Rovnátka a jejich druhy. Která vám srovnají zuby a zároveň nebudou vidět?
Adéla Lišková
4. 7. 2017
Když se řekne rovnátka, drtíme většině z nás se vybaví klasické kovové zámky, zdobené křiklavými barevnými gumičkami, kterými nás zubaři strašili (a v mnoha případech nejen strašili). Mezi druhy zubních rovnátek ovšem patří i některé další. Které to jsou a jaké mají výhody a nevýhody?
Ne každý má to štěstí, že se narodí s dvěma řadami rovných bílých zubů bez chybičky. Zuby se mohou překrývat, anebo být naopak příliš daleko od sebe, kroutit se dozadu, dopředu a podobně. Téměř žádný nedostatek však není definitivní – k dokonalému úsměvu nám mohou pomoci právě rovnátka. Jaké existují druhy rovnátek?
Rovnátka – druhy
Zubní rovnátka můžeme rozdělit na fixní, tedy rovnátka na pevno, a snímací, tedy vyndavací. Snímací rovnátka se vyndávají při jídle, při čištění zubů, při sportu, případně se nosí pouze v noci. Každopádně vytvářejí tlak na zuby s cílem donutit je zaujmout chtěné místo pouze omezenou dobu, proto jsou méně účinná a léčba jimi trvá déle. Zároveň se proto i méně používají, nicméně v některých případech mohou být jedinou možnou volbou, své místo tedy mají.
Snímací rovnátka
Snímací rovnátka se používají k léčbě menších zubních vad, a to zejména u menších dětí, u kterých jsou zuby ještě ve fázi růstu. Často se využívají také jako doplňková léčba k fixním rovnátkům, ať už před jejich nasazením (předléčení), anebo po jejich sundání (tzv. retence). Jsou rovněž alternativou pro lidi, kteří z nějakých důvodů nemohou nebo nechtějí nosit fixní rovnátka.
Mezi výhody snímacích rovnátek patří nižší cena, snadnější ústní hygiena a také možnost je kdykoliv vyndat z úst. Kromě nižší účinnosti v porovnání s fixními rovnátky pak může být nevýhodou fakt, že je potřeba pokaždé při nasazování dbát na to, aby perfektně seděly, jinak se budou míjet účinkem. Pokud vás tlačí, anebo vám naopak padají, je nutné je nechat předělat. Je samozřejmě nutná také zodpovědnost pacienta, který musí dbát na pravidelné nošení.
Fixní rovnátka – druhy
Fixní rovnátka si oproti snímacím rovnátkům jen tak nevyndáte – jejich vyšší účinnost spočívá právě v tom, že je máte na zubech neustále (po určitou dobu). Druhů rovnátek napevno existuje několik, ovšem jedno mají společné – vyžadují úzkostlivou ústní hygienu, nejlépe speciálními kartáčky.
Tip: Vyzkoušejte neviditelná rovnátka od Světa rovnátek.
Fixní rovnátka se využívají k léčbě výraznějších zubních vad u dospělých i dětí, ale také například k narovnání zubů před nasazením korunek, můstků a podobně. A jaké tedy jsou druhy pevných rovnátek?
Jak si doma vybělit zuby? Jde to i bez chemie, jen s pomocí přírody
Druhy fixních rovnátek – zámky s gumičkami
Nejvíce používaným a také nejlevnějším druhem rovnátek jsou kovové zámky, které se na zuby lepí speciálním lepidlem, a dále jsou propojené drátem a připevněné gumičkami (děti obvykle volí barevné provedení). Jejich nevýhodou je, že jsou poměrně dost vidět. Méně nápadnou a dražší variantou jsou pak průhledné keramické zámky, ovšem i ty jsou dost znatelné, navíc často rychle zežloutnou. Rovnátky se zámky jsou nicméně velmi účinné a spolehlivé.
Druhy fixních rovnátek – neviditelná rovnátka
Komu by vadila přílišná viditelnost rovnátek se zámky, může sáhnout po linguálních rovnátkách – typu „incognito“, které se připevňují na vnitřní stranu zubů. Účinnost a doba léčby je přibližně stejná jako u zámků (u kvalitnějších incognito bývá i o něco kratší), ovšem jsou výrazně dražší. Obvykle se totiž vyrábějí ze slitin zlata.
Linguální rovnátka jsou spásou zejména pro lidi, kteří si například kvůli profesi nemohou dovolit nosit viditelná rovnátka – incognito nejsou vidět prakticky vůbec. Mezi jejich nevýhody patří obtížnější čištění a bolestivější nošení (zejména zpočátku).