaječného likéru
Vymazlený kávový likér
Tato varianta už si žádá trochu více péče. Za to však na svět přivedete luxusního kávového miláčka. Vychází z originálního mexického likéru Kahlúa, který na rozdíl od předchozí verze neobsahuje mléko a ocení jej tak i vegani. Budeme potřebovat:
- 2 hrnky vody
- 3 hrnky třtinového cukru
- 1 hrnek připravené silné kávy
- 1 vanilkový lusk
- láhev rumu (0,7l)
Nejdříve povaříme vodu s cukrem a rozříznutým luskem, dokud se cukr zcela nerozpustí. Ztlumíme vařič na mírný plamen a pozvolna necháme za občasného promíchání probublávat, dokud nevznikne hustý sirup – přibližně půl hodiny. Odstavíme a po úplném vychladnutí přidáme alkohol a kávu. Tím to ale celé nekončí!
Recept na vaječný likér. Udělejte vánoční nápoj, který vás zahřeje
Směs přelejeme do uzavíratelné lahve a umístíme přibližně na dva týdny někam do chladu a temna – nejlépe do sklepa či chladné spíže. Pokud nemáte, tak do horní police ledničky. Každý den teď budeme chodit likér pozdravit a pořádně protřepat. Pokud máte aspoň trochu experimentátorskou povahu (nebo zkrátka jenom chuť), můžete likér každých pár dnů ochutnat a zjistit, jestli už je tak akorát uleželý.
Osudný čtrnáctý den, případně v jiný vhodný den podle vašeho degustátorského vkusu, likér přecedíme přes jemné sítko a máme hotovo.
Jaké kafe, takový likér
Pro skutečné milovníky kávy a kávové snoby je instantka sprosté slovo a pochybný nápoj, který se pije jen v případě nouze nebo války (druhá verze si popularitu ostatně získala právě v zákopech 1. a 2. světové války). Pokud patříte mezi ně, nebo třeba likér vyrábíte právě pro ně jako dárek, neobejdete se bez kvalitní zrnkové kávy. Nejlépe se samozřejmě hodí sladké varianty, takže se koukejte po zrnech s tóny kakaa, hořké čokolády a karamelu.
A způsob přípravy? Použít lze jakoukoli metodu, od french pressu přes moku až po filtr. Nevýhodou těchto postupů však je, že čerstvá horká káva může po vychladnutí lehce zhořknout. Pokud se tomu chcete vyhnout, pak zvolte metodu cold brew: nahrubo mletou kávu zalejeme vlažnou či studenou vodou a necháme v lednici odležet přibližně 12 hodin. Přelejeme přes kávový filtr a můžeme použít.