Recepty s pivem na úpravu masa i do pečiva. Jídla, která jistě vaši muži ocení
Taťána Kročková
3. 8. 2020
Během léta si leckdo rád dá své oblíbené chlazené pivo, ale ani recepty s pivem nemusí zůstat bez povšimnutí. Pivní kuchařka jich nabízí nespočet, tak proč si nedopřát trochu vitamínu B, pivních kvasinek a chmele také v chutném pokrmu? Pivo je zkrátka zdravé, jen se to s ním nesmí přehánět. Jak můžeme pivo využít v kuchyni a co všechno vlastně obsahuje?
Co obsahuje pivo?
O pivu víme, že obsahuje především vitamíny skupiny B, ale i různé minerály jako vápník, hořčík a křemík. Pivo jednoznačně podporuje chuť k jídlu a je dobré na trávení. Z hlediska alkoholismu a pozdějšího rozvoje mnoha onemocnění se ale zase nejeví až v tak dobrém světle. Pivo nám však chutná a na jeho pověstnou hořkou chuť mnozí lidé nedají dopustit.
I když dobře vychlazené pivo s bohatou pěnou vede spíše jako nápoj, také recepty s pivem mohou někoho zaujmout. Pivo v kuchyni se hodí hlavně k masu, ale i slané pečivo z piva může být vynikající. Možná vás také překvapí pivní koláč nebo pivní dort.
Recepty s pivem
Pojďme se podívat na některé recepty z piva, kterými si můžete obohatit váš jídelníček. Pokrmy budou chutnat jistě všem – nejen pánům.
Pivní cibulačka
Připravíme si:
- 6 ks větší cibule
- 100 g másla
- 2 stroužky česneku
- 1 lžička třtinového cukru
- 1 lžíce rajské šťávy nebo protlaku
- 1 lžíce kukuřičného škrobu
- 300 ml světlého piva
- 750 ml pravého hovězího vývaru
- 1 ks rohlíku
- 120 g sýra Camembert
- sůl
- čerstvě mletý barevný pepř
Postup:
Cibuli oloupeme a pokrájíme. V hrnci rozehřejeme máslo a na něm necháme zesklovatět cibulku spolu s vylisovaným česnekem a cukrem – asi 15 minut. Následně vmícháme rajský protlak, kukuřičný škrob a také pivo. Vše přivedeme k varu, ztlumíme a necháme pár minut povařit. Nakonec přilijeme vývar, další ingredience, sůl a koření a necháme na mírném stupni vařit pod pokličkou asi půl hodiny.
Rohlík nebo bagetu nakrájíme na kolečka a na plechu v rozpálené troubě zapečeme s plátky sýra. Podáváme k polévce.
Recepty na tradiční cibulačku. Francouzská, nebo staročeská?
Špekáčky na černém pivu
Připravíme si:
- 5 ks bezlepkových špekáčků s vysokým procentem masa
- 1 ks červené cibule
- 1 ks bílé cibule
- 1 stroužek česneku
- 100 g anglické slaniny
- 1 lžička kvalitní hořčice
- 6 ks cherry rajčátek
- 250 ml černého piva
Postup:
Špekáčky podélně rozkrojíme a pomažeme hořčicí. Přidáme nakrájenou cibulku, česnek a slaninu. Špekáčky rozložíme do zapékací mísy, posypeme nakrájenými rajčátky a zalijeme pivem. Necháme upéct v troubě na 180°C po dobu 20 minut. Podáváme s dobrým čerstvým chlebem.
Pivní tyčinky
Připravíme si:
- 4 hrnky hladké špaldové mouky
- ½ lžičky vinného kamene (prášek do pečiva)
- 1 kostka rostlinného tuku Alsan
- 2 ks domácí vejce
- ½ hrnku světlého piva
- rostlinný olej na vymazání
- mák, sezam, kmín a sůl na posyp
Postup:
Z mouky smíchané s jemným kypřidlem, Alsanu, jednoho vajíčka a piva vypracujeme těsto, které na pomoučněném vále vyválíme na placku. Tu potřeme druhým rozšlehaným vejcem a z těsta vykrájíme tyčinky. Opatrně je klademe na vymazaný plech, posypeme dle libosti semínky, mákem, kmínem a dáme je upéct dozlatova při 15 – 180 °C. Je třeba dávat pozor, aby se tyčinky nepřipálily.
