Nepříjemné onemocnění, které hojně postihuje starší lidi, avšak velmi často se objevuje i u mladších osob. Revma má různé podoby, ale nejčastěji si jej představíme pod bolestmi kloubů, které jsou nateklé.
Signály upozorňující na revma
Revma je nemoc, která se dá těžko diagnostikovat, a proto dochází ke zpoždění léčby. Také bolesti často podceňujeme a neřešíme je, respektive použijeme nějakou z mastí na uvolnění, ale k lékaři jdeme až v poslední chvíli, když je bolest nesnesitelná a dlouhotrvající.
Ztuhlost
Po ránu naše tělo potřebuje chvíli, než se probere. Lidé trpící revmatem mají problém své tělo rozhýbat a to obzvláště v oblasti postiženého kloubu, kdy ztuhlost může trvat celý den.
Špatný cit nebo brnění v končetinách
Až bolestivé mravenčení v končetinách, které lze přirovnat k brnění po úderu do brňavky. Nejčastěji se projevuje v noci. Jedná se o syndrom karpálního tunelu, který je spjat s revmatem.
Zranění
Impuls, který může ukazovat na revma je zranění, které se špatně a dlouho hojí (např. vyvrtnutý kotník).
Další možné příznaky
Asi 20 % osob postižených revmatem trpí anémií neboli chudokrevností. U osob s revmatem se také může vyskytnout Sjögrenův syndrom, onemocnění, při kterém dochází k snížení produkce slin a slzných žláz, a následně suchým očím. Revma můžete pozorovat i na kůži jako revmatoidní uzly, což jsou podkožní bulky nejčastěji v oblasti bolestivých kloubů.
Bylinky, které vám pomohou v boji s revmatem
Jalovec obecný působí močopudně, užívá se vnitřně k pročištění vnitřních orgánů. Nepoužívejte jej, máte-li problémy s ledvinami nebo zánět močového měchýře! Užívá se několik bobulek za den, kdy postupně každou pečlivě rozžvýkáte. Je vhodný i na srdeční slabost a různé kožní nemoci. Užívá se i vnějším způsobem, a to jako přísada do posilujících koupelí.
Jalovec jako léčivé koření. Hodí se i na opary a proti bolestem zubů
Kopřiva dvoudomá, velmi důležitá rostlina pro osoby trpící revmatismem. Užívá se tzv. kopřivování (urtikace), kdy si utrhnete listy kopřivy a krouživými pohyby je roztíráte po postiženém místě, až zůstane jen zelená skvrna. Doporučuje se provést 2-3x během léta. Tak jako jalovec i kopřiva je močopudná, pijí se i kopřivové čaje.
Černý rybíz je velmi zdravý, obsahuje řadu vitamínů a minerálů důležitých pro naše tělo. Doporučuje se k posílení imunity a pro revmatiky je velmi důležitý ve všech svých podobách (samotné plody, kompot, šťáva, čaje…).
Řebříček obecný, léčivá rostlina, kterou údajně i bájný Achilles používal k léčení lidí, ale i koní. Z řebříčku se vaří čaje proti revmatismu, ale také dezinfikuje, pomáhá při žaludečních problémech a je močopudný. Pozor na předávkování, může způsobit silné bolesti hlavy nebo závratě! Provádí se i koupele z řebříčku, které pomáhají při problémech s revmatem, ale i na zlepšení nervů, povzbuzení a posílení organismu.
Smetánka lékařská je rostlinka, která na jaře roste skoro všude. Věděli jste, že čaj z pampelišky má velmi dobrý vliv na revmatismus, obzvláště na vazivové tkáně?
Šalvěj lékařská již zdomácněla na našich zahrádkách, avšak pochází ze středomoří. Je vhodná na revmatismus, dnu, ale také na řadu dalších nemocí a útrap (problémy s trávením, žlučník, játra, dýchací cesty, močové cesty – je močopudná)
Třezalka tečkovaná je snad rostlinou na všechno! Užívá se na revmatismus, játra, žlučník, ledviny, srdce, ale také působí na naše nervy a duši. Zlepšuje náladu. Znám je také třezalkový olej na revma, různé svalové bolesti, pohmožděniny, ale i popáleniny a různé rány.