Přestože sázení česneku je doménou spíše podzimu a konce zahrádkářské sezóny, lze jej sázet i brzy na jaře. A má to i své výhody. Česnek má daleko lepší skladovatelnost než ten podzimní a záhon pro něj si připravujete společně s ostatními zeleninovými záhony. A tak vám ubude na podzim práce.
Podzimní nebo jarní česnek?
- Zatímco podzimní česnek je nutné ošetřovat proti houbomilce, u jarního to není nezbytně nutné.
- Podzimní česnek má větší výnosnost než jarní, rostliny jsou pevnější, ten jarní se zase daleko lépe hodí k uskladnění.
- Z podzimního česneku můžete část použít znovu do výsadby pro příští rok, u jarního se to nedoporučuje.
Odrůdy vhodné k sázení jarního česneku
Pro jarní sázení jsou vhodné tzv. úzkolisté paličáky. Z odrůd si můžete vybrat Matin, Benátčan, Mirka nebo Japo.
Způsob vysazování
- Před vysazováním česneku je dobré si záhon připravit porytím. Vzhledem k tomu, že česnek není na živiny příliš náročná plodina, není nutné půdu hnojit, dobré však je sázet zde opětovně česnek až po dvou až třech letech, aby si půda dostatečně odpočinula.
- Vysazujeme již na začátku března. Pozdější vysazování je také možné, ale výrazně to snižuje výnosnost.
- Pokud chceme česnek mořit proti háďátkům a houbovým chorobám, můžeme použít např. mořidlo Sulka.
- Jednotlivé stroužky zapichujeme do sponu 30x10cm, do hloubky 5-8cm podpučím dolů. Pokud je suché jaro, jako například letos, je dobré česnek občas zalít.
Pěstování a sklizeň
Česnek odplevelujeme zásadně ručně a v době sucha, nikoliv po dešti. Je dobré půdu občas zkypřit mezi řádky, tak aby povrch netvořil krustu, která následně praská.
Oproti česneku vysazovanému na podzim má jarní česnek o něco posunutou dobu sklizně. Sklízí se brzy na podzim, když nať začne polehávat. Pokud už paličky praskají, česnek je přezrálý. Česnek poté volně sušíme na vzdušném stinném místě a následně uskladňujeme.