Rozšíření genitálního herpesu stále stoupá. Co je dobré o něm vědět?
Jana Albrechtová
5. 3. 2018
„Raději ti pusu dávat nebudu, mám opar, vidíš?“ V domnění, že jste šťastlivec nebojácně řeknete: „To mně nevadí, mně se zimy nedělají.“ Ovšem, to ještě neznamená, že v sobě ten oparový virus nemáte.
Dva typy
Herpes je onemocněním způsobeným virem herpes simples (HSV), který se u lidí objevuje ve dvou typech:
- HSV-1, který způsobuje obvykle orální herpes, zima, opar, který se projevuje bolákem na rtech nebo okolo úst.
- HSV-2 je druhý typ, který způsobuje především genitální herpes a projevuje se oparem v genitální oblasti.
Píšeme obvykle, jelikož dříve náctiletí nezačínali tak brzy s orálním sexem, a tudíž se mělo za to, že HSV-1 genitální herpes nezpůsobuje, nicméně, nyní již víme, že tomu tak není. U nás tomu bude podobně jako ve Spojených státech, kde jedna pětina mladých ve věku 12 let a více, je infikováno virem HSV-2, který ano, způsobuje genitální herpes. Odhaduje se při tom, že přibližně 90 % z nich nemá o této nákaze ani ponětí.
Obecně je herpesem nakaženo více žen než mužů – jedna ze čtyř žen v porovnání s jedním z pěti mužů. Proč tomu tak je? Jedním z důvodů může být, že virus snadněji infikuje ženské genitálie než mužské. Čím starší lidé jsou, tím častější genitální herpes se u nich vyskytuje a čím více partnerů za život vystřídají, tím riziko vzniku herpesu úměrně také stoupá.
Jak se HSV šíří?
HSV-1 se obvykle přenáší z osoby na osobu polibkem. HSV-1 může být taktéž přenesen z úst na genitálie při orálním sexu, jestliže se nákaza objeví na genitáliích, již to není orální herpes, třebaže jej způsobí HSV-1, ale genitální herpes, jelikož se objevuje na genitáliích.
HSV-2 se nejčastěji přenáší vaginálním či análním sexem. Nicméně je tomu úplně stejně jako u HSV-1. HSV-2 může taktéž infikovat z genitálií orální oblast druhého člověka. Takže opět se z původně genitálního herpesu stává orální herpes, třebaže jej způsobil vir HSV-2, který nejčastěji způsobuje genitální herpes.
HSV-2 nepřežije dlouho bez živoucího povrchu, takže riziko, že byste jej mohli dostat z toaletního prkénka nebo z vany, je dosti nepravděpodobné. Nejčastěji jej také přenáší právě ti, kteří nevědí o tom, že genitální herpes mají, jelikož ten se nemusí projevit boláky a jakýmikoli jinými symptomy, které opar doprovázejí.
Je genitální herpes nebezpečný?
HSV-2 často projevuje pouze mírnými příznaky a většina lidí ani nepozná, že HSV-2 trpí, protože se prostě žádný vřídek nikde neukáže. Nepříjemnost nastává v případech, kdy se vřídek objeví, který je poté velmi bolestivý. Zvláště pak lidé se slabým imunitním systémem HSV-2 často padnou za oběť. Genitální herpes není nebezpečný, je jen nepříjemný a mnoho lidí kvůli němu trpí psychickou újmou.
Nebezpečí při porodu
Avšak genitální herpes může být velmi nebezpečný pro nenarozené dítě. Jestliže se tedy žena chystá rodit a má herpes, přistupuje se při porodu k císařskému řezu, aby dítě nedošlo s herpesem do přímého kontaktu.
HSV-2 a HIV
Co se týče vztahu HSV-2 a HIV, zde existuje nebezpečí v tom ohledu, že herpes dělá lidi náchylnější k HIV infekci a činí tak HIV nakažené ještě více infekční.
Jak poznám, že mám herpes?
Buď to nepoznáte vůbec, nebo to poznáte určitě. Jak jsme se již zmínili na začátku – většina lidí si infekce skutečně není vědoma, nicméně pokud se herpes rozhodne projevit, určitě jej poznáte. Během dvou týdnů po nákaze se obvykle objeví typické léze pro opar, které se vytratí během dvou až čtyř týdnů. Anebo se také vytratit nemusí a může se objevit druhý výsev lézí, pocit jako by na vás něco lezlo – horečka, zduřelé uzliny. Někdy mohou být příznaky tak mírné, že i když se něco objeví, lidé si projevy často spletou s hmyzím kousnutím nebo vyrážkou.
