Menu
WomanOnly
Škola vaření

Šalotka – čím se liší od cibule a jak ji použít v kuchyni?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

12. 9. 2022

Cibule šalotka, nebo cibule kuchyňská? Jsou si sice velmi blízce příbuzné, ale kuchaři je většinou přísně rozlišují. Ptáte se proč? Odpověď a důvod, proč tuto zeleninu zařadit na jídelníček, najdete právě v tomto článku. Řekneme si také, jakými různými způsoby šalotku využít a v jakých podmínkách ji můžete pěstovat na zahrádce.

Charakteristika šalotky: Co to je za zeleninu a odkud pochází?

Odkud pochází šalotka? Význam slova toto odhaluje, i když je zastřený mnoha fonologickými posuny. Název šalotky totiž pochází z francouzského échalote, ze starofrancouzského eschaloigne a původně z latinského Ascalonia. To je starodávné město v dnešním Izraeli, u nás nazývané Aškelon. Šalotka totiž pochází právě odtud – jakožto i celkově z Blízkého východu. Do Evropy ji prý přivezli poprvé křižáci.

Že je šalotka druh zeleniny blízce příbuzný cibuli, nikoho nepřekvapí. Ona to cibule je – původně Allium ascalonicum, hovorově také ošlejch nebo česnek askalonský. V nedávné době botanici dokonce zjistili, že ani nejde o samostatný druh. Podle nového řazení je tedy šalotka odrůdou či poddruhem cibule kuchyňské – Allium cepa var. aggregatum.

Přesto je však mezi běžnou cibulí a cibulí šalotkou rozdíl dost markantní. Šalotka je poměrně malá a často narůžovělá. Uvnitř vypadá jako trs menších cibulek – v tomto ohledu stojí někde mezi cibulí a česnekem. Pěstuje se v různých odrůdách, které se od sebe také liší. Populární je například šalotka červená, šedá či šalotka banánová – kříženec šalotky s běžnou cibulí.

Karamelizovaná cibulka – základ výtečných burgerů i dalších receptů

Šalotka vs. cibule: Jak se liší jejich použití?

Šalotka má oproti obyčejné cibuli jemnější chuť, trochu nasládlou. Sází na ni hlavně francouzská kuchyně, ale nejen ta. Jídlu totiž dodává chuť, aniž by byla příliš výrazná. Dokonce by neměla způsobovat zápach z úst, jako se to běžně děje po cibuli a česneku. I podráždění očí při krájení by mělo být menší.

Další výhodou šalotky je její konzistence. Pokud ji dost nadrobno nakrájíte, rozvaří se najemno. Dokáže tak zahustit omáčku a dodat jí chuť, aniž by svými kousky kazila její tekuté skupenství. Tato jemnost však může být i nevýhodou, protože šalotka při restování snadno zhnědne a pak už není tak dobrá.

Prospívá šalotka zdraví více než běžná cibule?

Přestože má šalotka kalorií více než cibule (75 kcal na 100 gramů oproti 40 kcal), stále jde o zeleninu. Nemusíte se bát, že by se po ní přibíralo, není-li upravená s olejem. Oproti cibuli však obsahuje více hodnotných látek.

Jak uvádí web Healthline, šalotka má asi 2× více bílkovin a vlákniny. Nejde samozřejmě o hodnotný zdroj proteinu – spíše té vlákniny. Ze šalotky však také můžete získat pětinu doporučené denní dávky vitamínu B6, 13 % dávky manganu, 7 % dávky železa a 5 % dávky hořčíku a další stopové prvky. U cibule kuchyňské jsou všechny tyto hodnoty výrazně nižší kromě obsahu tuku (téměř žádný) a vitaminu C (8–9 %).

Neváhejte tedy zkusit pečenou šalotku nebo se šalotkou ochutit vlastně téměř jakékoliv jídlo. Možností je spousta – určitě ani nezvládneme vyjmenovat všechny.

Svatomartinská husa, tradice a recepty. Co má společného Martin a pečená husa?

Vaření se šalotkou – smažená, pečená či v omáčce

Po nakrájení na jemné kostičky můžete obohatit šalotkou guláš či omáčku. Ve Francii se vaří různé druhy omáček, jež spojuje šalotkový základ. Orestovanou šalotkou můžete doplnit i steaky nebo různá masná jídla. V asijské kuchyni se setkáme se smaženými šalotkami – křupavou pochoutkou, která se dá nasypat téměř na cokoliv.

