Patříte mezi milovníky rozinek, anebo je z bábovky vydloubáváte? Rozinky jsou oblíbenou součástí sladkého pečiva, třeba takovou vánočku si bez nich jen těžko dokážeme představit. A přestože se nám zdají tak obyčejné, jsou neobyčejně zdravé. Zatímco někteří z nás je už od dětství nemusí, jiní je milují a pojídají – třeba v ovesné kaši. Zajímá vás, jak se vlastně správně pojmenovávají? Rozinky, nebo hrozinky?
Jak se píše slovo rozinky?
Podle pravidel českého pravopisu je obojí správně. Slovo hrozinky je odvozené od hroznů, ze kterých pocházejí. Jedná se přece o sušené kuličky hroznového vína. Zjednodušený tvar rozinky zase pochází z německého slova Rosine, anebo francouzského raisin. Při psané formě tedy můžete používat oba tvary.
Nesířené rozinky jsou zdravější
Rozinky se dají sehnat ve kterémkoliv obchodě s potravinami, volit si ale můžete raději ty nesířené. Sířené rozinky poznáte podle charakteristického pachu, a především nažloutlé barvy. Tato procedura se dělává kvůli tomu, aby rozinky nenapadla plíseň, proto je vždy dobré je před použitím raději omýt nebo namočit, a poté vodu slít. Nesířené rozinky jsou mnohem přirozenější a chutnější, jejich barva bývá výhradně tmavá.
Sultánky nebo korintky?
Protože také existuje velké množství druhů rozinek, můžete se setkat s různou chutí i velikostmi. Oblíbené jsou například sultánky, jumbo, korintky nebo damascenky. Obvykle se používají do bábovek, buchet, koláčů, vánoček, na výrobu vánočního cukroví, do tvarohové náplně, anebo třeba do kaší všeho druhu.
Rozinky místo sladkostí pro děti
Pokud nechcete dětem dávat zrovna čokoládu či jiné sladkosti, můžete jim nabídnout právě rozinky. Jsou maličké, chutné a zdravé. Člověk se jich tedy rozhodně nepřejí. Proto si je můžete nasypat do malé mističky, třeba k televizi, anebo k odpolední kávě. Jejich další nespornou výhodou je to, že jsou levné a je jich všude dost. Konzumují se hlavně přes zimní období.
Může pes rozinky?
Pokud byste je však chtěli dávat i domácím mazlíčkům, rychle na to zapomeňte. Obecně se ví, že jsou pro psy i kočky nevhodné a toxické. Ostatně už pro svou sladkost a velký obsah sacharidů nejsou pro pejsky vhodné.
Co obsahují rozinky?
Rozinky obsahují vlákninu a spoustu antioxidantů, v menším množství vitamíny skupiny B, vitamín A, E i C, ale především obsahují dostatek železa, proto se doporučují při chudokrevnosti a ženám v době menstruace nebo po porodu. Celkově mají protizánětlivé účinky a potlačují růst nežádoucích bakterií.
Olej z hroznových jader pro alergiky
Velice zdravý je také olej z hroznových jader, který má rovněž skvělé protizánětlivé účinky, příznivě působí při alergiích, histaminové intoleranci a atopickém ekzému. Navíc se dá na něm i výborně smažit, protože má vysoký stupeň kouřivosti. Bonusem je i jeho vynikající nasládlá chuť.
Histaminová intolerance trápí hlavně ženy a děti. Kterým potravinám se vyhnout?
Hroznová šťáva proti rakovině
Kromě sušených plodů a oleje z jader je zdraví velmi prospěšná a bohatá na železo a oxidanty i hroznová šťáva, tedy čerstvá šťáva vylisovaná z hroznů. Celkově detoxikuje, napumpuje tělo vitamíny a energií, doporučuje se také u vážně nemocných, například s rakovinou, a u pacientů v rekonvalescenci. Dopřát si ji mohou děti, těhotné a kojící maminky, ženy po porodu i senioři.
Nemusíte být zrovna pijáky oblíbeného vína – fermentovaných hroznů, na jehož zdravotní účinky, se kromě rizika závislosti pějí ódy. Bohatě postačí i hroznová šťáva a tím pádem jde riziko závislosti zcela stranou. Navíc co si budeme povídat, i ta hroznová šťáva přece naprosto skvěle chutná!