Najít kvalitní ručník nemusí být zdaleka tak snadné, jak se na první pohled zdá. Přijdete do obchodu a prodavačka se vás zeptá, jestli chcete ručník froté, bavlnění nebo snad z bambusu. A jakou gramáž byste si představovali? S námi budete znát odpovědi.
Záleží nejen na barvě, ale i gramáži
Málokdo jde kupovat ručník bez představy o barvě, jakou by měl mít. Zkuste se ale zamyslet i nad dalšími aspekty. Mezi prvními by měla být gramáž, tedy informace o tom, kolik bavlněné příze bylo použito na 1 m2 ručníku.
- Lehké ručníky: 250 až 350 g/m2
- Střední ručníky: 350 až 450 g/m2
- Těžké ručníky: 450 až 550 g/m2
- Velmi těžké ručníky: nad 550 g/m2
Je tedy jasné, že čím vyšší číslo gramáže, tím je ručník lepší. Chcete-li si dopřád opravdu kvalitní ručníky, měla by se gramáž pohybovat nad 500 g/m2.
Gramáž není všechno
Rozhodovat se při výběru ručníku jen podle gramáže by se vám ovšem také nemuselo vyplatit. Nezáleží jen na tom, kolik příze bylo použito, ale také jaké kvality. Nejkvalitnější bavlna pochází z Egypta, jedním z nejluxusnějších typů je pak Suprima s dlouhými vlákny.
Pak záleží také na přízi, zda je dlouhá (česaná), nebo krátká (vřetenovitá). Druhý jmenovaný typ je méně kvalitní a setkáváme se s ním nejčastěji třeba u pracovních ručníků. Na doma trvejte na česané přízi, která má větší savost, je pevnější a díky tomu také déle vydrží.
Klasické i moderní materiály
Froté neboli velurové ručníky bývají nejdražší, vypadají jako sametové a jejich povrch se leskne. K jejich výrobě se nejčastěji používá česaná bavlna, která uspokojí i velmi náročné zákazníky.
Lněné ručníky jsou mnohaletou klasikou, za suchého stavu jsou pevnější a také lépe pohlcují vodu. Často se do nich přidává kromě bavlny ještě viskóza, která vytváří zajímavé tkané vzory.
Moderní, ale stále oblíbenější jsou ručníky z bambusu. Bambusové vlákno totiž zvyšuje jemnost tkaniny a dodává jí důležitou antibakteriální schopnost. Bambus je totiž odolný vůči bakteriím a plísním. Bavlněná směs s bambusovým vláknem je hebká, měkká a příjemná na dotyk.
Sója je další z nových materiálů, který se dostal i na pole ručníků. Je dokonce možné, že je sója textilií budoucnosti. Má totiž vysoké absorpční schopnosti a je měkká. Navíc je rychleschnoucí a antialergenní.