Menu
WomanOnly
Vánoce

Rozhovor s Václavem Vydrou: Děti poznají samy, že Ježíšek neexistuje

Redakce

Redakce

20. 11. 2014

Václav Vydra je patronem projektu Český Ježíšek a při této příležitosti jsme jej vyzpovídali, jak sám prožívá vánoční svátky. 

 

Jsou podle vašeho názoru Vánoce už příliš komerčními svátky, nebo mají stále ve vědomí lidí přece jen jiný obsah? Jaký?

Jsou hodně komerční, ale asi záleží na každé jednotlivé rodině a člověku, jak si chce Vánoce užít. Jestli utratit co nejvíc peněz a času s nervy v kýblu, nebo si vychutnat atmosféru, pobýt se svými blízkými a odpočinout si od nesvátečního shonu.

Co pro vás osobně Vánoce znamenají? Převažuje únava z předvánočního úklidu a chaosu, či jiné pocity? Prostě jak Vánoce prožíváte?

Už dávno je nevnímám jako období chaosu a úklidu, ale jako den, dva, kdy bych mohl mít víc času, který mohu strávit, jak je mi zrovna libo.

Prožívají podle vás ženy Vánoce jinak než muži? Pokud ano, čím to je?

Nemyslím, možná jen mají větší touhu vytvořit sváteční prostředí.

Myslíte si, že se dnes Vánoce slaví jinak než v době, kdy jste byl sám malým dítětem?

Nevím. Ale i v naší rodině je to trochu jiné. Když jsem já byl malý, Vánoce se u nás slavily v širším rodinném kruhu. Tak jsme se sešli vlastně vždycky jen jednou za rok. Bylo to hodně výjimečné.

Kdy nastává ten správný okamžik říci dítěti, že Ježíšek vlastně neexistuje? Jak vy osobně jste to řekl vašim dětem?

Nemyslím, že je nutné mu to říkat. Přijde na to samo. Stejně tak, jako to rodiče neřekli mě, ani já jsem to s našimi dětmi neřešil. Pochopily to samy.

Domníváte se, že v českých rodinách existuje svár Ježíšek versus Santa? Máte pocit, že spíše Ježíšek patří do našeho kulturního vědomí, nebo se domníváte, že v globálním světě je jedno, pod čí patronací tyto svátky oslavíme?

Pro mě je u nás jednoznačně Ježíšek. Nevím, proč by to měl být v našich končinách někdo jiný.

V rámci projektu Český Ježíšek jsme si dovolili Ježíška personifikovat jako pohádkovou figurku s vlastním světem, děti mu v celostátní anketě daly podobu roztomilého klučíka, oproštěného od náboženského pojetí. Nepovažujete to za porušení jistých zvyklostí, nebo se naopak domníváte, že jeho zcivilnění je vhodnou cestou k popularizaci českých tradic?

Myslím, že je jedno, jakou má personifikaci. Pro každého je takový, jak si ho dokáže představit.

V našem projektu píší děti, ale i dospělí, Ježíškovi a on každému odpoví, přičemž adresně a konkrétně reaguje na vše, co se v dopisech objeví. Máte nápad, na jaké problémy by se měl Ježíšek ve svých dopisech zaměřit?

Nevím, ale asi by to neměly být hmotné věci.

Protože je český Ježíšek náš kamarád, plní přání i našim přátelům. Zkuste mu tedy i vy nyní napsat nějaké své, inu, třeba i tajné přání. My se pokusíme zařídit, aby vám Ježíšek toto přání splnil.

Chtěl bych, aby lidé byli empatičtí ke všem tvorům, se kterými sdílíme naši planetu. A těm, kteří žijí s námi, se snažili poskytnout možnost žít jejich spokojený život co nejbližší jejich přirozeným potřebám. Ať už jsou to koně, psi, kočky, nebo třeba rybičky. A to jsem zvědavej, jak to uděláte….(smích)

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rozhovor s Václavem Vydrou: Děti poznají samy, že Ježíšek neexistuje