Šalotky můžeme zpracovávat i v celku. Velkou pochoutkou je například glazovaná šalotka. Recept zní následovně: Oloupeme šalotky a krátce orestujeme. Přidáme třtinový cukr a po jeho roztavení také trochu balsamica, červeného vína a tymiánu. Karamelizované šalotky pak vaříme ještě asi 20 minut a po zchladnutí doplníme máslem. Dá se to udělat i v troubě.

Bez krájení si můžete doma či na zahradě vykouzlit i grilované šalotky. Jako příloha k masu se osvědčily zejména po marinování ve vinaigrette – zálivce z oleje, octa a pepře. Chutnají dobře i samy, například s olivovým olejem a oreganem.

Dobrota jsou také nakládané šalotky. K tomu budete potřebovat bílý ocet, cukr, sůl, pepř a bobkový list. Vše stačí chvíli povařit. Nakládaná šalotka vydrží v lednici až 3 týdny. Můžete ji však zpracovat i tak, aby byla podobně trvanlivá jako třeba kyselé okurky.

Studená kuchyně se šalotkami

V některých případech šalotku ani nemusíme tepelně upravovat. Kdo chce, může si dochutit kostičkami syrové šalotky salát, pizzu nebo dokonce těstoviny. Kuchaři ve Francii cibuli šalotku používají i jako tradiční studenou omáčku k ústřicím. Takzvaná mignonette je směs vinného octa odstátého s pepřem a nadrobno nakrájenými šalotkami.

Jste-li fanoušky domácích rybích pomazánek s kousky syrové cibulky, ani tady nešlápnete vedle. Šalotka pomazánce dodá křupavost a jelikož je syrová, na relevanci nabude i její obsah vitamínu C. Tento typ cibule můžete použít v různých produktech studené kuchyně včetně guacamole. Šalotka je dobrá i s tvarohem či sýrem.

A když zrovna nemáme šalotku? Jak nahradit její chuť a jemnou konzistenci? V malém množství můžeme místo ní použít běžnou cibuli – ve větším už by ale chuťový rozdíl byl znát. Doporučují se sladké cibule typu Vidalia. Další možnost je pórek nebo česnekové výhonky, jež jsou jemnější než stroužky.

Jak krájet cibuli jako profesionál? Jak má vypadat cibule na špíz či na guláš

Domácí cibule šalotka: Pěstování zvládne snad každý

Jak si vypěstovat svou vlastní šalotku červenou či šalotku banánovou? Sadbu je nejjednodušší provést z koupených mladých cibulek. Množení pomocí semen je samozřejmě také možné, ale trvá to déle. Pokud vám začala šalotka rašit ve spíži, můžete ji také zkusit zasadit, ale toto se děje méně často než u klasické cibule.

Šalotka má ráda dobře propustnou půdu s mírně kyselým pH. Zároveň je třeba ji často zalévat. Ideálně by neměla sousedit příliš blízce s jiným druhem rostlin. Vyberte stanoviště, kde denně dlouho svítí plné slunce. Šalotku nemusíme hnojit, ale trocha kompostu na jaře rozhodně není špatný nápad.

Jaké bylinky sbírat v dubnu? Příroda nenabízí jen kopřivy a medvědí česnek

Jakou má šalotka trvanlivost a jak ji správně skladovat?

Zralé cibulky poznáme tak, že stonky nad nimi už začínají vysychat. Poté, co šalotku sklidíme, rozložíme ji v suchu vedle sebe a necháme týden vyschnout. Potom seřízneme stonky a zkontrolujeme, jestli na místě řezu nevidíme hnilobu či plíseň. Čisté kusy přeneseme na místo skladování.

Šalotku v kuchyni skladujeme tak, aby měla dost vzduchu. Můžeme použít síťovaný pytel nebo bednu. Ideální místo je sklep či garáž, kde je dost chladno – nebo klidně i spíž či lednice. Jako vhodná vlhkost vzduchu se doporučuje 60–70 %. Pokud je cibule (nebo) šalotka v dostatečném chladu a suchu, může vydržet i pár měsíců.

Zdroje:

Apetit online, Wiktionary, Healthline, Sportuj, MasterClass, The Spruce, The Spruce Eats, Laylita’s Recipes, Wikipedia, Recepty online, Suit and Apron, Feasting At Home, Iowa State University

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Šalotka – čím se liší od cibule a jak ji použít v kuchyni?