Sakura neboli okrasná třešeň. Strom, který vás ohromí svou krásou
Michaela Šilháčková
31. 7. 2022
Sakura ozdobná, známá také pod názvy okrasná třešeň, slivoň sakura či třešeň sakura, je strom pocházející z Asie. Pěstuje se především v Japonsku, kde je známo přes 200 kultivarů, nicméně běžně se s ní lze setkat také v Číně, Indii, Vietnamu nebo Koreji. Květy sakury jsou doslova pastvou pro oči, proto se její pěstování rozšířilo i do dalších částí světa. Podívejte se, kdy sakury vysazovat a jak se o ně starat, abyste se z jejich krásy mohli těšit i vy.
Sakura ozdobná – skutečná okrasa zahrady nejen na jaře
Sakura ozdobná je podobně jako například magnolie ceněna především pro krásu květů. Poupata mívají tmavorůžovou, popřípadě červenou barvu a rozkvetlé květy jsou světle růžové. Sakury kvetou od dubna do května a představují tak symbol jara. Strom je však nádherný i během podzimu, kdy se jeho listy zbarvují do žluté, oranžové a červené barvy.
Plody sakur mají podobu drobných červených třešinek, které se postupně zbarvují do tmavě vínové až černé. V našich podnebných podmínkách však sakury plodí jen výjimečně. Plody sakur nejsou jedovaté, nechutnají však dobře, a tak se jako potravina nepoužívají.
Ačkoliv jsou běžně považovány za japonské stromy, sakury se pěstují i v jiných asijských státech. Není však pochyb o tom, že právě v Japonsku jsou nejvíce spojovány se symbolikou. Vzhledem k tomu, že kvetou poměrně krátce, zde symbolizují především pomíjivost života. Na prchavost života pomocí sakur upozorňovali dokonce i japonští piloti během druhé světové války, když jejich květy malovali na své bombardéry.
V Číně jsou tomuto stromu přikládány jiné významy. Sakura zde symbolizuje lásku, ženskost a ženskou krásu.
Větvičky sakur jsou oblíbeným motivem na oděvech, hlavně pokud jde o tradiční kimona. Malují se také na porcelán, hedvábí a různé japonské dekorativní předměty. Strom sakura Japonsko symbolizuje zrovna tak jako mávající kočička Maneki Neko, sushi nebo origami.
Prudce jedovatý oleandr krášlí naše zahrady. K čemu se kdysi používal?
Jak pěstovat sakury
Pěstování sakur není náročné, dokonce je lze vysazovat i na veřejných prostranstvích se znečištěným ovzduším. Nejvíce sakurám svědčí přímé slunce (ideálně 6 hodin slunečního svitu denně), pokvetou však také v polostínu. Ideální stanoviště pro sakuru je místo chráněné před větrem.
Je nutné počítat s tím, že sakury jsou poměrně náchylné vůči napadení škůdci a chorobami. Čas od času tedy může být potřeba bojovat s různými druhy nákaz, nicméně překrásné květy sakury za to většině zahrádkářů stojí.
Půda
Sakury budou prospívat v dobře propustné, hlinitopísčité půdě. Nevhodné jsou půdy těžké a mokré, ale i příliš suché či převážně písčité. Půda by měla být zásaditá, popřípadě mírně kyselá.
Zálivka a hnojení
Na zálivku je třeba pamatovat v průběhu prvních tří let po vysazení a také během horkého léta. V jiných částech roku se sakury zalévat nemusí, pokud je půda přirozeně mírně vlhká. Vhodnější je spíše střídmější zálivka, protože při přelití hrozí uhnívání kořenů.
Pro udržení vlhkosti v půdě je případně možné použít vrstvu mulče, v zimě by pak mulčovací vrstva měla být samozřejmostí. Krátkodobé sucho sice sakura snese, ale až po důkladném zakořenění.
Hnojení není nezbytně nutné. Kdo chce, může stromům jedenkrát ročně na jaře přilepšit kvalitním organickým hnojivem.
Kdy sázet
Sakury vysazujte na jaře. Během jara je v zahradnictvích největší výběr a stromky mají také největší šanci se uchytit – stihnou totiž zakořenit před tím, než přijde mráz.
Vykopejte jámu, zalijte ji vodou a počkejte, až půda vodu absorbuje. Vykopanou zeminu smíchejte se substrátem obsahujícím organickou hmotu. Strom zasaďte, zasypte směsí půdy a kolem kmene umístěte tři kůly, které budou sloužit jako podpěra.
Př vybírání sakury v zahradnictví se řiďte především tím, v jakém stavu je kmen. Měl by být silný a bez prasklin. Stav kmene, popřípadě také souměrnost koruny, je důležitější než množství květů.
Řez
Řez u sakur obecně není nutný. Naopak by mohl být spíše na škodu, protože zvyšuje pravděpodobnost houbových chorob. Bohatě tedy stačí odstraňovat poškozené větve. Pokud přece jen potřebujete strom prořezat, učiňte tak až po odkvětu.
Jak rychle sakura roste?
Sakura ozdobná roste rychlostí 30 až 60 centimetrů za rok. Celkově mohou sakury dorůst do výšky od 3 do 9 metrů, u nás většinou dosahují maximálně 7 metrů. Koruny mohou být hodně košaté, což je třeba brát v potaz při výběru vhodného stanoviště.
Sakura jako bonsaj
Pokud se vám sakury zalíbily, ale nemáte na zahradě dost místa či zahradu nevlastníte vůbec, můžete sakuru pěstovat v podobě bonsaje. Sakura ozdobná ve formě bonsaje vyžaduje v podstatě stejnou péči jako strom běžné velikosti. Jde o venkovní bonsaj, jíž vyhovuje teplé počasí. Krátkodobé mrazy však přečká bez újmy. Pokvete od dubna do května světle růžovými květy.
Na rozdíl od stromu je bonsaj sakura poměrně náchylná ke spálení, proto ji raději nevystavujte přímým slunečním paprskům. Nejlépe bude prospívat v polostínu. Půdu udržujte mírně vlhkou, dejte ale pozor na případné přelití.
Vistárie je impozantní strom, který potřebuje jen 2x ročně prořezat. Odmění vás bohatým květem!
Sakuru je vhodné čas od času přihnojit (cca jednou za 14 dní), na konci léta intervaly prodlužte na dva až tři měsíce a s častějším hnojením začněte zase na jaře.
Zhruba jednou za dva roky je vhodné bonsaj přesadit. Přesazujte nejlépe na jaře, použít můžete univerzální substrát na bonsaje. V jarních měsících můžete sakuru také zastřihovat či jinak upravovat.
Zdroje: allaboutgardening.com, brighterblooms.com, thespruce.com, bonsaiempire.com, umenibonsai.cz, zahradkarskaporadna.cz, wikipedia.cz