Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

S čím nám může pomoct chiropraktik a jak se liší od fyzioterapeuta?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

29. 10. 2021

Když bolí záda, je to jedna z nejčastějších zdravotních nepříjemností. Pocit bezmoci a omezení patří mezi ty nejhorší na světě, obzvláště pokud se člověk nemůže ani hýbat. Při potížích s pohybovým systémem trpíme nejen silnou bolestí, ale často také brněním a mravenčením či znecitlivěním nervů nebo též výrazně omezenou hybností. Tím samozřejmě utrpí i naše psychika. V tu chvíli se pídíme po rychlé a účinné pomoci, kterou představuje jak chiropraxe, tak fyzioterapie. Jaký je ale mezi nimi rozdíl a v jakých případech nám mohou spolehlivě a bezpečně pomoci?

Kdo je chiropraktik?

Chiropraktik je člověk, který manuální technikou odblokovává páteř. Předpona slova chiropraxe – chiro – je odvozena od řeckého slova chiros, což znamená ruce. Podstatou chiropraxe je tedy práce rukama, jde o cílenou manipulaci, která umožňuje srovnat páteř do své původní polohy a odstranit tak nepříjemné a bolestivé bloky způsobující celou řadu potíží. Odblokování páteře se také říká prokřupnutí, protože bývá doprovázeno charakteristickým křupnutím obratlů. To zní sice děsivě, ale většinou je to známka toho, že všechno zapadlo zpět na své místo a člověku se okamžitě uleví.

Chiropraxi ale samozřejmě musí provádět zkušený odborník, který dobře ví, co dělá. Při neobratné manipulaci s páteří by mohlo dojít k závažným následkům a neschopný chiropraktik by tak mohl nadělat více škody než užitku. Navíc chiropraxe rozhodně není vhodná pro každého pacienta. Každý studovaný chiropraktik musí umět správně vyhodnotit situaci. Kdo tedy smí u nás provádět chiropraxi a jaká je osobnost chiropraktika?

Chiropraxi může provádět:

  • vystudovaný lékař s lékařským diplomem, který absolvoval manuální terapii
  • ortoped
  • rehabilitační lékař
  • neurolog

Kdo nesmí provádět chiropraxi:

  • fyzioterapeut
  • kineziolog
  • reflexní terapeut

Celostní medicína a její metody. Proč ji vyhledává čím dál tím více lidí?

Jaký je rozdíl mezi chiropraktikem a fyzioterapeutem?

Zásadní rozdíl mezi chiropraktikem a fyzioterapeutem spočívá tedy v tom, že fyzioterapeut nesmí provádět manuální napravování páteře, ale volit jiné postupy a techniky k tomu, aby se pacientovi ulevilo.

Kdy je třeba navštívit chiropraktika?

Chiropraxe nám obvykle pomůže v případě, kdy máme zablokovaná záda. Akutní či chronická blokáda páteře se projevuje jako:

  • bolest zad
  • vystřelující bolest
  • pálení, píchání, mravenčení, brnění nervů
  • bolest na úplně jiném místě než došlo k blokádě páteře
  • problémy s dýcháním (nejčastěji u blokády žeber a hrudní páteře)
  • bolest a potíže s vnitřními orgány (například poruchy trávení, bolest žaludku u blokády žeber)
  • bolesti a motání hlavy, poruchy vidění, problémy s polykáním, zvracení (u blokády krční páteře)
  • poruchy hybnosti a citlivosti končetin

Chiropraktik pak vyhodnotí, zda právě vám pomůže manuální odblokování páteře, anebo je třeba zvolit jinou metodu léčby a nápravy. Některým pacientům nevyhovuje chiropraxe a manuální odblokování jim připadá nešetrné a násilné. Velkou roli hraje také psychika nemocného a vždy je nutný individuální přístup a dostatek empatie ze strany chiropraktika. Odblokování páteře mnohdy doprovází svalové a nervové uvolnění, okamžitá úleva, ale i spojená s uvolněním silných emocí u citlivějších jedinců, což může být doprovázeno pláčem a dalšími projevy.

Je na vás, zda dáte přednost cílenému, šetrnému a zkušeně provedenému prokřupnutí, anebo zvolíte jemnou a nenásilnou metodu fyzioterapie, cvičení a dalších fyzioterapeutických nástrojů. Někteří lidé si také umí prokřupávat a odblokovávat páteř sami. Určitě by se to ale nemělo provádět opakovaně, nešetrně, prudce a bez porady s chiropraktikem či fyzioterapeutem, abychom si neublížili. Navíc klouby a páteř se velmi opotřebovávají a je třeba jim věnovat náležité a šetrné zacházení.

Je dobré práskat s klouby? Hloupý zlozvyk nebo to skutečně pomáhá

Kdy může chiropraxe ublížit?

Neodborné napravování páteře může ublížit vždy. Existuje mnoho případů, kdy prokřupávání páteře není vůbec vhodné a naopak představuje riziko. To může právě odborně posoudit jen vystudovaný chiropraktik s lékařským vzděláním. Častěji se napravování páteře provádí v případě akutní blokády, chronické blokády už mají celou řadu dalších projevů včetně chronického zánětu. Mnohdy také dochází k tomu, že se blokáda na stejném místě vytvoří znovu vlivem stereotypních pohybů, poškození páteře a ochabnutí konkrétních svalových skupin, proto je také velice důležité správné a odborně vedené cvičení včetně vhodného provádění pohybu či manuální práce. Takže je také zásadní změna pohybových návyků.

Chiropraktik nesmí odblokovávat páteř v případě některých vážných onemocnění, za bolesti páteře se může například často schovat zánět vnitřních orgánů nebo třeba i onkologické onemocnění. Záda vás mohou bolet třeba při žaludečních vředech, akutní a silná bolest zad doprovází zánět ledvin či močových cest nebo žlučníkový záchvat. Bolesti páteře na hrudi mohou signalizovat jak infarkt, tak samozřejmě také blokádu hrudní páteře. Proto nesmí fyzioterapeut odblokovávat páteř, protože není vystudovaným lékařem a není v jeho kompetenci poznat a určit správnou diagnózu, i když třeba může být velice šikovný, zručný a zkušený i ve vědomostech.

Chiropraxe by se také neměla provádět v těhotenství nebo při menstruaci.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

S čím nám může pomoct chiropraktik a jak se liší od fyzioterapeuta?