Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Růst vlasů. Co dělat, když vlasy rostou příliš pomalu?

Redakce

Redakce

30. 5. 2018

Kdo by nechtěl mít krásné a husté vlasy? Většina z nás ovšem tento dar nemá. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak intenzivně podpořit růst vlasů! Poradíme vám, jak mít vlasy silné, dlouhé a zdravé co možná nejdříve!

Jaký je průměrný růst vlasů za měsíc?

Růst vlasů je způsoben rozdělováním buněk a s tím úzce souvisí i růstový cyklus vlasů. Nové buňky doslova vytlačují vlas dopředu a tím ho prodlužují. Nová hmota vlasu přibývá u kořínku.

Rychlost růstu závisí na rychlosti rozdělování buněk. Většinou se jedná přibližně o 1,25 cm za měsíc a tedy kolem 15 cm za rok. Rychlost růstu může zpomalit s přibývajícím věkem – v některých případech až na 0,25 cm za měsíc. Na zdravé hlavě vyrůstá průměrně 100 000 vlasů. Životnost (1 vlasový cyklus) vlasu trvá od 1 do 6 let. Vlas pak vypadne a je nahrazen novým vlasem. Lidem vypadává denně okolo 30 – 50 vlasů. Pokud přesahuje počet vypadnutých vlasů za den 100, je třeba zvýšit pozornost. Stav, kdy nejsou vypadlé vlasy nahrazovány novými, se označuje jako plešatění.

Kožní nemoci hlavy, které se skrývají pod našimi vlasy. Čím možná trpíte?

Kde rostou vlasy nejrychleji?

Vlasy rostou stejnou rychlostí na celé hlavě. Možná si myslíte, že ofina roste rychleji, než vlasy na jiných částech hlavy, ale je to pouze iluze. Aby byly vlasy zdravé a vypadaly co nejlépe, je potřeba, aby proběhl celý proces růstu. To příliš urychlit nejde. Nemá smysl porovnávat rychlost růstu vašich vlasů s rychlostí růstu vlasů někoho jiného. Každému rostou vlasy jinak rychle. Je dost dobře možné, že vám vlasy rostou rychleji, než si myslíte. A navíc, ne každý si přeje, aby mu rostly vlasy rychleji. Např. pokud si někdo barví vlasy nebo nosí dlouhodobě krátký sestřih, určitě by preferoval pomalejší růst vlasů.

Rychlost růstu vlasů

Je potřeba rozlišovat rychlost růstu vlasů a fázi růstu vlasů. Podobně jako počet vlasů, je nám dána už při narození také rychlost růstu vlasů. Za den vyroste vlas o 0,3 až 0,4 mm. Někomu rostou vlasy i rychleji. V mládí obvykle rostou vlasy dobře a udržují si svůj cyklus. S věkem rostou čím dál tím pomaleji, mění kvalitu a zkracuje se období aktivního růstu. Urychlení procesu růstu není možné, neboť je rychlost růstu geneticky podmíněná.

Fáze růstu vlasů

Fáze růstu vlasu označuje, jak dlouho (kolik let) vlas poroste a pohybuje se od 1 do 6 let, výjimečně až 10 let. Fáze růstu předurčuje, jak dlouhé vlasy doopravdy můžeme mít, podobně jako je u psů daná délka srsti (krátkosrstá x dlouhosrstá plemena). Každý vlas prochází životním cyklem.

Fáze růstového cyklu vlasů

Vlasový cyklus se skládá ze 3 fází. Anagen je fáze růstu. Čím déle se vlas nachází v této fázi, tím může vyrůst do větší délky. Druhou fází růstu vlasů je katagen, kdy dochází k regresi, zastavení růstu. Nakonec přichází tzv. telogen, klidová fáze, která trvá cca 3 měsíce. Dlouhá léta si odborníci mysleli, že vypadávání vlasů je součástí telogenu. Oficiální název fáze vypadávání je označována jako exogenní fáze. Poté co vlas vypadne, roste už na jeho místě vlas nový.