Koláč z černého piva
Připravíme si:
- 4 vejce
- 250 g třtinového cukru
- 100 g pohankové mouky
- 200 g hladké špaldové mouky
- 2 dl černého piva
- 0,5 dl kysané smetany nebo veganské rýžové, sojové či mandlové smetany
- 1 lžíce měkkého másla nebo Alsanu
- 1 prášek do pečiva nebo lžičku vinného kamene
- trocha skořice nebo perníkového koření
- hořká čokoláda bez mléka na vaření
Postup:
Žloutky utřeme s máslem a cukrem v hladký krém, zvlášť ušleháme sníh z bílků. K žloutkům v míse nejprve pomalu přilíváme pivo, pak také smetanu a obě mouky smíchané dohromady se skořicí nebo s perníkovým kořením. Pečlivě zpracujeme těsto, do kterého nakonec jemně vmícháme sníh z bílků. Těsto dáme do dortové nebo koláčové formy, případně také na vymazaný a pohankovou moukou vysypaný plech, anebo na plech vyložený pečícím papírem. Koláč upečeme při 180°C po dobu 45 – 60 minut. Hotový koláč můžeme ještě polít roztopenou čokoládou na vaření, kterou pak necháme v chladu ztuhnout.
Pivní lívance s jablky
Připravíme si:
- 300 ml piva
- 2 ks domácích vajíček
- 1/2 lžičky mleté skořice
- 200 g hladké špaldové mouky (můžete použít i jednodruhovou bezlepkovou mouku)
- 1 špetka soli
- rostlinný olej na smažení
- trocha cukru z pravé vanilky
- 2 ks větších kyselejších jablíček
- 2 lžíce přepuštěného másla ghí
- 150 g melasového cukru
- 2 lžíce nasekaných vlašských ořechů
- 1 zakysaná smetana, bílý jogurt nebo sójový bílý jogurt
Postup:
Žloutky utřeme s cukrem, přidáme pivo, koření, mouku a špetku soli. Nakonec vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Jablíčka oloupeme a pokrájíme na velká kolečka. Na pánvi rozehřejeme olej nebo přepuštěném máslo a na něm osmažíme dozlatova jablečná kolečka obalená v těstíčku. Hotové lívance můžete posypat vanilkovým cukrem nebo skořicovým cukrem.
Další možností je osmažit lívance v lívanečníku bez jablek – pouze těsto – a jablka nechat společně s cukrem, skořicí nebo oříšky zapéct zvlášť. Hotové lívance můžete ochutit zakysanou smetanou nebo bílým jogurtem, případně také sójovým bílým jogurtem.
Vepřové koleno na pivu s medem
Připravíme si:
- 2 ks vepřových kolen
- 1 litr černého piva
- 2 ks cibule
- 2 ks mrkve
- 1 ks petržele
- 3 kuličky nového koření
- 10 kuliček celého černého pepře
- 2 ks bobkového listu
- 1 – 2 litry vody dle potřeby
- 1 ks chilli papričky
- 100 g medu
- mořská sůl
Postup:
Vepřová kolena dáme do hrnce a zalijeme je pivem a vodou tak, aby byla celá ponořená. Přidáme očištěnou a nakrájenou zeleninu, cibuli, sůl a koření. Kolena takto uvaříme do měkka, přibližně hodinu až dvě. Po uvaření kolena necháme vychladnout a zbavíme je kostí. Vývar přecedíme a připravíme z něj šťávu na podlévání kolen při pečení, do které přidáme také med a chilli papričku.
Kolena podlijeme připravenou šťávou a necháme je buďto grilovat, nebo péct v troubě – dle toho, jaké máme možnosti. Hotová pečená kolena podáváme s čerstvou zeleninou a chlebem.
Kuřecí křidélka polévaná pivem
Připravíme si:
- 12 ks kuřecích křídel
- 4 lžíce olivového oleje
- 2 ks chilli papriček
- 4 stroužky česneku
- 2 lžičky grilovacího koření
- 1 tmavé pivo
Postup:
Připravíme si šťávu na podlévání kuřecích křidélek, a to z trochy piva česneku, chilli, grilovacího koření a oleje. Křidélka naložíme do této pikantní směsi a necháme je v lednici do druhého dne uležet. Maso lze pak upéct v troubě při 250°C nebo grilovat na grilu za stálého otáčení a podlévání pivem. Hotová pikantní kuřecí křidélka podáváme dle libosti s přílohou a čerstvou zeleninou.