Pokud to nepoznáte vy, pozná to lékař, který případný vřed diagnostikuje vizuálně anebo si vezme vzorek z boláku a nechá jej testovat na přítomnost viru.
Existuje nějaký lék na herpes?
Bohužel, to neexistuje, nicméně anti virální léčiva mohou zkrátit dobu trvání výsevu anebo mu předejít.
Jak se před infekcí tedy bránit?
Používáním kondomů. Nicméně, upřímně, ani toto vás na 100 % od herpesu neochrání. Nepokryje-li kondom vyrážku a ta vyrážka se dotkne vaší kůže, může dojít k nákaze. Pokud se herpes u vás nebo u vašeho partnera objevil, měli byste s pohlavním stykem raději počkat až do doby, kdy opar zmizí.
Mohu mít sex i když mám zrovna genitální opar?
Můžete žít plnohodnotným sexuálním životem i s genitálním herpesem, třebaže s ním to budete mít teď komplikovanější, než jak jste byli zvyklí bez něj. Nyní musíte dávat pozor na to, co a kdy děláte. Vyhněte se raději vaginálnímu, análnímu anebo orálnímu sexu, když se vám genitální herpes objeví anebo když budete cítit, že se objevuje. Můžete mít pohlavní styk i během výronu herpesu, nicméně váš partner o tom musí vědět a akceptovat váš stav.
Nutné je, abyste si oba uvědomili, že i váš parter může být nakažený, jen pouze nemá žádné symptomy či vředy.
Co podporuje genitální herpes?
Jednoduše řečeno: STRES. A samozřejmě nejen stres, ale také třeba:
- Hormony (hormonální změny během menstruačního cyklu)
- Operace (trauma pro tělo z toho, že vás čeká operace)
- Oslabený imunitní systém – lidé po chemoterapii nebo lidé s HIV mají oslabený imunitní systém a výskyt nejen genitálních oparů, je u nich velmi častý.
- Máte strach z létání letadlem? Další důvod, další stres.
Co se s tím dá dělat?
Mějte dostatek spánku
Čím více odpočatí budete, tím lépe se vám bude stres zvládat. Většina lidí potřebuje 8 hodin spánku, aby dokázali normálně fungovat. Každý máme však své individuální potřeby, někdo potřebuje spát déle než osm hodin, někomu stačí i méně.
Zaměřte se na svůj jídelníček
Zkontrolujte si, zda váš jídelníček skutečně obsahuje všechny živiny, které vaše tělo potřebuje, aby bylo zdravé a silné. Snažte se jíst hodně ovoce a zeleniny, omezte cukr, tučná nezdravá jídla a hlavně sladké nápoje. Pokud pijete hodně alkoholu či kávy, rozhodně uberte, nebo dokonce přestaňte s jejich konzumací.
Cvičte
Fyzická aktivita je skutečně výborným uvolňujícím prostředkem. Pozor, nedělejte to však z donucení. Musí vás to bavit. Nesmíte mít pocit, jako byste šli na popravu, kdykoli chytnete za kliku od dveří posilovny.
Nestraňte se ostatních
Možná jste tak vystresovaní, tak znechucení, že byste nejraději zůstali doma a nikam s přáteli nešli. Ale pokud je dobrá zábava a jste venku s lidmi, které máte rádi, pomohou vám zapomenout alespoň na chvíli na vaše trápení. Možná vám také pomůže, když se někomu blízkému svěříte. Ale opravdu blízkému, jelikož ne každý pochopí čím vlastně procházíte a třebaže tento člověk sám může mít být nakažený HSV, může vaši pověst pošpinit, třebaže se ve své podstatě nejedná o nic, za co byste se měli stydět, jen ta lidská nevědomost bývá častou zkázou.
Relaxujte
Zkuste to. Občas pomáhá úplně vypnout, celým svým tělem se zaposlouchat do hudby, koukat ven z okna nebo prostě plést svetr. Mimochodem, co takhle jóga? Přemýšleli jste již o ní? Ta také pomáhá nejen s fyzickými, ale i duševními bolístky.
Nikdy, opravdu nikdy…
- Nesahejte na partnera rukou, které jste se dotkli oparu, vždy si umyjte ruce.
- Si nesahejte neumytými prsty od herpesu do očí (a ani nikomu jinému).
Věděli jste, že…
- Ve Spojených státech častěji herpesem trpí Afroameričané (45,9 %) než běloši (17,6 %).
- Od 70. let se počet Američanů nakažených herpesem zvýšil o 30 %, přičemž nejvíce se nachází u mladých lidí bílé pleti ve věku 12 – 19 let, kde je počet nakažených až 5x vyšší, než byl před 20 lety.