Rukola a její léčivé účinky. Vypěstujte si ji v květináči!
Taťána Kročková
18. 7. 2021
Rukola neboli roketa setá (Eruca sativa) má vynikající štiplavou chuť a bývá zpestřením každého letního zeleninového salátu. Odkud vlastně pochází, jak se dá vypěstovat a jakým obsahem léčivých látek nás může překvapit?
Určitě znáte podélné, zubaté lístečky vynikající peprné, štiplavé chuti, které najdete v mnoha zeleninových přílohách v restauracích, nebo salátech. Rukolu si můžete zakoupit v takřka každém obchodě s ovocem a zeleninou, anebo vypěstovat doma v květináči – a samozřejmě také na zahrádce.
Rukola – pěstování
Lístečky rukoly připomínají trochu pampeliškové listy, jen jsou menší. Po chuťové stránce mají i ony lehce nahořklou, kořenitou, štiplavou chuť, která vás rozhodně nezklame. Vypěstovat rukolu si můžete na vatě, anebo v květináči. Stačí jen si zakoupit bio rukola semínka. Pokud si budete chtít rukolu zasadit na zahrádce, zasaďte hned zjara semínka přímo do řádků do půdy. Rukola potřebuje dostatek vlhkosti, světlé a slunečné místo. Bez problémů přezimuje v půdě, aby vás hned na jaře překvapila novými lístečky.
Rukola na vatě vyžaduje pouze vlhkost a krásně vám vyklíčí. Pozor jen dávejte, aby vata nezůstala příliš suchá, anebo naopak – semínka by vám pak snadno zplesnivěla.
Rukolu můžete sklízet už po 14 dnech od vysetí semínek. Mladé lístky do 15 cm bývají nejchutnější a nejzdravější! Rukolu je také nejlepší konzumovat čerstvou, omytou a studenou, stejně jako salát! Tak si uchovává nejvíce vitamínů a minerálů. Nejčastěji se konzumují listy, ale z rukoly se využívají také semena, z nichž se lisuje olej bohatý na mastné kyseliny.
Rukola – účinky
Rukola obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Jsou to především vitamín C, E, K, betakaroten, dále kyselina listová. Z prvků pak hořčík, železo, zinek, selen, fosfor.
Má výrazné detoxikační účinky, dodává tělu potřebné vitamín a minerály, je močopudná, čistí krev, podporuje dobré trávení – prospívá zejména žlučníku a játrům, mírně projímá a podporuje chuť k jídlu. Celkově podporuje správnou funkci imunitního systému, celkovou vitalitu a také údajně působí jako afrodiziakum. Rovněž snižuje hladinu cukru v krvi, cholesterol i krevní tlak. Hodí se i při anémii.
Olej z rokety seté
Olej z rukoly – 100 % olej z rokety seté obsahuje tyto esenciální mastné kyseliny: linoleová 14,7 %, linolová 8,3 %, eikosenová 7,4 % , dále pak nenasycenou mastnou kyselinu erukovou 44,7 % a kyselinu olejovou 15,1% a nasycenou kyselinu palmitovou 5,1 %. V případě kyseliny erukové je třeba dbát na konzumaci jejího omezeného množství.
Rukola v kuchyni
Rukola se hodí do salátu a jako zeleninová příloha. Skvěle chutná v kombinaci s pečeným nebo grilovaným masem (zvěřina, jehněčí, ryby – pstruh, losos), různými druhy zralých sýrů a vínem. Výrazná je i v kombinaci s avokádem v salátu, anebo s rajčaty.
Rukolu můžete také nasekat nadrobno a smíchat ji se šťouchanými bramborami, kterým dodá vynikající pikantní chuť. Zajímavé může být i přidat rukolu do zeleninového smoothie, nebo ji samostatně rozmixovat a v malém množství přidat do zálivek, studených omáček a dipů.
Rukola jednoznačně vylepší obyčejné těstoviny k večeři, například v kombinaci s parmazánem a šunkou může být naprosto vynikající!
Rukola a rajčata mohou tvořit základní složku vašeho tuňákového salátu, který může být lehkou a studenou alternativou rychlého pozdního oběda v parném létě!