Muškáty neboli pelargónie jsou velmi oblíbené balkónové rostliny, a to hned z několika důvodů. Hlavně jsou jednoduché na pěstování a krásně ozdobí vaše okno nebo balkón. U nás nejčastěji pěstované muškáty jsou pelargonie peltatum (převislé muškáty) a pelargonie zonale (vzpřímené muškáty).
Pěstování muškátů
Oba druhy muskátů mají nároky na pěstování mají velmi podobné, potřebují dostatečné světlo, teplo (mohou být vystaveny i přímému slunci) a jsou náchylné na přemokření. Zahrádkáři často využívají samozavlažovací truhlíky, které přemokření ohlídají.
Doporučuje se dát muškáty ven až po třech zmrzlých, do té doby ještě mohou nastat přízemní mrazíky.
Muškáty ale zvládají extremní podmínky a často kvetou od jara až do pozdního podzimu. Jsou to vděčné rostliny, které nepotřebují tolik péče a přesto udělají hodně parády!
Množení muškátů
Muškáty lze množit semínky, ale častější způsob množení je řízkováním. Mateční rostlinu pro řízkování si zvolte takovou, která není přerostlá, ale je silná, mladá, zdravá.
Mateční rostlina je vzorem rostlinek, které z ní dostaneme pomocí řízkování.
Na řízky se nemusíme pečlivě soustředit, nezáleží, jestli budou seříznuty šikmo nebo rovně, někdo dokonce neřeže, ale ulamuje. Avšak konce byste měli ošetřit stimulantem a následně rostlinky vložíme do připraveného substrátu. Pokud nemáte stimulant, nechte řízky chvíli oschnout a následně vložte do substrátu. Zvolte správný substrát, ideálně ten na výsevy a množení. Řízky přikryjte sklenicí, vystavte na slunce a mírně zalévejte, aby měly rostlinky dostatek vláhy. Tím jim zaručíte prostředí jako ve skleníku.
Řízky provádíme v červenci nebo srpnu, pak je na zimu schováváme na chladnější místo na chodbu nebo do sklepa, kde je teplota kolem 8-10 °C. Zaléváme asi 1 x měsíčně. Muškáty jsou jedny z rostlin, které potřebují období klidu, proto jsou zazimovány a v únoru je opět vytáhneme, přesadíme a připravujeme postupně na sezonu.
Dnes však řada zahradnických center nabízí rovnou sazeničky muškátů za příznivé ceny. Znamenají méně práce, ale výsledek stejný. Přesto někteří raději volí řízkování, které jim přináší více radosti z dobře odvedené práce, ale i z toho důvodu, že si udržují tradici „domácích“ muškátů, které řízkují stále dokola a také ušetří za nákup nových rostlinek.
Hnojení muškátů
Používáte-li substrát, který je přímo určen pro muškáty, tak nemusíte často přihnojovat. Tyto substráty jsou již bohaté na výživné látky. Rovněž substráty domácí, do kterých použijete domácí kompost nebo další vyživující látky, si vyžadují jednou za čas přihnojení. Nejčastějšími přípravky na hnojení, které zahrádkáři používají jsou Kristalon muškát nebo Balkon, obě hnojiva jsou ve vodě rozpustná.