Růst vlasů

Cílem moderní vědy je prodloužit aktivní fázi růstu vlasů a zároveň i prodloužit setrvání vlasů v klidovém režimu. Bohužel opačným směrem je to mnohem jednodušší. Některé léky či nemoci ovlivňují vlas přímo v jeho základu a způsobí, že se jeho růst předčasně zastaví a vlas vypadne. Fázi růstu vlasů však ovlivňují i další faktory, jako například hormonální systém, výživa, stres, onemocnění atd. Někdy je předčasné vypadávání vlasů známkou zdravotního problému, např. onemocnění štítné žlázy.

Dnes jsou na trhu dostupné léky proti předčasnému stárnutí a vypadávání vlasů. Můžete vyzkoušet také přírodní látky, kterými byste prodloužili.

Jak nastartovat růst vlasů? Pomohou jak vhodné doplňky stravy, tak masáž hlavy

Jak podpořit rychlejší růst vlasů přírodně

Ať už si přejete podpořit růst vlasů, resp. prodloužit aktivní fázi růstu a zároveň prodloužit setvrání vlasů v klidovém režimu, z jakéhokoli důvodu, bude se vám hodit několik dobrých rad. Existuje také mnoho tzv. babských rad, jak urychlit růst vlasů. Zde je několik tipů, jak oživit jejich vzhled a urychlit růst, anižbyste museli pročítat diskuze.

Stravujte se správně, abyste podpořili růst vlasů

Konzumujte hodně ovoce, zeleniny, ořechů, bílého masa a ryb. Vlasy jsou složeny z velké části z proteinu. Ujistěte se, že ho přijímáte v dostatečném množství. Lidé, kteří ztratili hodně na váze, mohou zjistit, že jim vlasy slábnou a řídnou. Důvodem je právě nedostatek proteinů v těle. Kromě masa, obsahují proteiny také vajíčka, sójové produkty, fazole a ořechy. Tato jídla pomohou ke zdravé produkci keratinu, který je dalším stavebním prvkem vlasů.

Přijímejte správné druhy tuků

Tuky vám pomohou lépe vstřebat vitamíny a minerály, které jsou potřebné pro zdravou vlasovou produkci, zejména vitamin A, D, E a K. Konzumujte co nejméně živočišných tuků z masa a margarínů. Dejte přednost omega 3 v rostlinných olejích a másle. Důležitá je také konzumace vitamínů skupiny B, které jsou obsaženy např. v rybím tuku.

Jak zrychlit růst vlasů? Připravte si doma kúru z červené cibule

Železo

Železo je zodpovědné za distribuci kyslíku v těle. Vlasové folikuly nedostatkem železa trpí. Není vhodné konzumovat červené maso, které je na železo bohaté, příliš často. Raději si kupte potravinové doplňky s obsahem železa v lékárně či drogerii. Přírodní alternativou je např. floradix či jiné bylinné přípravky, které jsou vhodné i pro děti. Ty totiž železo ve velké míře také potřebují.

Zinek

Zinek asistuje při opravě tkání. Zajišťuje mimo jiné také to, že fungují mazové žlázy kolem folikulů správně. Pokud si přejete mít příjem zinku pod kontrolou, opět je vhodné zakoupit preparát v lékárně. Zinek a železo, to jsou ty nejzákladnější doplňkové tablety na růst vlasů.

Vitamín C

Nedostatek vitaminu C může způsobit, že jsou vlasy slabší, bez lesku a poškozené. Vitamín C podporuje tvorbu kolagenu, který je rozhodující pro růst vlasů. Tělo si neumí vytvářet vitamín C a je potřeba jej dodávat externě. Konzumujte pravidelně citrusy, brokolici, špenát, paprika atd. Doporučuje se přijímat až 90 mg vitamínu C denně.

Vlasové hnojivo. Nejlepší nástroj jak posílit růst vlasů

Pijte více vody

Dostatečná hydratace je potřebná pro zdravý růst vlasů. Vypijte denně minimálně 2 litry vody a poznáte ten rozdíl.

Nyní se podíváme, jak urychlit růst vlasů doma.

