Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Rulík zlomocný používaly ženy pro sexy pohled, vy to však nezkoušejte

Rulík zlomocný je známá prudce jedovatá rostlina, která se odpradávna využívala k magickým účelům. Patří mezi halucinogeny, se kterými si neradno zahrávat. Jak rulík vypadá a proč bychom měli kolem něj, pokud ho náhodou někde v přírodě objevíme, chodit po špičkách?

Rulík zlomocný způsobuje nejčastější otravy

Rulík zlomocný (Atropa belladonna) je majestátní rostlina, která může dosahovat výšky až skoro dvou metrů. Je to trvalka. Kvete v létě, od června do srpna. Patří mezi lilkovité rostliny, má trubkovité květy a plodem je černá bobule v kalichu, která vypadá jako perla v poháru. Vyskytuje se po celé Evropě na pasekách a okrajích lesů. Lidově se mu říká například vlčí oko, vlčí jahoda nebo čertova třešeň.

Protože se jedná o jedovatou rostlinu s mocným magickým účinkem, je třeba se jí při nálezu raději vyhnout a zejména poučit děti, aby na rulík nesahaly a v žádném případě se nepokoušely sbírat a jíst jeho lákavé bobule. Jsou známy případy mnoha otrav, protože rulík dělá čest svému jménu a je opravdu zlomocný!

Hlavní výhody homeopatik. Uzdravujte se bez vedlejších účinků

Co rulík obsahuje?

Rulík zlomocný obsahuje spoustu látek, které mají halucinogenní a na organismus silně toxický účinek. Především jsou to alkaloidy hyoscyamin, atropin, skopolamin. Nejvíce tropanový alkaloidů obsahuje kořen rulíku a také jeho bobule, v listech je jich o něco méně. Tyto látky nakonec způsobují ochrnutí nervů, utlumují srdeční činnost a zastavují dech, což vede k rychlé smrti. Uvádí se, že pro malé dítě mohou být smrtelné již tři bobule rulíku, u zdravého dospělého člověka přibližně deset.

Hyoscyamin vyvolává euforii a sexuální vzrušení, umocňuje analgetický účinek, skopolamin narušuje psychiku a paměť, atropin pak způsobuje značné psychické rozrušení a halucinace. Všechny tyto alkaloidy mají dost podobné projevy a celou řadu velmi nepříjemných účinků na organismus. Jednotlivé látky se z podobných prudce jedovatých lilkovitých rostlin (například jsou to durman, blín, mandragora, …) získávají k ryze lékařským účelům a pro výhradní výrobu léků.

Atropin jako kapky do očí

Protože atropin bezvadně rozšiřuje zorničky, vyráběly se z něj kapky do očí za tímto účelem. Takzvaně rozkapané oči usnadňují očním lékařům řadu vyšetření. Rozkapání očí atropinem by se ale mělo používat pouze jednorázově či krátkodobě, přece jenom jde o halucinogenní drogu a toxický jed a tyto kapky mají spoustu nežádoucích účinků a kontraindikací i rizikových indikací s jinými léčivy.

Z historie se ale ví, že atropin z rulíku zlomocného si ve Španělsku kapaly dívky a dámy do očí záměrně proto, aby měly krásné a rozšířené zorničky, což bylo tehdejším znakem krásy. Odtud také pochází latinský název rulíku – bella donna (krásná paní). Sice toho moc neviděly a jejich vidění bylo rozmazané a oči silně citlivé na světlo, byly intoxikované a hrozily jim záněty očí, ale co naplat, pro krásu všechno.

Muškátový oříšek je halucinogen. V kuchyni s ním šetřete!

Co způsobuje rulík a jaké jsou příznaky otravy

Mezi typické příznaky otravy rulíkem patří:

  • zrychlený tep
  • zrudnutí obličeje
  • pocit horka a sucha, vyschnutí sliznic
  • ztuhnutí až ochrnutí svalů
  • sexuální vzrušení
  • psychické rozrušení
  • euforie, která se prohlubuje dále až k opačnému stavu propadu psychiky do hlubin pekla
  • silné rozšíření zorniček
  • zmatenost, dezorientace
  • halucinace (pocit létání, vznášení se, sluchové, čichové, zrakové halucinace,…)
  • může se objevit i zuřivost, křeče, silná agresivita a nekontrolovatelné chování
  • závratě
  • nevolnost
  • nastává útlum srdeční činnosti
  • chladné končetiny
  • ochrnutí svalů a nervů
  • obtíže s polykáním
  • ochrnutí dýchacího centra
  • kóma
  • smrt

Protijed při otravě rulíkem zlomocným

Při otravě rulíkem se dá použít jako protijed pilokarpin nebo fyzostigmin. Jsou to alkaloidy, které mají v těle opačný účinek. Pilokarpin se získává z amerického keře rodu Pilocarpus, fyzostigmin neboli eserin obsahují semena puchýřnatce jedovatého. Používá se například k léčbě Alzheimerovy choroby nebo onemocnění myasthenia gravis.

Durman byl spojován s čarodějnictvím. Na zahradě před ním chraňte děti

Mandragora pro plodnost a do nápoje lásky. Funguje ale jen ta z šibeničního vrchu

Rulík zlomocný v magii

Rulík spolu s dalšími halucinogenními lilkovitými rostlinami – durmanem, blínem či mandragorou patřil mezi čarodějné a magické rostliny. Z rulíku se údajně připravovala čarodějná mast vyvolávající pocity létání, obdobně jako například z muchomůrky červené. Rulík byl spojován s čarodějnictvím i s inkvizičními procesy, proto když byl obžalované „čarodějnici” podán extrakt z rulíku, důkazy a přiznání pak byly o to viditelnější a průkaznější.

8 jídel, která fungují jako afrodiziakum

Rulík zlomocný podle Mathioliho herbáře

„Kdo by pojedl jahody nebo zrna tohoto lilku, tak se zblázní a ztřeští, jako by byl posedlý ďáblem, anebo jistě bude uveden v těžký a hluboký spánek, a já sám jsem si toho vědom, že některé děti zemřely, poživše těchto jahod místo vína, neboť jsou velmi pěkné a rozkošné na pohled, takže nevědomého člověka mohou snadno k tomu svábiti a svésti, aby je jedl.

Kdo by náhodou pojedl tyto jahody, má ihned píti medovou břečku a je vydáviti a to učiniti několikráte,” píše Mathioli.

Atropa belladonna jako homeopatikum

Rulíku zlomocného se ale úspěšně využívá v homeopatii. Naředěný rulík je zcela neškodný a navíc léčí přesně ty příznaky, které vyvolává. Lék Atropa belladonna se využívá hlavně u horečky s blouzněním, která má své typické příznaky, u infekčních chorob a mnoha dalších nemocí. Lék vám může ideálně doporučit zkušený homeopat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rulík zlomocný používaly ženy pro sexy pohled, vy to však nezkoušejte