S novou generací chytrých hodinek bude nemocným stačit jediný pohled na zápěstí, aby se dozvěděli aktuální výši hladiny cukru v krvi.
Cukrovka neboli diabetes je onemocnění, při kterém se v těle netvoří inzulín. To je hormon zodpovědný za vstup cukrů (sacharidů) ze stravy do buněk, kde se z nich uvolňuje energie. Inzulín musí být do těla dodáván uměle. Diabetik si musí pravidelně měřit hladinu cukru v krvi (glykemii), aby ji kompenzoval správným množstvím inzulínu. Doteď si nemocní měřili glykemii několikrát denně píchnutím do bříška prstu a změřením krevního cukru v kapce krve glukometrem.
Aktuální informace každých 5 minut
Výrobce chytrých hodinek Fitbit oznámil spolupráci se společností Dexcom, která nabízí senzor G5 Mobile pro měření hladiny glukózy v krvi. Od příštího roku tak bude možné sledovat aktuální hodnoty glukózy v krvi přímo na hodinkách Fitbit Ionic Smartwatch. Senzor, který se implantuje přímo pod kůži na břiše, aktualizuje informace o úrovni glykemie každých 5 minut. Nepříjemné píchání do prstu tak bude nutné už jen kvůli kalibraci senzoru.
Jak zhubnout při cukrovce? Znáte všechna úskalí a strategie, jak na to?
Řešení i pro Apple Watch
Senzor od Dexcomu je podporován také hodinkami Apple Watch, přesměrováním přes iPhone, se kterým komunikuje pomocí technologie Bluetooth. Počínaje letošní verzí hodinek Apple Watch už senzor komunikuje přímo s hodinkami.
Nejedná se bohužel o levnou záležitost. Balení obsahující 2 senzory, kde každý vydrží asi 3 měsíce, stojí v USA cca 900 USD. U nás se zatím neprodává, ale měla by to být pouze otázka času, protože starší verze senzoru v ČR dostupné jsou. Cena hodinek Fitbit Ionic je 300 USD, v ČR pak okolo 10 tisíc Kč.
Možnost sledovat aktuální hodnotu glykemie přímo na hodinkách je důležitým krokem ve zlepšování kvality života diabetiků. Celý proces kontroly hladiny cukru se tím výrazně zjednodušuje a umožňuje sledovat hladinu prakticky kontinuálně. Díky tomu se zvýší přesnost kompenzace glykemie pomocí inzulínu.