Cibulačka pochází z Francie, kde je známá jako soupe à l’oignon gratinée. Dříve se vařila hlavně v zimě jako polévka, která spolehlivě zahřeje, dnes je populární především díky své jednoduché přípravě a výborné chuti. V naší zemi má polévka, jejímž základem je cibule a vývar, mnoho podob. Oblíbená je například krémová cibulačka, která se občas nazývá staročeská. Jak si tradiční francouzskou a staročeskou cibulačku připravit a v čem se tyto dvě polévky liší?
Klasická francouzská cibulačka
Základem klasické francouzské cibulačky je karamelizovaná cibule a hovězí vývar. K dochucení se používá bobkový list, černý pepř, bílé víno a vinný ocet. Pokud si chcete připravit vegetariánskou cibulačku, nahraďte hovězí vývar vývarem zeleninovým. Nezapomeňte, že klasická cibulačka se podává s bagetami a rozpečeným sýrem na povrchu. Připravte si proto keramické či jiné misky, které vydrží teplotu 200 °C.
Ingredience:
- 6 větších cibulí
- 4 lžíce másla
- 2 stroužky česneku
- 80 ml suchého bílého vína
- 2 lžíce bílého vinného octa
- 1,5 l hovězího vývaru
- 2 bobkové listy
- 4 snítky čerstvého tymiánu
- čerstvě mletý pepř
- sůl
- francouzská bageta
- 150 g výrazného sýra (např. Gruyère)
Postup:
- Cibule oloupeme a nakrájíme na kolečka. Ve velkém hrnci rozehřejeme máslo a cibuli na něm za stálého míchání pozvolna restujeme, dokud nezkaramelizuje (trvá to cca 30 minut). Přidáme nasekaný česnek a restujeme ještě asi minutu.
- Přilijeme víno a vývar a přidáme tymián a bobkové listy. Přivedeme k varu, poté snížíme teplotu a za občasného míchání necháme lehce probublávat. Po cca 20 minutách tymián a bobkové listy vyjmeme. Dochutíme solí, pepřem a vinným octem.
- Troubu předehřejeme na 200 °C. Francouzskou bagetu nakrájíme na plátky, sýr nastrouháme nahrubo.
- Plátky bagety dáme na 2 minuty do trouby, aby zezlátly. Polévku nalijeme do zapékacích misek, navrch dáme 1–2 plátky bagety, zasypeme sýrem a dáme na další 2 minuty do trouby, aby se sýr roztekl. Poté ihned servírujeme.
Počet porcí: 6
Obtížnost: snadné
Doba přípravy: 1,5 hodiny
Staročeská cibulačka (krémová)
Pod označením staročeská cibulačka se většinou skrývá krémová cibulačka, která na rozdíl od té francouzské obsahuje jíšku a smetanu. Pro její přípravu lze použít jak máslo, tak vepřové sádlo, pro lepší chuť je rovněž možné přidat opečenou slaninu. Pokud preferujete vegetariánskou cibulačku, použijte zeleninový vývar a sádlo se slaninou vynechte, polévka bude i tak chutnat výborně.
Ingredience:
- 6 větších cibulí
- 1,5 l hovězího nebo zeleninového vývaru
- 2 lžíce másla nebo sádla
- 2 lžíce hladké mouky
- 4 lžíce smetany ke šlehání
- 2 bobkové listy
- sůl
- čerstvě mletý pepř
- petrželka na ozdobu
- 80 g slaniny (nemusí být)
Postup:
- Cibule oloupeme a nakrájíme na kolečka, slaninu nakrájíme na kostičky.
- V hrnci rozehřejeme tuk, přidáme slaninu a chvíli pražíme. Poté přidáme cibuli a orestujeme ji dozlatova. Zasypeme hladkou moukou a vytvoříme jíšku. Potupně a za stálého míchání přiléváme studený zeleninový či hovězí vývar. Přidáme sůl dle chuti a bobkové listy. Přivedeme k varu a necháme pozvolna vařit po dobu asi 30–40 minut.
- Vypneme zdroj tepla a polévku dochutíme čerstvým pepřem a smetanou ke šlehání. Podáváme ji ozdobenou čerstvou petrželkou.
Počet porcí: 6
Obtížnost: snadné
Doba přípravy: 1–1,5 hodiny