Neničte své vlasy špatným stylingem

Vlasy a pokožku hlavy je vhodné držet v suchu, čímž můžeme zamezit rozvoji různých plísní a jiných kožních problémů na hlavě. Proto je vhodné vždy vlasy po mytí vysoušet fénem, a to zejména před spaním. Důležité ale je, vždy před fénováním aplikovat termální ochranu vlasů a naučit se zásady správného fénování. Aby se vlas během fénování nepoškozoval, je vhodné vlasy fénovat po částech, čímž zkrátíme dobu působení tepla na vlas a vždy foukat po směru vlasu, abychom vlas nepoškozovali. Termální ochranu je nutné aplikovat i při kulmování či žehlení vlasů.

Rozčesávání vlasů vždy dělejte od konečků a pak postupujte pomalu k částem vlasu blíže u pokožky. Vlasy můžete pročesávat už během foukání.

Zastřihávání vlasů

Zastřihávání vlasů je nutné, abyste odstranili mrtvé konečky vlasů, které je zbytečně zatěžují. Četnost a délka zastřihávání vlasů by měla vycházet z rychlosti růstu vašich vlasů. Vhodné je vlasy zastřihávat alespoň jednou za 2 – 3 měsíce.

Masírujte pokožku hlavy

Pravidelná jemná masáž vlasové pokožky se má provádět před spaním zhruba 1–3 minuty pouze bříšky prstů. Rozproudíte tím krevní oběh, zajistíte přísun živin k vlasovým folikulům a ve finále pečujete o zdravý cévní systém. K masáži můžete využít některý z přípravků s podpůrnou funkcí na pokožku, například s přírodním složením Kléral Vitadermin, Weleda rozmarýnové tonikum, s obsahem osvěžujícího tee tree oil anebo Asatex, který funguje na bázi hormonu melatoninu. Zkuste také jojobový olej, kokosový nebo olivový olej.

Léky, po kterých vypadájí vlasy. Proč se vám nedaří mít hustou kštici

Vlasová kosmetika

Pokud chcete mít nejen dlouhé, ale i pěkné vlasy, je nutné používat kvalitní vlasovou kosmetiku, která vaše vlasy vyživý a neobalí je jen minerály a silikony. Pečlivě studujte složení vlasové kosmetiky a raději než do drogerie zajděte pro šampony do vašeho kadeřnictví. Dobrá kadeřnice by měla udělat analýzu vašich vlasů a dle jejich nedostatků vám doporučit vhodnou kosmetiku například pro vlasy bez hydratace, bez proteinů atd.

Kromě šamponu pokaždé používejte i kondicioner. Šampon totiž svým složením otevírá vlas, aby z něj mohl dostat nečistoty. Otevřený vlas po mytí je nutné zavřít a to dělá právě kondicionér. Proto je nutné jej používat po každém mytí šamponem a aplikovat na celou délku vlasu.

Mnohé šampony z drogerie vám bohužel obalují vlas silikony, které na vlasech vytvářejí trvalý obal, který zabraňuje vstupu živin z kosmetiky do vlasu. To je problém, jelikož vlasy jsou vyživovány z kořínku asi do délky 10 cm. Delší vlasy již musí brát živiny z kosmetiky. Proto na vlasy aplikujte 1x týdně vlasovou masku či jinou vyživující kosmetiku.

Přírodní masky na vlasy

Vyzkoušejte jednoduché přírodní masky na vlasy, které si dokážete udělat i vy sami. Masky na přírodní bázi si můžete dopřát i několikrát do týdne. Vyzkoušejte masku na vlasy z vajíčka, brambor, kopřiv.

Domácí masky na vlasy a správné suroviny pro různé poškození vlasů

Doplňky stravy

Kvalitní preparát by měl obsahovat látky ve vysoko vstřebatelné formě a takové, které se vzájemně podporují ve svém účinku. Kromě nejrůznějších vitaminových komplexů určených pro intenzivní výživu vlasů a vlasové pokožky, vyzkoušejte také bylinku Saw Palmetto. Extrakt z ní patří k nejúčinnějším bylinám pro zastavení vypadávání vlasů a stimulaci růstu nových.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Růst vlasů. Co dělat, když vlasy rostou příliš pomalu?